Lidice: Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv
Přečtěte si kvalitní digitální kopii publikace Ministerstva vnitra - Odboru pro politické zpravodajství "Lidice: Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv" z roku 1946.
Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
Níže publikovaný text jistě mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků.
Ministerstvo vnitra - Odbor pro politické zpravodajství vydalo tuto publikaci jako první v řadě z tzv. "Dokumentů doby". Obsahuje nejen stručnou historii obce Lidice a protektorátu, ale jsou v ní obsaženy i výnosy ministerstva vnitra, které byly vydány za účelem potrestání válečných zločinů spáchaných v Lidicích a Ležákách a rovněž za účelem brzkého nalezení lidických dětí odvlečených na tzv. "převýchovu" do říše.
V úvodu této publikace se píše:
VĚNOVÁNO NEHYNOUCÍ PAMĚTI ZAVRAŽDĚNÝCH MUČEDNÍKŮ LIDICKÝCH, ŽENÁM A DÍVKÁM, KTERÉ BYLY V KONCENTRAČNÍM TÁBOŘE V RAVENSBRUCKU UMUČENY, DĚTEM, KTERÉ BYLY VYRVÁNY SVÝM MATKÁM, ZAVLEČENY NA NEZNÁMÁ MÍSTA A JEŠTĚ SE NEVRÁTILY, I TĚM HRDINNÝM LIDICKÝM ŽENÁM A DÍVKÁM, KTERÉ PŘEŽILY VELKOU TRAGÉDII SVÝCH RODIN A VRÁTILY SE DO VLASTI. NÁRODU PAK BUDIŽ TENTO DOKUMENT TRVALÝM POUČENÍM A VĚČNÝM VYKŘIČNÍKEM!
ÚVODEM
Přistupuje-li ministerstvo vnitra Československé republiky k vydání první knihy „Dokumentů doby“, činí tak proto, aby na věčné časy bylo zachyceno vše, co tvoří dlouhý řetěz utrpení českého a slovenského národa za doby německé okupace a jeho boje o svobodu a státní samostatnost v letech 1939 – 1945.
Tato sbírka dokumentárních publikací má býti jasným a doloženým důkazem, že od prvého dne okupace československého území a vytvoření tzv. „Protektorátu Čechy a Morava“, vlna odporu celého národa proti okupantům a. uchvatitelům státní moci nikdy neochabovala, ba naopak, i přes největší teror a násilí stále mohutněla. Že vlna za vlnou nastupovala do boje za lepší příští národa, nelekajíc se obětí na statcích ani na životech. Že to byli mužové i ženy bez rozdílu stranické příslušnosti, bez rozdílu náboženství, kteří, spojeni jedinečně silnou touhou po svobodě své i svého národa, využívali každého prostředku a každé příležitosti, aby znovu a znovu dali celému světu zřetelně najevo, že národ, který byl v Mnichově nespravedlivým rozhodnutím čtyř evropských velmocí hozen přes palubu a kterému byla vyražena z ruky zbraň, připravená k dokonalé a odhodlané obraně vlasti, je rozhodnut bojovati za svůj stát dále, byť s holýma rukama, a v tomto boji vytrvati až do konečného vítězství.
Podíl českého a slovenského národa na domácí frontě i v odboji zahraničním, v celkovém zápase spojených národů světa proti fašisticko-nacistickému násilí byl nemalý. Národ, zatlačený do passivity, ukázal, že není na světě moci, která by byla s to, potlačiti v něm touhu po svobodě a demokracii, a že ani nejbrutálnějši násilí nacistických tyranů a zavilá zášť německého národa a zvláště pak jeho větve, která se průběhem věků přistěhovala na území Čech a Moravy, nestačí, aby se, prese všechny sliby a prohlašování nejzuřivějšího nepřítele českého národa K. H. Franka, podařilo podati světu důkazy, že území Čech, Moravy a Slezska je životním prostorem národa německého.
Tisíce popravených, desetitisíce žalářovaných a statisíce zavlečených do novodobých otrokářských stanic — německých koncentračních táborů, brutální vystěhování českého obyvatelstva z českých krajů, konfiskace majetku, násilné vyhánění českých lidí na práce do Německa, falšováni českých dějin, plánovité prováděná germanisace ve všech odvětvích veřejného života národa — toť jsou znaky Kalvárie českého a slovenského národa — na níž, krví zkropené, ba prosáklé, vyrůstala jeho nová Svoboda.
Boj byl veden doma i za hranicemi proti nacistické zlovůli a germánské rozpínavosti. Nám i budoucím mají býti „Dokumenty doby“ povzbuzením, poučením i věcně volajícím vykřičníkem: že nejsvětějším statkem člověka i národa je svoboda, bez níž není ani života jednotlivce a tím méně života národa, že není oběti dostatečně veliké, které by si vyžadoval boj za dobytí státní a národní samostatnosti, a ze nemá býti jediného příslušníka národa, který by nebyl ochoten ji podstoupiti. Je proto zcela pochopitelné, že edice „Dokumentů doby“ byla zahájena z rozhodnutí odpovědných činitelů knihou, zachycující typický akt msty, bezohledného útisku a pošlapání veškeré lidskosti surovou botou germánského nacismu, knihou, pod jednoznačným názvem,
LIDICE.
Neboť Lidice, ta malá, prostá, česká, dělnická obec ve středních Čechách, v srdci hornického kraje, stala se po celém světě symbolem utrpení celého českého národa, symbolem jeho vytrvalého odporu proti germánskému útlaku a věcnou pochodní boje za lepší budoucnost lidové a demokratické Československé republiky.
Kapitoly:
Úvod
Motto
stručná historie a popis Lidic
Počátek roku 1942 v českých zemích
Atentát na Heydricha
Zločin Lidice a Ležáky
Lidické děti
Poznámky
Bibliografické údaje: MINISTERSTVO VNITRA, Odbor pro politické zpravodajství. Lidice: Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv. Praha, 1946.
Text knihy si můžete v menším rozlišení okamžitě prohlédnout ve fotogalerii pod článkem. Pro další práci s nimi jsou v příloze článku přehledně ve větším rozlišení vhodném pro tisk.
Celou knihu můžete najít v textové verzi včetně obrázků na webových stránkách OS Lidice, můžete zde v textové části vyhledávat z uvedené knihy libovolné textové řetězce. Knihu na stránky umístil Antonín Nešpor, potomek po Horákových z Lidic.
Přílohy
Fotografie
Související články
- Malé genocidy - nacistický teror na polském venkově za války (20.1.2018)
- Sochy - tragédie polské vesnice, jedné ze stovek polských Lidic… (19.1.2018)
- Nikdy nezapomenu na ty prázdné lavice… Lidická tragédie očima dětí (6.7.2015)
- Tatínka nebylo... dcera Vladimíra Petřka vzpomíná (8.6.2014)
- Krvavý Walter a tragédie obce Leskovice (21.9.2013)
- Fotodokumentace z publikace Lidice - Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv (12.6.2013)
- Lidice - kniha o lidické tragédii (16.5.2013)
- Šiktancovy "Heinovské noci". Básnická reflexe vypálení Ležáků a Lidic. (12.5.2013)
- Školákem v Protektorátu - nový projekt Památníku Terezín (2.3.2013)
- Paradesantní shozy do protektorátu - pracovní list (1.3.2013)
- Katolická církev v období protektorátu - odboj a utrpení (12.10.2012)
- Odboj na Ostravsku v době Protektorátu - pracovní list (15.6.2012)
- Formování československého zahraničního odboje v prvním roce okupace (9.3.2010)
- Okupační správa, autonomní správa a každodenní život v Protektorátu (22.2.2010)
- Domácí a zahraniční odboj v letech 1939-45 (26.1.2010)
- Protektorát Čechy a Morava za R. Heydricha a příprava atentátu (18.1.2010)