Karl Wilhelm Tornow - Jablonec nad Nisou po druhé světové válce
Pracovní listy k filmovému dokumentu odhalujícímu příběh sudetského Němce Karla Tornowa, truhlářského mistra, který díky zásahu českých lidí zůstal v Československu a nebyl zařazen do poválečného odsunu. V tomto snímku vzpomíná pamětnice Jana Weisová, jejíž rodiče se o vyřazení Tornowa z transportu zasadili.
Vyprávění pamětníka, svědka minulosti, je specifickým školním historickým pramenem, který v tomto případě žákům zprostředkovává filmový snímek. Jeho koncepce a kráká stopáž (13 minut) je vhodná pro přímé využití ve vyučovací hodině dějepisu na základní či střední škole. Ideálně jej učitel může využít jako iniciační a motivační prvek, dokument by měl u žáků probudit zájem o nedávné události, které zásadně ovlivnily životy jejich rodičů i prarodičů. Mohou se alespoň na chvíli vcítit do pocitů a prožitků konkrétního člověka, naslouchat jeho vyprávění a přemýšlet o jeho slovech. Historii tak budou poznávat také v lidské rovině, nikoli jen prostřednictvím faktografických informací z učebnic.
ODKAZ NA DOKUMENT ZDE
Medailon pamětníka
Karl Wilhelm Tornow (1887 - ? )
vypráví Karla Weisová (1949)
Příběh ze Sudet. Příběh rodiny, která se v roce 1945 přistěhovala do Jablonce. Výrobce jejich nábytku Karla Tornowa zachránilo od vysídlení Němců nejen smíšené manželství s Češkou, ale také zakázka, kterou měl právě u rodičů vypravěčky rozpracovanou a již zaplacenou. Karl Tornow, truhlář, kterého před odsunem zachránila rodina Ledeckých prostřednictvím žádosti o dokončení vyhotovení nábytku. Syn Karla a Magdalény Tornow. Narodil se 25. 10. 1887 v Jablonci nad Nisou. V roce 1928 se stal truhlářem s vlastní živností. Od té doby pracoval v dílně u svého otce až do konce života. Nedochovala se žádná fotografie, ale z vyprávění můžeme usoudit, že byl vysoký, střední postavy a ke stáří měl prošedivělé vlasy.
1. srpna 1945 se do Jablonce nad Nisou přistěhovala rodina Ledeckých (Jan a Květoslava), která si zde zakoupila dům (Vídeňská 1601/82). Dům si vybrali, protože byl jeho součástí obchod. Dům předtím patřil rodině Zenknerů, staršímu páru obchodníků. Po válce chvíli ještě bydleli v jedné z bytovek domu, potom ale byli odsunuti s ostatními Němci. Rodina Ledeckých dům koupila přibližně za 100 000 Kčs, v domě nebyl v té době žádný použitelný nábytek, a tak se rodina obrátila na truhláře Karla Tornowa. Vypravěčkou příběhu je Jana Weisová, dcera Jana a Květoslavy Ledeckých. Narodila se v roce 1949 do rodiny obchodníků. Karla Tornowa si pamatuje jako malá holčička, většina informací pochází z vyprávění její maminky Květoslavy...
Přílohy
Související články
- Familie Korbel - Příběh z druhé strany (19.3.2018)
- Novou sérii dokumentů do výuky připravili studenti a pedagogové audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě (3.3.2018)
- Vysídlení německého obyvatelstva z Československa (19.12.2017)
- Odsun německé menšiny na severní Moravě (3.1.2015)
- Vzpomínky na odsun Němců a proměny kulturní krajiny (1.1.2015)
- Peripetie soužití Čechů a Němců v českých zemích - okupace a odsun (30.6.2013)
- Sborník ze studentské konference Vyhnání, vysídlení, odsun? (24.4.2013)
- Odsun Němců - sada pracovních listů (14.3.2013)
- Vysídlení Němců z Československa - prezentace (23.2.2013)
- Odsun Němců - pracovní aktivity pro žáky (16.2.2013)
- Vysídlení Němců z Československa (14.2.2013)
- Divoký odsun a poválečné násilí (25.6.2012)
- Odsun Němců z Československa (26.9.2010)