Moderní-Dějiny.cz

Již popáté se čeští studenti seznamovali s polskou historií ve Varšavě

Publikováno: 29.9.2016, Aktualizováno: 20.10.2016 10:19

Čeští studenti se ve dnech 22. - 24. září 2016 zúčastnili již V. ročníku tradiční mezinárodní výměny s polskými studenty, která byla také letos koncipována jako intenzivní setkání s polskou historií a Varšavou. Konala se v rámci projektu spolku PANT Příběhy inspirativních osobností našich sousedů, celkem se do ní zapojily sedmičlené skupiny studentů tří českých škol (Gymnázia Olgy Havlové, Jazykového gymnázia Pavla Tigrida a gymnázia EDUCAnet) a tří polských středních škol. Akce byla podpořena v rámci projektů Česko-polského fóra z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Již popáté se čeští studenti seznamovali s polskou historií ve Varšavě

V letošním roce je studentská výměna opět podpořena z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra a polským partnerem je rovněž tradičně Institut národní paměti (IPN). Z každé účastnické školy se výměny každoročně účastní 7-8 žáků a jejich učitelé dějepisu.

Relexe setkání z pera studenta třetího ročníku Gymnázia Olgy Havlové Matěje Tomečka:
V termínu 22. – 24. září nám bylo umožněno se v rámci semináře moderních dějin účastnit první části této úžasné akce. Po 3 dny jsme ve složení 21 ostravských studentů z Gymnázia Olgy Havlové, Gymnázia Pavla Tigrida a Gymnázia EDUCAnet Ostrava objevovali moderní historii Varšavy. Společnost nám mimo naše učitele dělali varšavští studenti, na jejichž návštěvu v Ostravě se můžeme těšit na konci října.
Během naší návštěvy ve Varšavě jsme navštívili Muzeum Varšavského povstání, Muzeum polských Židů, účastnili jsme se několika workshopů, zejména s tematikou židovské moderní historie, prohlédli jsme si 3 varšavské školy a v neposlední řadě také varšavskou komunistickou architekturu.
Varšavská muzea byla naprosto úžasná. Pro nás, pro Čechy, kteří jsme zvyklí na stereotypy většiny českých muzeí v podobě kvanta textu a jedné vitríny, to bylo něco úplně nového. Člověk vnímal problematiku varšavského povstání téměř všemi smysly, jak autenticky bylo muzeum zařízeno. Jeden příklad za všechny je rekonstrukce varšavské kanalizace, jak ji používali pro přesun povstalci, kterou se mohou návštěvníci muzea projít. Muzeum polských Židů člověku vyráží dech úplně stejně. Člověk sem nemůže přijít jednou a všechno vstřebat. Jsou zde skryty mnohé příběhy tohoto národa a člověk si v nich vždy najde ten svůj, který ho zrovna v tu chvíli zajímá a pro který si sem přišel.
Ostatní aktivity byly rovněž velice zábavné a poučné. Velice nás to všechny sblížilo, jak české studenty z rozdílných gymnázií, tak rovněž polské studenty s námi. Velice se mi líbí, že kromě dnešních exkurzí do Londýna, Paříže atp. jsou pořádány právě takovéto exkurze i k našim slovanským sousedům, jejichž historické osudy byly nejednou propleteny s našimi. A už se nemohu dočkat, až budeme my moci našim polským kamarádům ukázat jak kousek naší historie, tak tu naši současnost v prostředí Ostravy.

Rekapitulace setkání po dnech:

Čtvrtek 22. září 2016
Setkání odstartovalo ve vzdělávacím centru Institutu národní paměti (IPN) "Zastávka historie". Přivítali nás polští přátelé, za učitele a kolegy z IPN promluvila Wieslawa Mlynarczyk. Následovaly tradiční integrační hry, díky kterým se polští a čeští studenti poznali a seznámili. Na ně navázal společný studentský workshop Rok 1968 a polsko-české dějiny ve dvacátém století zasvěcený dramatickým událostem roku 1968 v obou sousedních zemích. Po se studenti přesunuli do Muzea varšavského povstání, které je jedním z nejmodernějších interaktivních historických muzeí Evropy. Během prohlídky s erudovanou průvodkyní procházeli expozicí, sbírali zajímavé materiály, prohlíželi si autentické předměty z války a povstání, sestoupili rovněž do kanálu, aby se alespoň vzdáleně přiblížili pocitům, které prožívali povstalci v době bojů. Následoval přejezd do na Lyceum A. Fredry na společnou večeři, po níž následovaly integrační aktivity.

Sobota 23. září 2016
Po snídani na gymnáziu studenti absolvovali „městskou hru“ pro smíšené česko-polské studentské skupiny ve formě vzdělávací vycházky po bývalém předválečném židovském ghettu ve čtvrti Muranów. Prošli Umschlagplatz – místo odjezdů transportů Židů z varšavského ghetta do koncentračních táborů. Tady studentské skupiny pracovaly na zadaných úkolech a společně interpretovali symboliku památníku. Zastavili se u památného místa boje v posledním bunkru ve varšavském ghettu během židovského povstání v roce 1943 a nedalekého Památník hrdinů varšavského povstání. Poté se celá skupina vydala na procházku po socialisticko-realistické zástavbě čtvrti Muranów, kde před válkou žilo 95 procent Židů, za války se z ní stalo ghetto a po válce byla zcela v ruinách. Součástí prohlídky byla návštěva další partnerské školy Lycea księcia J. Poniatowskiego. Poté studenti zamířili do nedávno otevřeného Muzea dějin polských Židů (POLIN), jehož budova je vynikající ukázkou moderní architektury v místech, kde se psaly staleté dějiny varšavských Židů. Studenti v doprovodu odborného průvodce procházeli jednotlivé části expozice, které mapují ticíciletou historii Židů v Polsku, od středověku až po současnost. Po pozdním obědě v Przystanku se naše skupiny vydala do centra města po stopách poválečných budov socialisticko-realistické architektury. Navštívili jsme monumentální památky socialistické výstavby z 50. let 20. století na široké ulici Marszalkowské. Po společné procházce následovaly individuální procházky česko-polských studentských skupin Starým městem (Starówkou), kompletně obnoveným po 2. světové válce, Královskou cestou s výhledem přes Wislu na čtvrť Praga. Po večeři na škole byly pro studenty připraveny sportovní a integrační aktivity.

Neděle 24. září 2016
Po snídani se naše skupina vypravila na prohlídku Lycea Mikoláše Koperníka ve čtvrti Wola – třetí z našich partnerských škol. Studenti se opět rozdělili do česko-polských smíšených skupin a pracovali společně na zadaných úkolech - vytvářeli postery, reflektující navštívená místa a památky, které jsme během třídenní návštěvy navštívili, či významné historické události, které jsme si připomněli. Následovalo vyhodnocení nejoriginálnějších prací, po obědě přesun na nádraží, loučení s polskými přáteli a cesta domů.Na varšavské dny s historií naváže ve dnech 20.- 22. října 2016 ostravské setkání.

Petr Šimíček


Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XIV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.2.2023 15:17 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XIV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, vyhlašujeme XIV. ročník mezinárodní soutěže Eustory pro středoškoláky. Téma letošního ročníku zní: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jed...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2023 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT