Moderní-Dějiny.cz

Letošní Cena Revolver Revue pro kritika Jana Lopatku in memoriam

Publikováno: 5.6.2016, Aktualizováno: 6.6.2016 08:44
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

Cena bude letos udělena in memoriam kritikovi, editorovi a redaktorovi Janu Lopatkovi (1940–1993), významné postavě nezávislého kulturního života v Čechách v druhé polovině 20. století. Slavnostní udělení ceny proběhne na Večeru Revolver Revue v Klubu FAMU, jímž bude ve čtvrtek 9. června završena dvoudenní konference věnovaná Lopatkovu dílu a osobnosti.

Letošní Cena Revolver Revue pro kritika Jana Lopatku in memoriam

Na programu budou kromě čtení z Lopatkových textů koncerty skupin Krch-off band a Sketa Syn. Akce je, stejně jako celá konference, otevřena široké veřejnosti.

„Lopatkovo dílo bylo sice uzavřeno jeho nečekanou smrtí v roce 1993, dodnes však vykazuje mimořádnou živost a inspirativnost jako takové, i proto, že jeho značná část byla teprve posmrtně, péčí editora Michaela Špirita, knižně zpřístupněna širší veřejnosti. S odstupem času je čím dál víc zřejmé, že Jan Lopatka patří mezi nejvýznamnější, a tak dodnes silně podnětné postavy české kritiky, podstatná je ovšem i jeho další služba české literatuře a kultuře, práce redakční, editorská a literárněvědná, jejíž nezanedbatelnou část vykonal neoficiálně, v prostoru samizdatu. Lopatkův profesní a občanský osud je příkladem toho, že ani v totalitních Čechách se velké dílo nevylučovalo s velkou osobní statečností a důsledností, ba právě naopak,“ říká šéfredaktorka Revolver Revue Terezie Pokorná.

Jan Lopatka (1940–1993) vystudoval v letech 1957–1962 na FF UK v Praze bohemistiku, historii a estetiku. V šedesátých letech byl mj. redaktorem a autorem v legendárním měsíčníku Tvář. Od roku 1969 pracoval jako úředník a technický referent. V lednu 1977 byl jedním z prvních signatářů Charty 77, od 1982 strážný a od 1987 úředník bytového družstva. Od roku 1975 se podílel na koncepci samizdatové Edice Expedice, od 1981 spolupracoval se samizdatovým čtvrtletníkem Kritický sborník, byl jedním z jeho redaktorů a pak vedoucím redaktorem. Jako editor připravil k vydání knihy Jana Hanče, Ladislava Dvořáka, Václava Havla, Josefa Vohryzka a dalších. Je spoluautorem samizdatového, „torontského“ Slovníku českých spisovatelů. Jeho vlastní, především kritické texty vyšly v knihách Předpoklady tvorby, Radiojournal v ko(s)mickém věku, Šifra lidské existence a Posudky.

Cenu Revolver Revue uděluje tento kulturní časopis od roku 1985, kdy začal vycházet jako samizdatová tribuna nejmladší undergroundové generace.

Mezi dosavadní laureáty patří básníci a spisovatelé Z. Hejda, J. Novák, J. Krejcarová, I. M. Jirous, J. H. Krchovský, I. Vodseďálek, J. Zelenka, I. Matoušek a V. Kremlička, výtvarníci P. Brázda, V. Nováková, R. Dzurko, I. Sobotka, J. Žáček, V. Pivovarov a Ch. Valoušek, hudebník a básník P. Zajíček, kritici a esejisté A. Stankovič, M. Žilina, L. Vachtová, Z. Vašíček, M. Hybler a B. Doležal, typograf F. Štorm, galerista J. Placák, rocker T. Ducháček, fotografové K. Cudlín a O. Němec, kulturní aktivista Č. Huňát, tajná organizace B. K. S. a skupina WWW.

Kontakt:
Edita Onuferová
sekretariat@revolverrevue.cz
774 092 052

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Mám sen

Aktualizováno: 28.4.2021 22:34 | Rubrika: Evropa a svět po roce 1945, Napříč stoletím
Mám sen

Zadejte žáků elearningovou aktivitu vhodnou zejména pro distanční vzdělávání. V této aktivitě se žáci prostřednictvím filmových svědectví pamětníků seznámí s historií občanského boje proti rasové segregaci. Žákům aktivita zabere p...

_Aktuality

V ostravském Centru PANT se utkají finalisté EUSTORY 2021

Aktualizováno: 18.9.2021 22:58 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
V ostravském Centru PANT se utkají finalisté EUSTORY 2021

"Přes neblahé okolnosti letošního „covidového“ ročníku české soutěže EUSTORY se sešla celá řada velmi kvalitních prací. Vybrat proto 10 nejlepších nebylo vůbec jednoduché, rozhodovaly občas i malé detaily", říká o hodnocení prvníh...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2021 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT