
Mezinárodní tým projektu V4 "Dějiny sousedů" se sešel v Senci
Na dny 10. 1. - 11. 1. 2014 svolal PANT pracovní schůzku týmu učitelů, metodiků a historiků visegrádských zemí do slovenského Sence. Zúčastnění nejdříve procházeli všechny v projektu vzniklé studie historiků, diskutovali o možnostech jejich metodického zpracování. Shodli se na obsahu i typech metodik a rozdělili si úkoly do dalších měsíců.
V rámci projektu "Dějiny sousedů – Visegrádské země ve vzájemných pohledech a perspektivách" vzniknou kromě jiného také "Kapitoly z moderních dějin zemí Visegrádu".
Letošní schůzka navazuje na ostravskou schůzku z 30. 11. - 1. 12. 2012, kdy se projektový tým historiků a metodiků sešel poprvé, vybral témata a na jejich základě v průběhu roku 2013 vznikaly historické studie pro všechna tři témata ze všech čtyřech zemí. Ty pak byly průběžně překládány do všech visegrádských jazyků.
Setkání probíhalo ve spolupráci a s podporou Městského muzea v Senci, účastníky na jednání přivítal ředitel Mgr. Gábor Strešňák, který se poté celého dvoudenního setkání a diskusí se zájmem zúčastnil. Představil rovněž muzeum, jeho sbírky, vzdělávací činnost a další aktivity. Vše o muzeu najdete v závěru článku.
Průběh jednání - zástupci každé země představili všechny tři národní studie ostatním. Poté se radili o podobách metodik k těmto výchozím studiím, což byla hlavní náplň setkání. Promysleli jejich podobu, strukturu, vzájemnou provázanost a dali si jasné termíny, do kdy se musí rozpracované prezentovat na dalším pracovním jednání v Krakově a do kdy se pak budou finální metodiky odevzdávat. Všechny materiály – metodiky i studie – se musí do termínu ukončení projektu také průběžně vkládat do jazykových mutací portálu Moderní dějiny.cz přístupných zde: www.modern-history.eu
Konkrétní úkoly a termíny:
- každá národní skupina vytvoří sedm sad pracovních listů - po dvou pro každé ze tří témat (Člověk ve válce a válka v člověku, Jaká je cena mé svobody?, Cizincem ve vlastní zemi) a jednu pro libovolné (vybrané ze tří témat)
- do konce února 2014 budou všechny studie přeloženy
- další setkání v polském Krakově (2.-3. července 2014) – prezentace rozpracovaných pracovních listů, na pracovní schůzce se doplní o materiály ostatních
- finální termín pro dokončení PL je nejpozději do konce října 2014
- závěrečná pracovní schůzka bude na začátku roku 2015 v Maďarsku
Složení národních pracovních skupin:
HU – Edényi László a Ősz Gábor
SK – Miroslav Michela, Beáta Barlová a překladatel Arpád Korpás
PL – Marek Stawski a Justyna Bucholz
CZ – Jiří Sovadina, Petr Pánek a Petr Šimíček
O co usilujeme?
Tým vytvořený ze zástupců PANTu, partnerských a spolupracujících institucí vytvoří čtyřjazyčnou sadu materiálů pro výuku dějin sousedů 20. století věnujících se vybraným údobím s důrazem na jejich společné a rozdílné rysy a zejména na různé pohledy z různých stran hranice. Vzniklé materiály budou dostupné ve vytvořeném čtyřjazyčném webovém prostředí a rovněž v tištěné podobě, distribuovány budou pomocí webového portálu, na seminářích a dalších vzdělávacích akcích. Vznikne soubor moderních metodických materiálů k dějinám zemí V4 ve 20. století s akcentováním přeshraničního pohledu a využitím metodických zkušeností a národních specifik. Vzniklý komplet zahrne tři významné fenomény národních i společných dějin, jejichž konkrétní podoba a témata vzešly z diskuse historicko-metodického týmu.
Dohodnuté tematické bloky:
Cizincem ve vlastní zemi?
Člověk ve válce a válka v člověku…
Jaká je cena mé svobody?
Mestské múzeum v Senci - informace
Myšlienka založenia múzea v Senci sa vo verejnom živote objavovala už aj v minulosti a to veľmi oprávnene. Inštitúcia podobného charakteru so zameraním svojej pozornosti na okolitý región vždy absentovala. V bývalom okrese Bratislava – vidiek bolo síce (a existuje dodnes) múzeum zaradené v sieti múzeí v Pezinku, svojou činnosťou však bolo obmedzené na malokarpatský región. Ďalšie vlastivedné múzeum existuje v Galante, jeho spádové územie však končí na hraniciach bývalého okresu Galanta (dnes okresy Galanta a Šaľa). Bývalá sieť štátnych múzeí zákonite nemohla pokryť každú teritoriálnu oblasť. V súčasnosti je badateľná snaha funkčne doplniť existujúce múzeá o vysunuté expozície. Vznikajú aj tzv. obecné vlastivedné domy a mestské múzeá, spravidla v spolupráci s príslušným vlastivedným múzeom. Takéto mestské múzeum existuje na okolí Senca napr. v Pezinku, ale aj v Seredi. Mestské múzeum v Senci vznikalo v období rokov 2007 – 2009 a na jeho tvorbe sa zúčastnil široko koncipovaný odborný tím pod vedením zoológa doc. RNDr. Petra Fedora, PhD. Slávnostné otvorenie inštitúcie sa konalo dňa 28. januára 2010 v budove Tureckého domu – renesančnej kúrii, stojacej na seneckom námestí. Múzeum od októbra 2010 patrí medzi registrované múzeá na Ministerstve kultúry SR.
Autormi projektu múzea a hlavnými zostavovateľmi stálych expozícií sú: Doc. RNDr. Peter Fedor, PhD (zoológ), Mgr. Gábor Strešňák (archivár – historik), Mgr. Tomáš König, PhD (archeológ).
Na web muzea přejděte ZDE