Mlynáři od Babic
Publikováno: 28.6.2010, Aktualizováno: 31.3.2012 18:58
Rubrika(y): Československo v letech 1948-1968
Autoři: Marcel Mahdal,
Nová fakta a svědectví o nikdy neobjasněné vraždě v babické škole. Vlna násilných represí změnila v padesátých letech životy stovek rodin na Třebíčsku. Režie M. Petrov
Represálie, které rozpoutal komunistický režim v okolí Babic na Třebíčsku na začátku padesátých let, jsou považovány za jedny z největších od dob heydrichiády. Svým rozsahem byly opravdu mimořádné: více než sto odsouzených, z toho jedenáct k trestu smrti. Čtyři odsouzení zahynuli během věznění. Rodiny soukromých zemědělců byly deportovány a musely opustit své domovy, jejich statky a usedlosti byly zabaveny a rozkradeny.
Dokument natočilo Centrum publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava podle stejnojmenné knihy autorů Luďka Navary a Miroslava Kasáčka, na základě výpovědí pamětníků a za využití dosud nepublikovaných archivních materiálů. Autoři publikace se rovněž podíleli na scénáři. Dramaturgem je Josef Albrecht a režii měl Marcel Petrov.
Vše začalo 2. července 1951, kdy zazněla střelba v budově babické školy. Čtyřčlenná skupina vedená údajným americkým agentem Ladislavem Malým zaútočila v babické škole na schůzi národního výboru. Zůstali po ní tři mrtví. Dodnes není zcela jasné, kdo a na koho střílel, protože událost nebyla řádně vyšetřena. Střelba v babické škole se stala záminkou pro akce komunistické tajné policie, které měly za úkol likvidovat na režimu nezávislé skupiny obyvatel: věřící, soukromé zemědělce, živnostníky. I z dalšího důvodu není náhodné, že represálie zasáhly především tuto oblast – už za Druhé světové války zde existoval ozbrojený odboj proti nacistické okupaci. Opakování podobné rezistence komunistický režim nemohl připustit.
Jedním z těch, kteří dostali trest smrti, byl Jaroslav Melkus, který se samotnými Babicemi neměl nic společného. Rodina Melkusových ale měla mlýn u Lukova a pozemky v okolí. První záznamy o mlýnu pocházejí z konce 17. století. K největšímu rozmachu hospodářství došlo za posledního mlynáře Aloise Melkuse. V roce 1950 je však mlýn zkonfiskován komunistickým režimem. Mlynáře Aloise čeká vězení, jeho staršího bratra Jaroslava provaz. Represálie odnesou všichni. „Rodinná bilance“ vypadala následovně: Za mřížemi se ocitl mlynář Alois, jeho bratr byl popraven a jeho manželka Božena Melkusová byla rovněž odsouzena. Za to, že neudala svého muže, dostala trest čtyři a půl roku vězení. Konfiskován byl veškerý majetek...
V říjnu 2008 vyšla v nakladatelství Host kniha Mlynáři od Babic Luďka Navary a Miroslava Kasáčka. Nejen tato publikace, ale i patnáctiminutový krátký dokument z cyklu V zajetí železné opony věnovaný tomuto případu se setkaly s výrazným ohlasem mezi čtenáři a televizními diváky. Obojí bylo silným podnětem pro natočení hodinového televizního dokumentu, který se opírá o zmíněnou knihu a o další dostupné archivní materiály, z nichž mnohé nebyly dosud publikovány.
Kromě výpovědí pamětníků pracují autoři i s názory historiků. Ke spolupráci byli přizváni odborníci z Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, Ústavu pro studium totalitních režimů a Ústavu pro soudobé dějiny České akademie věd. Nejdůležitější dokumenty shromáždil při zpracovávání tématu Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Výraznou a sugestivní součástí dokumentu je také pravděpodobná rekonstrukce klíčových událostí.
Související články
- Československo po únoru 1948 (15.3.2021)
- Babický případ (19.7.2014)
- Mechanismus policejní represe v ČSR 50. let na případu Buchal a spol. - studentské pracovní listy (14.11.2011)
- Mechanismus policejní represe v ČSR 50. let na případu Buchal a spol. - učitelský manuál (14.11.2011)
- Instruktážní skupina StB v lednu a únoru 1950, zákulisí případu Číhošť (5.12.2009)