Ke vzniku románu Život s hvězdou
Studie zachycuje genezi světově proslulého románu Život s hvězdou, který vyšel v "nových" politických poměrech v Československu v roce 1949. Zatímco čtenáři i přátelé autora jej nadšeně přijali, „odborníci“ jej podrobili ostré kritice a kniha byla jako naprosto "neodpovídající literatuře socrealismu" rychle stažena z prodeje.
Na Weila se sesypala vlna nespravedlivé kritiky, které zoufalý autor téměř nedokázal čelit. Kritika díla vyústila ve Weilovo propuštění ze Svazu československých spisovatelů a tím i z oficiálního společenského a literárního života. Osud díla tak byl na dlouho zpečetěn. Až po Weilově smrti se podařilo manželce Olze a přítelkyni Jaroslavě Vondráčkové prosadit nové vydání tohoto díla. Roku 1964 tedy Život s hvězdou opět vychází (Mladá fronta) i s nově napsanou předmluvou Grossmanna a dílo se také konečně dostává do zahraničí (např. v roce 1965 jej vydalo Polsko, roku 1973 Německo, roku 1992 Francie a Itálie, vydán byl také v USA a dokonce i ve Švédsku 1998 a Japonsku 1967). Další domácí vydání z roku 1967 (Odeon) bylo vydáno s rozsáhlou předmluvou Růženy Grebeníčkové. Léta šedesátá se tak pro román stávají dobou znovuzrození. Vychází několik pochvalných článků, hovoří se o „rehabilitovaném Weilovi“. Znovu vyšel román ještě roku 1990 v kombinaci s románem Na střeše je Mendelssohn (Československý spisovatel) a roku 1999 v tryptichu (Nakladatelství Lidové noviny).
Centrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Vzniklo v roce 2010 při Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK.
Jeho cílem je studovat literaturu spojenou s šoa/holokaustem a židovskou kulturu v českých zemích a ve střední Evropě. Pracovníci centra se tímto tématem již několik let systematicky zabývají.
Centrum pořádá mezinárodní workshopy k tematice holokaustu. Prvním výsledkem bylo mezinárodní symposium v roce 2005, z něhož vyšla publikace Holokaust – Šoa – Zagłada v české, slovenské a polské literatuře (ed. J. Holý, Praha, Karolinum 2007). Druhou knižní publikací byla kolektivní monografie Jiří Holý/Petr Málek/Michael Špirit/Filip Tomáš: Šoa v české literatuře a v kulturní paměti (Praha, Akropolis 2011). Následovaly sborníky z mezinárodních workshopů pořádaných spolu s německými a polskými kolegy. V současnosti pracovníci centra pracují na velké monografii Cizí a blízcí. Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století. Kromě toho se podílí na přípravě mezioborového programu Židovská studia, který se bude od příštího roku otevírat na Filozofické fakultě FF jako studijní obor (magisterské navazující studium).
Centrum rovněž spolupracuje se zahraničními partnery, v současnosti především s univerzitou v německém Gießenu (Institut für Slavistik, Arbeitsstelle Holocaustliteratur) a Univerzitou Adama Mickiewicze v polské Poznani (Instytut Filologii Słowiańskiej). Hlavními domácími partnery jsou Ústav pro českou literaturu AV ČR, Židovské muzeum v Praze, Centrum judaistických studií na FF UP v Olomouci a Centrum pro studium menšin v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.
Přílohy
Související články
- Komentář k vybraným dílům spisovatele Jiřího Weila (30.1.2016)
- Holocaust Židů během druhé světové války (šoa) (29.11.2014)
- Arnošt Lustig - Příběhy krutosti a naděje (27.10.2013)
- Pronásledování a likvidace Židů v Protektorátě (7.7.2013)
- Reflexe židovské otázky v protektorátním tisku (18.5.2012)
- Historie Holocaustu (Šoa) s přihlédnutím k Protektorátu Čechy a Morava (12.11.2011)
- Židům vstup zakázán! Protižidovské zákony a nařízení v Protektorátu Čechy a Morava (11.2.2010)