Moderní-Dějiny.cz

Kdo jsou a odkud k nám přicházejí uprchlíci?

Publikováno: 17.11.2015, Aktualizováno: 17.11.2015 22:36
Autor: (red)

Jak těžký je život v Sýrii? Co všechno podstupují lidé, kteří prchají z domova do Evropy? A co všechno musejí obětovat? Beseda a komentovaná projekce fotografií novinářky Markéty Kutilové, která společně s kolegyní Lenkou Klicperovou strávila tři týdny na cestě v Sýrii. Akci pořádá PANT ve spolupráci s Ostravskou univerzitou, Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou a Antikvariátem a klubem Fiducia.

Kdo jsou a odkud k nám přicházejí uprchlíci?

Do Evropy podle Markéty Kutilové míří hlavně rodiny s dětmi. „Představa, že jsou mezi nimi radikální islamisté, je scestná,“ tvrdí. „Navštívily jsme syrské Kobani. Je více než z osmdesáti procent zničené, srovnané se zemí. Je to obraz totální zkázy, jako Drážďany po 2. světové válce. Nejsou tam dodávky vody, nefunguje tam elektřina, je tu obrovská inflace, ceny potravin jsou mnohonásobně vyšší, než byly před válkou,“ dodává. Asi třicet tisíc lidí z původně pětačtyřicetitisícového města tam i v těchto podmínkách pořád žije.

Mnozí se ale rozhodli emigrovat, protože se stále bojí radikálního Islámského státu, protože hranice IS je od Kobani jen asi dvacet kilometrů a nedávno tady IS opět zaútočil a ve spánku pozabíjel 320 lidí. „Syřané se neustále brání útokům Islámského státu, mají s ním 500 kilometrů dlouhou hranici a IS na ně stále útočí. Byly jsme ve vesnici Barbartan, která je asi deset kilometrů od hranice s IS, pořád je tam cítit hmatatelný strach, ze sedmdesáti rodin z téhle vesnice už padesát odešlo pryč, každý člověk tam má svou zbraň, starší muži dokonce v noci spí s kalašnikovem venku, aby byli první, kdo odrazí případný útok, aby se další členové rodiny vevnitř mohli připravit,“ popisuje Markéta Kutilová, „Lidé jsou v Sýrii přesto neuvěřitelně srdeční a pohostinní. Přišli o všechno, nemají téměř nic, ale pozývají vás na čaj, rozdělí se o vše, co mají k dispozici.“ 

Kdy?
18. listopadu 2015

Kde?
9.00–11.00 Aula VŠB, sál NA 2 (beseda pro studenty porubských gymnázií a pro veřejnost)
14.00–15.45 Ostravská univerzita, posluchárna E 304 (beseda pro studenti Ostravské univerzity, gymnázia a pro veřejnost)
18.00 Antikvariát a klub Fiducia (pro veřejnost)

Markéta Kutilová obdobné přednášky realizuje nyní po celé ČR, na jejím facebookovém profilu se dozvíte více  klikněte ZDE

Bližší informace k cestě obou žen po Sýrii najdete kupříkladu ZDE (rozhovor v DVTD).

Plakát a pozvánku na akce najdete v příloze článku a ve fotogalerii.

Přílohy

pdf
Plakát
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 5,95 MB | Stáhnout soubor...
pdf
Pozvánka
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 2,98 MB | Stáhnout soubor...

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

19.9.

200 000 uprchlíků ve vlacích

V posledních týdnech českou společnost rozdělily názory na vlnu uprchlíků mířících i přes naše území do Německ...
1.3.

Polsko jako útočiště uprchlíků z Protektorátu

Po zániku druhé československé republiky a okupaci zbytku českých zemí Velkoněmeckou říší 15. března 1938 zača...
25.5.

Ostrava jako útočiště uprchlíků 1938-45

Ilustrativní prezentace poskytuje řadu dobových fotografií a statistik k problematice uprchlíků v Moravské Ost...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT