Moderní-Dějiny.cz

iHNed.cz: Rozhovor s Pavlem Kosatíkem

Publikováno: 19.2.2011, Aktualizováno: 31.3.2012 02:25
Rubrika(y): Rozhovory
Autor: iHNED.cz

Spisovatel a historik Pavel Kosatík připravuje dvě nové knihy, kromě české kulturní historie 20. století chystá biografii Pavla Tigrida. Nové knihy Pavla Kosatíka České snění a Čeští demokraté bylo možné v čase předvánočních nákupů vidět v knihkupectvích na těch nejfrekventovanějších místech. Možná také proto, že si lidé sněním o velkých českých demokratech kompenzují současnou českou skutečnost plnou malých politických postav s neblaze dlouhými prsty.

iHNed.cz: Rozhovor s Pavlem Kosatíkem

Jenže knihy Pavla Kosatíka nepřinášejí žádný idylický obraz české historie, který by vyvolával nezřízené návaly nostalgie. To potvrzuje i tento rozhovor. Autor sice naznačuje, že v určitých historických etapách na tom česká společnost byla lépe než dnes, ale že ani tehdy nebyla vytvořena potřebná demokratická tradice, jejíž absenci pociťujeme téměř na každém kroku.

V knize Čeští demokraté jste vytvořil jakési tablo s významnými lidmi, kteří měli politickou moc. Kdo je pro vás ale nejvýraznější negativní postavou novodobé české historie, kdo tu moc nejvíce zneužil, dal se do služby odporného režimu?

Takovéhle hlubokomyslnosti na začátek... Nemám žádný žebříček padouchů... Zkuste mi nadhodit nějaká jména.

Emanuel Moravec, Václav Kopecký, Rudolf Slánský, Josef Plojhar...

Emanuel Moravec se vždycky nabízí, zradit tak zásadně a zároveň z tak malicherných důvodů je výjimečné... Václav Kopecký je na tom podobně, u něho ani nejde vystopovat ten okamžik proměny k nenormálnosti jako u Moravce, zdá se nenormální odjakživa, pro mě je to jednorozměrná figura. Slánský, Plojhar... Daly by se z toho udělat závody zlosynů, ale já mám vlastně čím dál míň rád to pranýřování národních zrádců, protože tím člověk odvádí pozornost od sebe sama.

Pro mě je nejzápornější postavou novodobé historie člověk, co proseděl normalizaci doma u kamen, nadával na poměry šeptem pod peřinou a občas si k tomu připustil Svobodnou Evropu. Tohle jednání představuje náš základní problém, ne strach Emanuela Moravce, že bez nácků nepoplatí dětem výživné...

Přečtěte si celý článek


Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

10.11.

Kosatík o zesnulém Jirousovi: Za komunismu fungoval jako indikátor nebezpečí

iHNED.cz - V Praze zemřel básník a legenda českého undergroundu Ivan Martin Jirous, zvaný Magor. Bylo mu 67 le...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT