Moderní-Dějiny.cz

Hus v Kostnici: Paměť a zapomnění. V Novém čísle časopisu Dějiny a současnost

Publikováno: 19.6.2015, Aktualizováno: 26.6.2015 20:34
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

S „řádným předstihem“ jsme si začali připomínat kulaté výročí oné smutné události na březích Rýna – kostnický koncil a upálení Jana Husa. Letní číslo časopisu Dějiny a současnost, s hlavním tématem „Hus v Kostnici: Paměť a zapomnění“, vyšlo tento týden. I v letošním roce je obohaceno o letní přílohu nabytou přehledem akcí, které se (tu méně, tu více) dotýkají dějin. Řada z nich je rovněž věnována vzpomínce na Jana Husa.

Hus v Kostnici: Paměť a zapomnění. V Novém čísle časopisu Dějiny a současnost
„Já, Jan Hus, v naději kněz Ježíše Krista, boje se uraziti Boha a boje se upadnouti v křivopřísežnictví, nechci odpřisáhnouti v celku ani jednotlivě článků, které proti mně předvedli v svědectvích křiví svědkové, protože jsem jich – Bůh mi svědek – ani nekázal, ani netvrdil, ani nehájil, jak řekli, že jsem jich hájil, je kázal neb tvrdil... A kdyby bylo možno, aby byl nyní hlas můj celému světu zjevný, jakož bude zjevná každá lež a každý můj hřích v den soudný, každou nesprávnost a každý blud, jejž jsem kdy pojal k vyslovení nebo vyslovil, velmi rád bych odvolal před celým světem...“ Tak prohlásil Jan Hus v Kostnici 1. července 1415, několik dní před tím, než jeho život skončil na hranici. Šéfredaktorka časopisu Iveta Coufalová ve svém editorialu uvádí: „Hus dal Čechům na dlouho pověst potížistů – alespoň tak si to Češi většinou myslí. Že však kostnický koncil nebyl primárně svolán kvůli heretikovi z Čech, je věc jiná. Neznamená to ale, že by tím Husova smrt pozbyla heroismu. Naopak. Kolik z nás by obstálo v obdobné zkoušce – argumentačně obhájit své názory, neuhnout z nich s vědomím, že to bude znamenat rozsudek smrti? A čeho by se tyto názory dnes asi týkaly? Za jakou ‚pravdu‘ bychom byli ochotni položit život?“
 
Tematická část zahrnuje články:
- Kostnický proces s Janem Husem: „Maličkost“ evropského významu (Pavel Soukup)
-  Delegace pražské církevní provincie a Husovi domácí odpůrci (Petr Elbel)
-  Cesta ke vzniku Husova kultu v Kostnici (Blanka Zilynská)
-  Vzhůru do Kostnice! Od národních poutí k služebním cestám (Bohdan Zilynskyj)
 
V červnovém čísle nechybí ani pravidelné rubriky Historik na cestách, Camera Obscura, Řeč šlechtických sídel a samozřejmě recenzní rubrika, která mimo jiné obsahuje recenzi „Hus ve třech dílech: Nad filmem České televize“ od Petra Čorneje. Kromě speciálu v podobě letní přílohy, zde najdete i výsledky ankety Historická kniha roku 2014. 
 
Anketa Historická kniha roku 2014
I letos jsme vyhlásili oblíbenou anketu Historická kniha roku. Oslovili jsme naše autory a příznivce s prosbou, aby přispěli svým názorem na knižní tituly, které vyšly v loňském roce – jmenovat měli jeden domácí a jeden překladový knižní titul s vročením 2014, který je zaujal.
 
Hlavním cílem ankety je upozornit na knihy, které rozhodně stojí za přečtení. Stupně vítězů se staví jaksi mimochodem, přesto autory i překladatele jistě potěší.
 
Původní česká práce
V této kategorii byla nejčastěji jmenována kniha autorského kolektivu pod vedením editorů Pavlíny Cermanové, Roberta Novotného a Pavla Soukupa Husitské století (Nakladatelství Lidové noviny).
 
Překlad
Z překladových historických prací získaly dvě knihy stejný počet hlasů: Náměsíčníci Christophera Clarka (překlad Zdeněk Hron, BB/art) a Železná opona Anne Applebaumové (překlad Petruška Šustrová, Nakladatelství 
Beta a Ševčík).
 
Vítězům blahopřejeme! A děkujeme všem, kteří poslali svůj hlas.
 

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT