Milujte své nepřátele – DVD o Přemyslu Pittrovi
DVD jako zajímavou a vhodnou pomůcku k výuce poválečných dějin v Československu vydal sbor Českobratrské církve evangelické v Praze – Dejvicích ve spolupráci s asociací Film & Sociologie. Záměrem filmového dokumentu Tomáše Škrdlanta o Přemyslu Pittrovi „Milujte své nepřátele“ je seznámit širší veřejnost včetně učitelů ve školách s pozoruhodnou osobností Přemysla Pittra, která je svým významem srovnatelná s Nicholasem Wintonem a Oskarem Schindlerem.
Zveme zájemce na slavnostní uvedení DVD v neděli 14. dubna 2013 od 17 hodin ve Farním sboru Českobratrské církve evangelické v Praze-Dejvicích (Dr. Zikmunda Wintra 15, 160 00 Praha 6). Slavnostní uvedení doprovodí hudbou soubor Trigonum musicum. Originální pozvánku najdete v příloze článku.
V dokumentu se divák seznámí prostřednictvím současných autentických výpovědí s příběhy židovských i německých dětí, které se po 2. světové válce v roce 1945 dostaly do péče dětských ozdravoven zřízených Přemyslem Pittrem a jeho spolupracovníky na zámcích ve Štiříně, Kamenici, Olešovicích a Lojovicích. Pittrovi se podařilo shromáždit více než 800 dětí z Terezína a ze sběrných táborů pro sudetské Němce v Praze. Tím jim zachránil život. Pozoruhoným pedagogickým přístupem a zdůrazňováním nutnosti odpuštění se mu podařilo dosáhnout toho, že bývalí absolventi Hitlerjugend či děti SA manů byli schopni společně žít se svými židovskými vrstevníky, i když se to bez konfliktů neobešlo. Podařilo se mu ve spolupráci s Československým a německým Červeným křížem najít rodiče dětí. Pokud byli sirotky, tak náhradní domovy. V dokumentu vzpomínají bývalí svěřenci - nyní již lidé s prošedivělými vlasy - na pobyt na zámcích a na péči „strýčka Přemysla“. Neopakovatelným dojmem působí, když současný občan Německa přejde z němčiny do zpěvu české písně. Dokument popisuje v životopisné zkratce celý život Přemysla Pittra, jeho spolupráci se Švýcarkou Olgou Fierzovou, která za ním přijela v době 1. Československé republiky do Prahy a pomáhala mu rozvíjet činnost v péči o děti v Milíčově domě v Praze na Žižkově. Je zachycena Pittrova podpora odpíračům vojenské služby, za kterou je v 30. letech odsouzen do vězení. Tehdy v jeho prospěch napsal dopis prezidentu Masarykovi Albert Einstein. Po nuceném odchodu do emigrace v roce 1951 se Pitter věnuje uprchlíkům v táboře Valka u Norimberka, závěr života strávil spolu s Olgou Fierzovou ve Švýcarsku nedaleko Curychu. V roce 1964 byl oceněn izraelskou vládou, byl mu zasazen strom v Jad Vašem a byl prohlášen za Spravedlivého mezi národy.
Úvodní text k filmu, který je na DVD k dispozici i v německé a anglické verzi a je tedy volně prostupný do zahraničí, napsal publicista a přední odborník na moderní československé a české dějiny Pavel Kosatík a můžete si jej přečíst ZDE. Podle jeho názoru je osobnost Přemysla Pittra u nás stále nedoceněná.
DVD s filmem o působení Přemysla Pittra „Milujte své nepřátele“ lze objednat za cenu 100,- Kč za kus na adrese vydatele – evangelického sboru v Praze Dejvicích:
SBOR ČCE PRAHA 6 - DEJVICE – BUBENEČ
Dr.Z.Wintra 15/746
160 00 Praha 6
tel: 224 314 897
e-mail: dejvice@evangnet.cz
http://dejvice.evangnet.cz/
Odkaz na web asociace Film & Sociologie: www.filmasociologie.cz