Muzeum českého a slovenského exilu a emigrace 20. století
Navštivte muzeum českého a slovenského exilu a emigrace 20. století, které vzniklo především proto, aby mladá generace nezapomněla na dramatické události 20. století, které vyhnaly ze země miliony Čechů i Slováků. Bez prostředků, v mnoha případech bez znalosti jazyka a bez kontaktů začínali v tězkých podmínkách budovat znovu svou existenci...
Muzeum je nestátní, neziskovou organizací placenou čistě z peněz rodiny Kratochvilovy a případné pomoci lidí z exilu a emigrace prostřednictvím nákupu publikací či vstupenek. Vyhýbá se jakékoliv státní i jiné politické dotaci, aby nebylo ovlivňováno různými proudy a směry, které momentálně v politice České republiky fungují. Samozřejmě díky této situaci a těmto postojům má muzeum trošku složitější situaci pri rekonstrukci a budování expozičních prostor, ovšem na druhou stranu nepodléhá žádným politickým vlivům a není povinno nikoho poslouchat. Muzeum je zřízeno v prostorách bývalého pivovaru vráceného v restituci rodině a přestavěného na vzdělávací expozici. Rozsáhlý archiv, který vlastní muzeum, je umístěn mimo budovu muzea, aby nebyl ohrožen případným vandalismem nebo krádeží.
Muzeum českého a slovenského exilu a emigrace 20. století bylo založeno z archivu jednotlivců i institucí - v součinnosti s dcerou generalisima Maurise Pellé - spoluzakladatele Československé republiky, ve spolupráci s příbuznými generála Milana Rastislava Štefánika, s Jiřím Ingrem - synem armádního generála Sergeje Ingra, posledními členy Roty Nazdar v Pařízi, rodinou jejího prezidenta generála Juliena Flipa, též doplněno částí archivu dr. Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše G. Masaryka - z pozůstalosti spolupracovníka dr. Masarykové a spoluzakladatele československých škol v exilu univ. prof. PhDr. Josefa Kratochvila, též ze společnosti pro vědy a umění v USA, Obcí orelskou v exilu, jednotlivými Sokoly, Československou obcí legionářskou v Kanadě, zastoupenou předsedou plk. Bobem Moravcem, též rodinou plukovníka Antonína Bartoše z paravýsadku CLAY-EVA, národně-socialistického poslance, novinářem Standou Bertonem z Austrálie, hokejistou Olegem Zábrodským a dalšími jednotlivci, krajanskými organizacemi a spolky. Muzeum prostřednictvím své Společnosti K2001, o.p.s. spolupracuje s Národním muzeem (výstavy o exilu), slovenským Národním muzeem v Martině (výstavy o exilu), slovenskou Národní knižnicí v Martině, Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, Muzeem Policie CR a dalšími institucemi a jednotlivci po celém světě.
Zakladatelé muzea exulanty a emigranty po celém světě, aby přispeli do sbírek muzea jakýmikoliv dokumenty vypovídajícími o jejich komplikovaném osudu a zároveň zve exulanty i emigranty z celého světa k návstěvě muzea.
Návstěvu muzea je třeba domlouvat dopředu elektronickou poštou.
Muzeum českého a slovenského exilu a emigrace 20. století
Jan Kratochvil OCM
reditel muzea
Stefánikova 22
602 00 Brno
Czech Republic, Europe
mailová adresa: muzeumexil@muzeumexil.cz
telefon: +420 603552351
Související články
- Pavel Tigrid - Evropan (18.1.2011)
- Cesta do Vídně (30.8.2010)
- Emigrace - Abeceda zločinů komunismu (17.12.2009)