Moderní-Dějiny.cz

Muzeum českého a slovenského exilu a emigrace 20. století

Publikováno: 11.6.2010, Aktualizováno: 1.4.2012 15:13
Rubrika(y): Doporučujeme

Navštivte muzeum českého a slovenského exilu a emigrace 20. století, které vzniklo především proto, aby mladá generace nezapomněla na dramatické události 20. století, které vyhnaly ze země miliony Čechů i Slováků. Bez prostředků, v mnoha případech bez znalosti jazyka a bez kontaktů začínali v tězkých podmínkách budovat znovu svou existenci...

Muzeum českého a slovenského exilu a emigrace 20. století

Muzeum je nestátní, neziskovou organizací placenou čistě z peněz rodiny Kratochvilovy a případné pomoci lidí z exilu a emigrace prostřednictvím nákupu publikací či vstupenek. Vyhýbá se jakékoliv státní i jiné politické dotaci, aby nebylo ovlivňováno různými proudy a směry, které momentálně v politice České republiky fungují. Samozřejmě díky této situaci a těmto postojům má muzeum trošku složitější situaci pri rekonstrukci a budování expozičních prostor, ovšem na druhou stranu nepodléhá žádným politickým vlivům a není povinno nikoho poslouchat. Muzeum je zřízeno v prostorách bývalého pivovaru vráceného v restituci rodině a přestavěného na vzdělávací expozici. Rozsáhlý archiv, který vlastní muzeum, je umístěn mimo budovu muzea, aby nebyl ohrožen případným vandalismem nebo krádeží.

Muzeum českého a slovenského exilu a emigrace 20. století bylo založeno z archivu jednotlivců i institucí - v součinnosti s dcerou generalisima Maurise Pellé - spoluzakladatele Československé republiky, ve spolupráci s příbuznými generála Milana Rastislava Štefánika, s Jiřím Ingrem - synem armádního generála Sergeje Ingra, posledními členy Roty Nazdar v Pařízi, rodinou jejího prezidenta generála Juliena Flipa, též doplněno částí archivu dr. Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše G. Masaryka - z pozůstalosti spolupracovníka dr. Masarykové a spoluzakladatele československých škol v exilu univ. prof. PhDr. Josefa Kratochvila, též ze společnosti pro vědy a umění v USA, Obcí orelskou v exilu, jednotlivými Sokoly, Československou obcí legionářskou v Kanadě, zastoupenou předsedou plk. Bobem Moravcem, též rodinou plukovníka Antonína Bartoše z paravýsadku CLAY-EVA, národně-socialistického poslance, novinářem Standou Bertonem z Austrálie, hokejistou Olegem Zábrodským a dalšími jednotlivci, krajanskými organizacemi a spolky. Muzeum prostřednictvím své Společnosti K2001, o.p.s. spolupracuje s Národním muzeem (výstavy o exilu), slovenským Národním muzeem v Martině (výstavy o exilu), slovenskou Národní knižnicí v Martině, Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, Muzeem Policie CR a dalšími institucemi a jednotlivci po celém světě.

Zakladatelé muzea exulanty a emigranty po celém světě, aby přispeli do sbírek muzea jakýmikoliv dokumenty vypovídajícími o jejich komplikovaném osudu a zároveň zve exulanty i emigranty z celého světa k návstěvě muzea.

Návstěvu muzea je třeba domlouvat dopředu elektronickou poštou.


Muzeum českého a slovenského exilu a emigrace 20. století
Jan Kratochvil OCM
reditel muzea
Stefánikova 22
602 00  Brno
Czech Republic, Europe

http://muzeumexil.cz/


mailová adresa: muzeumexil@muzeumexil.cz
telefon: +420 603552351

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

18.1.

Pavel Tigrid - Evropan

Poslední portrét novináře a bojovníka proti hranicím v nás i kolem nás (2004). Režie H. Třeštíková
30.8.

Cesta do Vídně

Dokumentární film mapuje situaci československých občanů, v níž se ocitli těsně po invazi vojsk Varšavské smlo...
17.12.

Emigrace - Abeceda zločinů komunismu

Aby se Vladimír Kříž dostal do emigrace podnikl značně riskantní cestu. Kvůli tomu, že odsoudil okupaci Českos...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Finále XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 18.9.2024 13:32 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Finále XV. ročníku soutěže Eustory

18. října 2024 proběhne v ostravském Centu PANT slavnostní vyhlášení nejlepších prací soutěže Eustory. Poprvé budou uděleny ceny ve dvou kategoriích: odborná práce a multižánrový projekt.

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT