Moderní-Dějiny.cz

Ministr Dobeš přijel do Ostravy podpořit konferenci PANTu

Publikováno: 15.12.2010, Aktualizováno: 18.3.2012 18:18

Milí čtenáři, rádi bychom vás seznámili s průběhem a výsledky III. ročníku mezinárodní konference o výuce soudobých dějin, kterou pořádalo v Ostravě ve dnech 9.-10. prosince 2010 občanské sdružení PANT. Akce se konala pod záštitou ministra školství Josefa Dobeše, který se také osobně zúčastnil druhého jednacího dne a diskutoval s účastníky v plénu.

Ministr Dobeš přijel do Ostravy podpořit konferenci PANTu

Ojedinělé setkání učitelů, metodiků, historiků, reprezentantů vzdělávacích institucí a neziskovek podpořilo partnersky město Ostrava, Ostravská univerzita a Gymnázium Olgy Havlové. K uspořádání konference přispěla významnou měrou rovněž poslankyně parlamentu PhDr. Jaroslava Wenigerová.

První den konference byl koncipován jako přehlídka výukových projektů významných vzdělávacích institucí a neziskových organizací působících v České republice, Polsku a na Slovensku. Jejich zástupci postupně představovali své vzdělávací programy a aktivity zúčastněným učitelům základních a středních škol. Základním cílem tohoto jedinečného setkání bylo nabídnout přehled v současnosti dostupných konkrétních metodických a výukových pomůcek. Pro orientaci uvádíme jednotlivé instituce řazené dle tematických a metodických oblastí, kterým se věnují. Podrobná charakteristika jejich konkrétních aktivit bude zveřejněna v multimediálním konferenčním sborníku.

Historie a holocaust Romů - Živá paměť, Romano Džaniben, Muzeum romské kultury
Česko-německé vztahy - Collegium Bohemicum
Komunistické Československo - Člověk v tísni (Příběhy bezpráví), Filmový dokument o železné oponě -Západočeská univerzita v Plzni, Post Bellum, DMS + Dcery 50.let, Ústav pro studium totalitních režimů, Občanské sdružení PANT
Vzdělávací a prožitkové programy – letní škola AVČR s ÚČD FF UK v Praze, Národní institut pro další vzdělávání, Divadlo Continuo, Collegium Bohemicum, Živá paměť, Romano Džaniben, Krajské zařízení pro DVPP Nový Jičín, Občanské sdružení PANT
Muzeální vzdělávání - Památník II. světové války v Hrabyni, Muzeum romské kultury
Orální historie - Post Bellum, DMS + Dcery 50.let
Mezinárodní inspirace - Institut paměti národa Varšava, Jagellonská univerzita Krakov, Ústav paměti národa Bratislava

Úvodní konferenční den zakončil prezentací výstavy „Česká šlechta ve službách Masarykovy republiky“, která byla po dobu konference instalována v předsálí, její tvůrce historik Zdeněk Hazdra.

Druhý konferenční den byl celý věnován diskusi o současné podobě výuky dějepisu na všech úrovních škol, jeho didaktice a ideové náplni. Byť se některé příspěvky hostů mírně překrývaly, už první blok naznačoval, že půjde o velmi živé setkání, kde budou mít moderátorky (Monika Horsáková a Kateřina Huberová / ČT a ČRo) co dělat, aby se na všechny dostalo a zároveň nebyl program krácen.

Mnohé příjemně potěšila účast zahraničních hostů (Dr. Maria Stinia (Odborná asistentka v Institutu historie Jagelonské univerzity v Krakově), doc. PaeDr. Viliam Kratochvíl, PhD (Univerzita Komenského v Bratislavě), kteří představili inspirativní modely dějepisného vyučování, tak jak fungují na Slovensku a v Polsku a zároveň v diskusích objasnili problematičnost a pozitiva některých, u nás dosud nezavedených, novinek (státní maturita, systém odměňování učitelů, kariérní řád, institut zaváděcích pedagogů apod.).

Debatní panel logicky vyšel z analýzy současného stavu výuky novodobých dějin na českých školách, kterou přednesli Mgr. Jaroslav Pinkas (Gymnázium Jana Keplera v Praze, Ústav pro studium totalitních režimů a Mgr. Kamil Činátl Ph.D. (FF UK, Ústav pro studium totalitních režimů), aby se krátce zastavil nad učebnicemi a pomůckami pro výuku novodobých dějin pohledem Mgr. Josefa Märce (FF UJEP, Gymnázium Mostecká v Chomutově) a vygradoval v debatě nad současným stavem didaktiky a metodiky výuky dějepisu na všech úrovních škol (o situaci na VŠ referovali Doc. PhDr. Blažena Gracová, CSc. (FF OU) a prof. PhDr. Zdeněk Beneš, CSc. (FF UK).  V časném odpoledni na vystoupení akademiků reagovali učitelé z praxe (Mgr. Jiří Tůma (učitel ZŠ Mendelova Karviná, Odborný pracovník DVPP KVIC Nový Jičín; Mgr. Jiří Hruška (Gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě, Občanské sdružení PANT); Mgr. Pavel Martinovský (ASUD, Předseda výboru), to už byl ale debatní potenciál mnohých přítomných poněkud oslaben, neboť problematických témat bylo otevřeno tolik, že by z nich mohlo vzniknout hned několik podobných konferencí. Na pohledy praktiků a akademické komentáře reagovala svým příspěvkem zástupkyně ministerstva školství PaedDr. Marie Rauchová, která tak vlastně připravila půdu pro vystoupení dlouho očekávaného hosta, ministra školství Mgr. Josefa Dobeše. Byť dojel do Ostravy kvůli počasí s nepříjemným zpožděním, účastníci konference ho vstřícně přijali a skoro hodinu zásobovali dotazy z nejrůznějších oblastí školského resortu. Málokdo si chtěl nechat ujít příležitost získat informace přímo od nejvyššího řídícího pracovníka ve školství, takže se závěr debaty poněkud tematicky rozvolnil (didaktiku vystřídaly praktické otázky spojené s fungováním sítě škol, financováním rozvojových programů, mzdovými výhledy apod.), nicméně závěrečný aplaus a následné kuloární debaty u kávy vyjádřily pocity mnohých přítomných: více takových akcí!

V průběhu diskusního panelu účastníci rovněž zhlédli záznam z předání Ceny Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě, kterou občanské sdružení PANT uděluje u příležitosti Dne lidských práv. Ocenění připomíná komunistickým režimem těžce zkoušeného spisovatele disidenta J. Šavrdu a je určeno těm, kteří se aktivně snaží šířit pravdu o časech nesvobodného Československa. Letos byla cena slavnostně udělována netradičně již 30. listopadu 2010 v knihovně Libri prohibiti v Praze panu Václavu Havlovi, který se tak stal již třetím laureátem tohoto prestižního ocenění.

Ministr školství Josef Dobeš rovněž pokřtil na konferenci knihu „Společně dějinami“, kterou vydalo Gymnázium Olgy Havlové ve spolupráci s nakladatelstvím MONTANEX a která dokumentuje 5. ročníků studentských konferencí na GOH a jejími autory jsou organizátoři jednotlivých konferencí, učitelé Petr Šimíček, Jiří Sovadina a Tom Rett. Publikace je ojedinělým sborníkem textů středoškolských studentů, jejich učitelů i hostů jednotlivých konferencí, kteří reflektují vybraná témata z dějinných údobí Ostravy od 2. světové války po konec 80. let. Cenný je především pohled mladé generace na zásadní dějinné zlomy (válka a holocaust, léta 1948 a 1968, období normalizace aj.), který vychází z rodinných historií, studia dobových materiálů, diskusí s odborníky i pamětníky a dalších aktivit doprovázejících každou konferenci.

V rámci konference I mlčení je lež se v pátek 10. prosince v Minikino kavárně  Ostrava také konala malá slavnost, kterou vyvrcholil letošní ročník soutěže Děti točí hrdiny. Vyhlašovatelem této akce je Česká televize a občanské sdružení Kaspara Malesia. V rámci ní byly osloveny základní a střední školy celé České republiky. Vzniklo tak třicet dokumentů, v nichž žáci základních a studenti středních škol natočili příběhy hrdinů nedávné minulosti. V kategorii základních škol si hlavní cenu odnesl tým ZŠ Frýdecká z Havířova-Bludovic za dokument "Vzpomínky Ivo Žídka". V kategorii středních škol zvítězila dvojice studentek ze SOŠ Waldorfská v Ostravě Tereza Reková a Markéta Pantoková za dokument "Někdo musel jít" o hrdinovi bojů u Tobruku plk. Josefu Křístkovi z Frýdku-Místku. Ceny vítězům předala předsedkyně poroty Lenka Poláková, šéfdramaturgyně Centra publicistiky a dokumentu a Ján Novák, režisér, který se v průběhu roku setkával s mladými tvůrci a učil je základní abecedě dokumentaristiky. Projekt funguje od roku 2007 a je vždy věcí mladých autorů, aby zvolili téma a věnovali se těm lidem, které ve svém nejbližším okolí považují za hrdiny - ať už to byli představitelé třetího odboje, političtí vězni, osobnosti undergroundu, nebo pamětníci mezních událostí. Z letošních třiceti přihlášených krátkých filmů bylo šestnáct nejlepších odvysíláno v rámci stejnojmenného cyklu Děti točí hrdiny v druhé polovině roku, vždy v pondělí na ČT1 v 16:15 hodin. Poslední dva nejlépe hodnocené dokumenty uvidí televizní diváci ještě do konce roku.
  

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

1.1.

Fotogalerie III. ročník konference I mlčení je lež - 1. den

Fotografie ze III. ročníku mezinárodní konference o výuce soudobých dějin, kterou pořádalo v Ostravě ve dnech ...
1.1.

Fotogalerie III. ročník konference I mlčení je lež - 2. den

Fotografie ze III. ročníku mezinárodní konference o výuce soudobých dějin, kterou pořádalo v Ostravě ve dnech ...
1.11.

Konference o výuce soudobých dějin pod záštitou a s účastí ministra školství Josefa Dobeše

Rádi bychom Vás pozvali na III. ročník mezinárodní konference o výuce soudobých dějin, kterou pořádá Občanské ...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT