Moderní-Dějiny.cz

Letní škola pro učitele dějepisu a seminář o digitálních obrazech historie

Publikováno: 4.6.2017, Aktualizováno: 13.6.2017 05:43
Rubrika(y): Vzdělávání
Autor: (red)

Vážené kolegyně, vážení kolegové, stejně jako každý rok pořádá ÚSTR na konci prázdnin letní školu pro učitele dějepisu a společenských věd, opět ve spolupráci s Centrem současného umění DOX. Na letní školu a na několik posledních předprázdninových akcí Vás prostřednictvím tohoto článku rádi zveme.

Letní škola pro učitele dějepisu a seminář o digitálních obrazech historie

Tématem letní školy bude tentokrát Paměť, město, krajina a prostor ve výuce o minulosti.

Letošní letní škola tentokrát prověří, jakým způsobem k dějinám v krajině přistupovat. Již delší dobu se prostřednictvím iniciativ a projektů prosazuje v českém školství tzv. místně zakotvené učení. Letní škola zhodnotí současnou situaci a načrtne další perspektivy, kudy by se mohla výuka založená na prostoru ubírat.
Kromě lektorů Oddělení vzdělávání ÚSTR a Centra současného umění DOX se na programu podílejí i další iniciativy (např. projekty Památky nás baví nebo Paneláci.cz).
Dvoudenní série přednášek a workshopů se uskuteční 31. srpna a 1. září v Centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7. Letní škola je akreditována MŠMT v systému DVPP pod č.j. 6038/2017-1-490. Akce je zdarma, ubytování a cestovné však neproplácíme.

Registrace na letní školu probíhá přes formulář na ZDE
 
Úplně posledním seminářem před prázdninami bude Historická dílna: Digitální obrazy historie, kterou pořádáme v pátek 16. června 2017 od 10 do 15 hodin také v Centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7.
Historická dílna určená učitelům i studentům se zaměří na proměny obrazů minulosti, jež se odehrávají v digitálním prostředí a na internetu. Je internet pouze nosičem ustálených historických významů, nebo digitální technologie mění i naše chápání a interpretaci minulosti? Jakým výzvám v tomto prostředí čelíme jako vzdělavatelé? Seminář nabídne i workshopové části – jednou využijeme stopy minulosti v hlubinách internetu a podruhé aktuální výstavu centra DOX o velkých datech, BIG BANG DATA.
Seminář je zdarma a je akreditován MŠMT v systému DVPP.
Registrace probíhá na e-mailu jiri@dox.cz
 
Poslední nabídka se týká především středních škol z Plzeňského a Středočeského kraje. Naše výstava o kolektivizaci v Československu Rozkulačeno! Perzekuce selského stavu se přesunula do regionů a s ní i nabídka programu pro školy. Naleznete ji v příloze tohoto e-mailu, včetně kontaktního e-mailu, na kterém je třeba se na workshopy objednat. Náklady na dopravu budou středním školám z Plzeňského kraje hrazeny z prostředků Odborem školství, mládeže a sportu Plzeňského kraje.
 
Navštivte naši stránku Dejepis21 a podívejte na přehled chystaných akcí.
 
Hodně sil do závěru školního roku přeje a za Oddělení vzdělávání zdraví
 
Anna Macourková
Ústav pro studium totalitních režimů
Hadovka Office Park
Evropská 2590/33 c
160 00  Praha 6
tel: +420 221 008 314
GSM: +420 606837142

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2023 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT