Konference "Za obzory revoluce v Rusku" a vernisáž výstavy "Komunismus a jeho epocha"
Vážené kolegyně, vážení kolegové, přijměte pozvání na dvě akce, které se konají v příštím týdnu a na jejichž konání se podílí i Ústav pro studium totalitních režimů - jedná se o mezinárodní konferenci Za obzory revoluce v Rusku, výstavu Komunismus a jeho epocha a první díl dokumentárního cyklu Čechoslováci v Gulagu na ČT.
Ve dnech 7. – 9. listopadu 2017 pořádá Spolek studentů historie FF UK s podporou a záštitou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Ústavu pro studium totalitních režimů, Institutu pro studium strategických regionů Univerzity Karlovy, Filosofického ústavu Akademie věd ČR a Masarykova ústavu a archivu AV ČR mezinárodní konferenci Za obzory revoluce v Rusku. Konference bude probíhat na Filozofické fakultě UK, nám. Jana Palacha 2, Praha 1. Na konferenci není třeba registrace. Program naleznete na stránkách Spolku studentů historie.
Ve středu 8. listopadu v 15 hodin zahájíme na náměstí Václava Havla (dříve piazzeta Národního divadla) výstavu Komunismus a jeho epocha, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s organizacemi Stiftung für Aufarbeitung der SED Diktatur a Deutsches historisches Museum a Národním divadlem. Na Náměstí Václava Havla bude expozice k vidění do 28. listopadu 2017. Výstavu zahájí místopředseda Senátu PČR Jiří Šesták a ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra. Více informací naleznete ZDE
A na konec bychom Vás chtěli pozvat k televizním obrazovkám. 31. října v 21 hodin na programu ČT2 odvysílá Česká televize první díl dokumentárního cyklu Čechoslováci v Gulagu s názvem Represivní aparát o osudech československých občanů perzekvovaných v Sovětském svazu. Série tří hodinových dokumentů mapuje téměř neznámou historii občanů Československa vězněných v systému Gulag, popravených či jinak perzekvovaných v SSSR. Od 20. do 50. let 20. století se oběťmi sovětských represí stalo přes 20 tisíc nevinných československých občanů a českých krajanů usazených v SSSR, řada z nich v jejich důsledku zemřela. Dokumentární cyklus na námět pracovníků ÚSTR Štěpána Černouška, Jana Dvořáka a Adama Hradilka zrežírovala Marta Nováková.