Moderní-Dějiny.cz

Julius Fučík – Reportáž, psaná na oprátce

Publikováno: 30.4.2014, Aktualizováno: 12.5.2014 15:23

Modelová hodina literatury pro střední školu nabízí možnost, jak pracovat s tématem Fučíkovy osobnosti, díla a kultu, nabízí pracovní list pro studenty, prezentaci s odkazy na filmové ukázky, otázky i úkoly pro žáky. Autorkou je studentka bohemistiky Ostravské univerzity.

Julius Fučík – Reportáž, psaná na oprátce

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Modelová hodina Julius Fučík – Reportáž, psaná na oprátce

Ročník: 4. ročník gymnázia
Hodinová dotace: 2 vyučovací hodiny

Cíl první hodiny: Seznámit studenty se životem Julia Fučíka a jeho klíčovým pobytem na Pankrácké věznici, jež byla místem vzniku Reportáže, psané na oprátce. Poté studenti rozeberou z tohoto díla dvě ukázky, které budou studentům sloužit jako „vstupní brána“ k pochopení politiky komunistické strany.
Cíl druhé hodiny: Prostřednictvím filmových ukázek a dokumentu studenti snáze pochopí, proč byl Julius Fučík po své smrti až do pádu komunismu vybrán za národního hrdinu, co znamenal Fučíkův kult, a budou moci se sami rozhodnout, zda byl Julius Fučík oprávněným národním hrdinou nebo pouze obětí tehdejšího režimu.

1. hodina:
5-10 minut: Motivace – studenti mají za úkol sestavit Fučíkův portrét z daných indicií, jež mají k dispozici v prezentaci.  Následně budou rozděleni do skupin 4-6 lidí (záleží na počtu studentů ve třídě) a každá skupina poté odhalí vlastní Fučíkův portrét.
5 minut: Žáci se seznámí se životem Julia Fučíka, v prezentaci si jej ukážeme také pod identitou „profesora Horáka“.
15-20 minut: Studenti si pečlivě přečtou dva vybrané texty, u kterých je 6 otázek. Ty po přečtení samostatně vypracují a následuje rozbor textu, kdy si společně zkontrolujeme otázky a pokud budou nějaké nejasnosti z nich vyplývající, vysvětlíme si je.
5 minut: Povíme si údaje týkající se Reportáže – kde a na čem vznikla, čím je specifická apod.
5 minut: Vysvětlíme si, pojem „Fučíkův kult“ a zaměříme se na dobu vzniku -  40. a 50. léta.
5 minut: Na závěr hodiny si přečteme krátkou ukázku z Kunderova Posledního máje a pro lepší představu dobové atmosféry si pustíme filmovou ukázku Reportáže, psané na oprátce (viz použité materiály).

2. hodina:
5-10 minut: Motivace - představíme si Fučíkův odznak, k němuž se v prezentaci vztahují dvě otázky (na každém slidu jedna), které žáci samostatně prodiskutují nejprve ve dvojicích, a po vyslechnutí jejich návrhů si společně odtajníme správné odpovědi, které jsou v prezentaci.
5-10 minut: Studenti se dozvědí informace o legendě Julia Fučíka v 60. - 80. letech a následně se podívají na filmovou ukázku z Tankového praporu (viz použité materiály), což v našem případě slouží jakožto demonstrace tehdejšího zesměšňování kultu, případně může následovat diskuze se žáky ohledně tehdejší doby a režimu.
5 minut: Vysvětlíme si, jak to bylo s Juliem Fučíkem po roce 1989, zdůrazníme vydání Reportáže, psané na oprátce z roku 1995 a 2008 a povíme si, proč jsou tak důležitá a čím jsou specifická.
15-20 minut: Na závěr přichází zamyšlení (v prezentaci) – nejdříve studenti zhlédnou dva dokumenty: Znovuodhalení sochy Julia Fučíka a dokument Cs. historie s názvem Fučík -  mýtus a skutečnost (viz použité materiály a oba odkazy jsou také v prezentaci) a na základě těchto dvou dokumentů a předchozích poznatků o Juliu Fučíkovi se studenti sami rozhodnou, ke kterému názoru se přiklání a zdůvodní svou volbu.

Použité materiály:
FUČÍK, J. Reportáž, psaná na oprátce. Praha: Torst, 1995.
KUNDERA, M. Poslední máj. Praha: Československý spisovatel, 1963.
Reportáž, psaná na oprátce - filmová ukázka (1:14:35 – 1:18:02)
Tankový prapor - filmová ukázka (24:20 – 29:20)
Znovuodhalení sochy Julia Fučíka (do 3:30)
Dokument Fučík – mýtus a skutečnost (39:45 – 48:40)

V příloze článku si můžete stáhnout prezentaci a pracovní list.

Přílohy

pptx
Julius Fučík – Reportáž, psaná na oprátce - prezentace
Typ souboru: *.pptx | Velikost: 1,47 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.
pdf
Reportáž, psaná na oprátce – pracovní list
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 0,26 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

15.8.

Václav Kopecký a Julius Fučík pohledem Václava Černého

Ve svých pamětech Václav Černý věnoval pozornost rovněž přednímu komunistickému politikovi, ministru informací...
31.5.

Filmová propaganda v době studené války

Vybrané ukázky pocházejí především z produkce nejvýznamnějších tvůrců propagandistických filmů z období studen...
16.5.

Propaganda - představení fenoménu

Pojem propaganda je často a v různých souvislostech zmiňován, aniž by používání tohoto termínu bylo podloženo ...
28.1.

Česká avantgarda a propagace socialismu

Prezentace komentuje levicovost české meziválečné avantgardy a sleduje její podíl na intelektuální přípravě ná...
4.9.

Julius Fučík - mýtus a realita

Prezentace přináší základní informace o knize Julia Fučíka Reportáž psaná na oprátce, kterou komunistický reži...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT