Moderní-Dějiny.cz

Josef Kainar - Český sen

Publikováno: 28.7.2013, Aktualizováno: 5.8.2013 08:08
Autor: Adam Blisa

Přečtěte si sbírku básní Josefa Kainara nazvanou "Český sen" z roku 1953. Tato sbírka spadá do autorova období socrealistické budovatelské tvorby, zahrnuje oslavné básně o Stalinovi, básně o proletariátu či krajině Zdeňka Nejedlého a mnohé další.

Josef Kainar - Český sen

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Josef Kainar se narodil 29. června 1917 v Přerově. Studoval češtinu a francouzštinu na Univerzitě Karlově, poté pracoval jako dramaturg v Divadle satiry, novinář v Rovnosti, později také např. v rozhlase, kde psal rozhlásky, filmu a divadle. Jeho počáteční tvorba vycházela z programu Skupiny 42, jejímž byl členem, především sbírka "Nové mýty", ve které se nachází také jeho nejznámější báseň Stříhali dohola malého chlapečka o přerodu chlapce v muže. 

Jan Zábrana o Nových mýtech ve svých denících psal následovně: „…bylo to pro mne zjevení. Tady byl básník, který uprostřed všeobecné plytkosti, ideologické zblblosti a falše řekl to, o čem jsem věděl, že to jediné má smysl říkat – a řekl to jako nikdo jiný. Pro mne to byla snad nejvýznamnější česká básnická sbírka. Myslím si to o téhle knížce dodnes… bez ohledu na to, co se z Kainara objektivně stalo.“ Zábrana poté navazuje kritikou Kainarova příklonu ke komunistické ideologii a jeho servilitě, která se projevila naplno právě v předkládané sbírce Český sen. Josef Kainar umírá 16. listopadu 1971. 

Sbírka "Český sen", vydaná v roce 1953, plně souzní s tvorbou oficiálně publikovanou v tomto budovatelském období. V básni Český sen spícímu synkovi spánek zajistí a chrání „dělnická krev, co vsákla v kámen dlažby… hřbitovy Stalinových reků“; báseň Za Stalinem je pro tu dobu typickou elegií. Dále sbírka obsahuje proletářskou milostnou báseň Mladý šofér, Píseň o mladé vichřici rozvíjející rudé prapory a další – Dítě zítřka, Těžké jaro 1953, Svazáci, Krajinou Zdeňka Nejedlého a další, zasahující do mnoha žánrů, ale zpravidla s ideologickým podtextem.

Přílohy

pdf
Josef Kainar - Český sen
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 92,86 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

15.3.

Československo po únoru 1948

Výuková prezentace dokumentuje proměnu Československa po únoru 1948 v totalitní stát. Text doplněný řadou dobo...
4.8.

Jan Zábrana o roli spisovatelů, literatury a umění v socialistickém státě

V ukázkách najdete texty z deníkových záznamů Jana Zábrany. Zamýšlí se nad rolí spisovatele ve společnosti, re...
31.7.

Stanislav Neumann - Píseň o Stalinu

Přečtěte si digitalizovaný výtisk básně "Píseň o Stalinu" Stanislava Neumanna z roku 1950. Toto dílo plně zapa...
27.7.

Vítězslav Nezval - Stalin

Přečtěte si digitalizované vydání básně "Stalin" Vítězslava Nezvala z roku 1949. V této dlouhé lyricko-epické ...
7.4.

Česká budovatelská poezie

Pracovní materiál pro žáky, zpracovaný studentem navazujícího učitelského studia českého jazyka a historie na ...
12.12.

Řezáčův Nástup - kolonizační a budovatelský román

Pracovní listy se formou otázek a úkolů věnují jednomu z prvních budovatelských románů 50. let 20. století – "...
12.4.

Téma kolektivizace a obraz venkova v literatuře a filmu

Náčrt uměleckých schémat a klišé v poúnorové literatuře a československém filmu o kolektivizaci a proměnách ve...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT