Moderní-Dějiny.cz

Kdo rozhoduje o tom, co si myslíme?

Publikováno: 1.11.2017, Aktualizováno: 12.11.2017 07:12
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

Na Slezské univerzitě se bude hovořit o Manipulaci, propagandě, rozhodování a médiích napříč soudobými / novodobými dějinami. Na Fakultě veřejných politik Slezské univerzity v Opavě proběhne 9. listopadu 2017 druhá z cyklu konferencí s názvem Média / dějiny / společnost, tentokrát zaměřená na téma Židé, Romové a jiní. 

Kdo rozhoduje o tom, co si myslíme?

Akce usiluje o poskytnutí prostoru k široké diskusi tvůrců (producentů, scenáristů, režisérů, historiků) i představitelů cílových skupin (učitelů dějepisu, studentů, veřejnosti) k dané problematice. Jak samotná konference, tak následná publikace jejich výsledků přispějí ke zvýšení mediální gramotnosti a poukáží na možnosti odideologizování a zkvalitnění mediální interpretace historických událostí v oblasti výchovy a vzdělávání. „Jde nám především o zvýšení mediální gramotnosti. Chceme poukázat na možnosti odideologizování a zkvalitnění mediální interpretace historických událostí,“ upřesňuje děkan fakulty Rudolf Žáček. „Množství a frekvence mediálních interpretací historických témat formou dokumentárních filmů, televizních pořadů, audiovizuálních prezentací na sociálních sítích, studijních materiálů pro školy různých typů, ale i rádoby ‚čtivě' podávaných informací o historických osobnostech či událostech v nejrůznějších přílohách celostátních deníků aj. v současné době neustále roste. Cílem je vedle využití často atraktivních témat pro zvýšení prodejnosti či sledovanosti mnohdy i poctivě míněná snaha o zaplnění tzv. ,bílých míst', a to zejména z oblasti novodobých dějin. Nezřídka se ovšem za deklarovanou snahou o zvýšení  informovanosti čtenáře či diváka skrývají ryze propagandistické záměry v oblasti formování veřejného mínění a vytváření cíleně zkresleného, či zcela falešného obrazu zejména nedávné minulosti, sloužící k ideologickému ovlivnění širokých vrstev populace,” míní Rudolf Žáček.

Program druhé konference nabídne nejen přednášky, prezentace a debaty, ale i projekce vybraných audiovizuálních děl. Konference bude zahájena uctěním památky prof. Mečislava Boráka, historika, muzejníka, vysokoškolského učitele, ale také žurnalisty a scenáristy. Děkan fakulty Rudolf Žáček vystoupí s přednáškou o  Křišťálové noci. Na téma IWitness – Deportační středisko v Uherském Brodě bude hovořit Marcel Mahdal. K prezentaci genocidy Romů v českých zemích na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz promluví zástupce šéfredaktora portálu Jiří Sovadina. Šéfredaktor Moderních dějin Petr Šimíček pak zaměří pozornost na etnické čistky a zločiny proti lidskosti ve výukových materiálech a současné výuce dějepisu. Krátkometrážní snímek o romském holokaustu představí Monika Horsáková, která se již několik let věnuje tvorbě výukových dokumentů pro portál Moderní dějiny.cz. „Když jsem natáčela dokument o Paulu Wilsonovi, který se výrazným způsobem zapsal do dějin České republiky, říkal mi, že historie je bitevním polem současnosti. Jeho výrok mi utkvěl v paměti. Chápu ho tak, že když dobře pochopíme minulost, můžeme se vyhnout řadě problémů v současnosti. Tak třeba historie nám nabízí hned několik příkladů, jak to dopadne, když odsuzujeme nebo se dehonestujícím způsobem díváme na lidi, kteří jsou jiní. A podobným stereotypům nebo manipulacím v tomto ohledu v historii podlehla nebo podléhají i média, která označujeme za tzv. seriózní. Téma letošního ročníku konference tedy považuji za velmi aktuální,“ uvádí Monika Horsáková. Veronika Ševčíková bude hovořit na téma Romství a Romové a jejich problematika formou videoukázek. Obraz Romů v českých médiích přiblíží Jitka Votavová z portálu Romea.cz. Zbyněk Tarant se bude věnovat soudobé knižní produkci popíračů holokaustu a jejímu průniku na český knižní trh. Společenské a mediální stereotypy ve službách extremismu bude komentovat Ondřej Lánský. Marta Růžičková představí pořad České televize Babylon, věnující se menšinám.

Konference je otevřená všem zájemcům, kteří se registrují zde.

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

17.11.

IWitness - databáze pamětníků holokaustu on-line

Chcete vyhledávat v databázi pamětníků podle klíčových slov a stříhat z nich vlastní videa? Chcete si procviči...
31.5.

Genocida Romů v českých zemích 1939-1945

Výuková prezentace vychází z materiálu historika Michala Schustera z Muzea romské kultury, který byl připraven...
4.1.

Popírači holocaustu - varování před útokem na historickou paměť

Varování před útokem na historickou paměť. Vzhledem k nárůstu pravicového extremismu v České republice a s ním...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT