Moderní-Dějiny.cz

Lidice: Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv

Publikováno: 18.6.2013, Aktualizováno: 28.2.2014 10:54

Přečtěte si kvalitní digitální kopii publikace Ministerstva vnitra - Odboru pro politické zpravodajství "Lidice: Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv" z roku 1946.

Lidice: Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Níže publikovaný text jistě mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků.

Ministerstvo vnitra - Odbor pro politické zpravodajství vydalo tuto publikaci jako první v řadě z tzv. "Dokumentů doby". Obsahuje nejen stručnou historii obce Lidice a protektorátu, ale jsou v ní obsaženy i výnosy ministerstva vnitra, které byly vydány za účelem potrestání válečných zločinů spáchaných v Lidicích a Ležákách a rovněž za účelem brzkého nalezení lidických dětí odvlečených na tzv. "převýchovu" do říše.

V úvodu této publikace se píše:

VĚNOVÁNO NEHYNOUCÍ PAMĚTI ZAVRAŽDĚNÝCH MUČEDNÍKŮ LIDICKÝCH, ŽENÁM A DÍVKÁM, KTERÉ BYLY V KONCENTRAČNÍM TÁBOŘE V RAVENSBRUCKU UMUČENY, DĚTEM, KTERÉ BYLY VYRVÁNY SVÝM MATKÁM, ZAVLEČENY NA NEZNÁMÁ MÍSTA A JEŠTĚ SE NEVRÁTILY, I TĚM HRDINNÝM LIDICKÝM ŽENÁM A DÍVKÁM, KTERÉ PŘEŽILY VELKOU TRAGÉDII SVÝCH RODIN A VRÁTILY SE DO VLASTI. NÁRODU PAK BUDIŽ TENTO DOKUMENT TRVALÝM POUČENÍM A VĚČNÝM VYKŘIČNÍKEM!

ÚVODEM
Přistupuje-li ministerstvo vnitra Československé republiky k vydání první knihy „Dokumentů doby“, činí tak proto, aby na věčné časy bylo zachyceno vše, co tvoří dlouhý řetěz utrpení českého a slovenského národa za doby německé okupace a jeho boje o svobodu a státní samostatnost v letech 1939 – 1945.

Tato sbírka dokumentárních publikací má býti jasným a doloženým důkazem, že od prvého dne okupace československého území a vytvoření tzv. „Protektorátu Čechy a Morava“, vlna odporu celého národa proti okupantům a. uchvatitelům státní moci nikdy neochabovala, ba naopak, i přes největší teror a násilí stále mohutněla. Že vlna za vlnou nastupovala do boje za lepší příští národa, nelekajíc se obětí na statcích ani na životech. Že to byli mužové i ženy bez rozdílu stranické příslušnosti, bez rozdílu náboženství, kteří, spojeni jedinečně silnou touhou po svobodě své i svého národa, využívali každého prostředku a každé příležitosti, aby znovu a znovu dali celému světu zřetelně najevo, že národ, který byl v Mnichově nespravedlivým rozhodnutím čtyř evropských velmocí hozen přes palubu a kterému byla vyražena z ruky zbraň, připravená k dokonalé a odhodlané obraně vlasti, je rozhodnut bojovati za svůj stát dále, byť s holýma rukama, a v tomto boji vytrvati až do konečného vítězství.

Podíl českého a slovenského národa na domácí frontě i v odboji zahraničním, v celkovém zápase spojených národů světa proti fašisticko-nacistickému násilí byl nemalý. Národ, zatlačený do passivity, ukázal, že není na světě moci, která by byla s to, potlačiti v něm touhu po svobodě a demokracii, a že ani nejbrutálnějši násilí nacistických tyranů a zavilá zášť německého národa a zvláště pak jeho větve, která se průběhem věků přistěhovala na území Čech a Moravy, nestačí, aby se, prese všechny sliby a prohlašování nejzuřivějšího nepřítele českého národa K. H. Franka, podařilo podati světu důkazy, že území Čech, Moravy a Slezska je životním prostorem národa německého.

Tisíce popravených, desetitisíce žalářovaných a statisíce zavlečených do novodobých otrokářských stanic — německých koncentračních táborů, brutální vystěhování českého obyvatelstva z českých krajů, konfiskace majetku, násilné vyhánění českých lidí na práce do Německa, falšováni českých dějin, plánovité prováděná germanisace ve všech odvětvích veřejného života národa — toť jsou znaky Kalvárie českého a slovenského národa — na níž, krví zkropené, ba prosáklé, vyrůstala jeho nová Svoboda.

Boj byl veden doma i za hranicemi proti nacistické zlovůli a germánské rozpínavosti. Nám i budoucím mají býti „Dokumenty doby“ povzbuzením, poučením i věcně volajícím vykřičníkem: že nejsvětějším statkem člověka i národa je svoboda, bez níž není ani života jednotlivce a tím méně života národa, že není oběti dostatečně veliké, které by si vyžadoval boj za dobytí státní a národní samostatnosti, a ze nemá býti jediného příslušníka národa, který by nebyl ochoten ji podstoupiti. Je proto zcela pochopitelné, že edice „Dokumentů doby“ byla zahájena z rozhodnutí odpovědných činitelů knihou, zachycující typický akt msty, bezohledného útisku a pošlapání veškeré lidskosti surovou botou germánského nacismu, knihou, pod jednoznačným názvem,

LIDICE.

Neboť Lidice, ta malá, prostá, česká, dělnická obec ve středních Čechách, v srdci hornického kraje, stala se po celém světě symbolem utrpení celého českého národa, symbolem jeho vytrvalého odporu proti germánskému útlaku a věcnou pochodní boje za lepší budoucnost lidové a demokratické Československé republiky.

Kapitoly:
Úvod
Motto
stručná historie a popis Lidic
Počátek roku 1942 v českých zemích
Atentát na Heydricha
Zločin Lidice a Ležáky
Lidické děti
Poznámky

Bibliografické údaje: MINISTERSTVO VNITRA, Odbor pro politické zpravodajství. Lidice: Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv. Praha, 1946.

Text knihy si můžete v menším rozlišení okamžitě prohlédnout ve fotogalerii pod článkem. Pro další práci s nimi jsou v příloze článku přehledně ve větším rozlišení vhodném pro tisk.

Celou knihu můžete najít v textové verzi včetně obrázků na webových stránkách OS Lidice, můžete zde v textové části vyhledávat z uvedené knihy libovolné textové řetězce. Knihu na stránky umístil Antonín Nešpor, potomek po Horákových z Lidic.

Přílohy

pdf
Lidice: Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 150,70 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

20.1.

Malé genocidy - nacistický teror na polském venkově za války

Soubor materiálů je zamýšlen jako nabídka zajímavých doprovodných textů a soubor několika vybraných pramenů, k...
19.1.

Sochy - tragédie polské vesnice, jedné ze stovek polských Lidic…

Pracovní list českým žákům a učitelům nabízí úkoly vztahující se k tématu nacistických zločinů na polském venk...
6.7.

Nikdy nezapomenu na ty prázdné lavice… Lidická tragédie očima dětí

Nelze snadno vážit míru bolesti a lidského utrpení. Smrt nevinných bytostí, vražda lidických dětí je mnohými p...
8.6.

Tatínka nebylo... dcera Vladimíra Petřka vzpomíná

Vzpomínka Jiřiny Julákové, dcery Vladimíra Petřka, kaplana pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje v Ressl...
21.9.

Krvavý Walter a tragédie obce Leskovice

Historická studie doplněna obrazovou prezentací zachycuje příběh obce Leskovice na Pelhřimovsku, kterou na úpl...
12.6.

Fotodokumentace z publikace Lidice - Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv

Prohlédněte si kvalitní digitální kopie obrazové dokumentace v publikaci Ministerstva vnitra - Odboru pro poli...
16.5.

Lidice - kniha o lidické tragédii

Kvalitní kopie knihy Cyrila Merhouta "Lidice", která dokumentuje stručné dějiny obce a průběh lidické tragédie...
12.5.

Šiktancovy "Heinovské noci". Básnická reflexe vypálení Ležáků a Lidic.

Materiály pro modelovou vyučovací hodinu, jejímž cílem je je přiblížit studentům tragické události po atentátu...
2.3.

Školákem v Protektorátu - nový projekt Památníku Terezín

Projekt Školákem v Protektorátu vychází z myšlenky přiblížit mládeži i dospělým realitu nacistického totalitní...
1.3.

Paradesantní shozy do protektorátu - pracovní list

Pracovní list „Paradesantní shozy do protektorátu - skupiny a jejich cíle“ je věnován tématu výsadkářů působíc...
12.10.

Katolická církev v období protektorátu - odboj a utrpení

Studie se zabývá postavením katolické církve v Československu v období Protektorátu Čechy a Morava. Popisuje s...
15.6.

Odboj na Ostravsku v době Protektorátu - pracovní list

Pracovní list se věnuje síti odbojových organizací a spolků na území města Ostravy a přilehlého okolí, seznamu...
9.3.

Formování československého zahraničního odboje v prvním roce okupace

Záhy po mnichovských událostech se řada československých veřejných pracovníků a armádních důstojníků začala př...
22.2.

Okupační správa, autonomní správa a každodenní život v Protektorátu

Výuková prezentace je určena studentům středních škol a zabývá se jedním z nejsmutnějších období našich národn...
26.1.

Domácí a zahraniční odboj v letech 1939-45

Prezentace se věnuje dějinám druhého čs. odboje – domácího a zahraničního. Zaměřuje se na počátky, specifika, ...
Více souvisejících...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT