„Kérky starých muklů“ - reflexe proměny symboliky a významu tetování v českých mužských věznicích
Předkládaná studie Ing. Aleny Lochmannové je jedním z dílčích výstupů pětiletého etnografického výzkumu v prostředí českých mužských věznic, který autorka realizovala. Studie zachycuje výběr specifické symboliky, která byla tetována v mužských věznicích před rokem 1989 a do jisté míry ji srovnává se soudobou praxí. Dále je pozornost věnována tetovacím technikám a nástrojům.
Obsah:
Tetování ve vězeňském prostředí
Metodologie
Symbolika a význam tetování v českých mužských věznicích před rokem 1989
Techniky vězeňské tatuáže a jejich proměny
Studie byla zaslána do soutěže COURAGE - nezávislá kultura a život za socialismu v Československu, která byla určena mladým badatelům všech zaměření do věku 30 let. K účasti byli přizváni především studenti humanitních, pedagogických, sociálně vědních a uměleckých oborů. Základní podmínkou účasti v soutěži byla práce s primárními zdroji (nebylo možné předložit syntézu či přehled literatury). Do soutěže byly tedy přihlašovány pouze původní práce či výsledky výzkumu prováděného v rámci závěrečných studentských prací (bakalářské či diplomové práce), pokud v době přihlášení neuběhly více než tři roky od jejich obhájení. Práce mohli zasílat badatelé ve věku od 18 do 30 let. bylo také možné přihlásit kolektivně zpracovaný výstup.
Web soutěže s veškerými informacemi o vyhlášení, průběhu, výsledcích soutěže a zaslanými pracemi najdete ZDE
Soutěž vznikla v rámci projektu COURAGE - Kulturní opozice – porozumění kulturnímu dědictví disentu v zemích bývalého socialistického bloku, který je financován z Rámcového programu pro výzkum a inovace EU - Horizon 2020, na základě grantové smlouvy č. 692919.