Moderní-Dějiny.cz

Hledáte způsob, jak učit o časech totality? Vyzkoušejte projekt Abeceda komunismu

Publikováno: 16.3.2010, Aktualizováno: 1.11.2015 17:43
Autor: (red)

Originální projekt, který znají čtenáři MF DNES a portálu iDNES a který se loni v půlročním seriálu věnoval komunistickým zločinům, dostává knižní podobu. Kniha Abeceda komunismu, kterou vydává nakladatelství HOST, obsahuje šestadvacet hesel, za nimiž se schovávají konkrétní příběhy, a jako bonus je k ní přiřazeno dvd s výběrem pěti dokumentů.

Hledáte způsob, jak učit o časech totality? Vyzkoušejte projekt Abeceda komunismu

„Autoři přinášejí opravdu nový pohled, přitom citlivě respektují smutnou realitu historických událostí, aniž by zároveň sklouzávali do zjednodušení či černobílých obrazů,“ napsal například Michal Stehlík, děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze v úvodu knihy.


Kniha Abeceda komunismu vychází z multimediálního projektu Abeceda komunistických zločinů, který byl v roce 2009 publikován v MF DNES, na portálu iDNES a v televizi Z1. „Cyklus byl společným počinem Občanského sdružení PANT, mediální společnosti MaFra a.s. a Ústavu pro studium totalitních režimů. Jednotlivé materiály vycházely každý týden jako seriál v tištěné podobě v MF DNES a jako cyklus krátkých dokumentárních snímků na portálu iDNES a také v Z1,“ uvedl Petr Pánek, producent projektu Abeceda komunistických zločinů a předseda Občanského sdružení PANT.


 „Když jsme přemýšleli o tom, jak dostat vážná témata související s naší totalitní minulostí mezi mladou generaci, hledali jsme co možná nejjednodušší klíč. A právě motiv abecedního uspořádání jednotlivých příběhů se nám zdál nejvhodnější,“ uvedl Luděk Navara, jeden z autorů knihy.


Abecední klíč pomohl také přesně a jednoduše definovat fenomény, které přinášelo období totality. Pojmy jako „Normalizace“, „Disident“, „Mučení“, „Zatýkání“ nebo „Železná opona“ tady dostávají konkrétní tvář. Nejsou to jen slovníková hesla, ale představují konkrétní osobnost, příběh, oběť brutality komunistického režimu. Při výběru aktérů jednotlivých příběhů autoři záměrně hledali dosud nepublikované a neznámé osudy, cíleně se vyhýbali velkým kauzám z padesátých let. Naopak se snažili věnovat velkou plochu normalizační každodennosti i s jejími excesy, mezi které patří například zbytečná smrt disidenta Pavla Wonky.

 Podívejte se,  jak je možné učit s projektem Abeceda komunismu

  

 Celý projekt jeho autoři koncipovali nejen jako dokumentární cyklus, ale také jako vzdělávací materiál, který nabízí komplexní pohled na jednu éru soudobých československých dějin. „Občanské sdružení PANT provozuje portál www.moderni-dejiny.cz a jednotlivé dokumenty celého projektu jsou zde k dispozici. Pedagogové v tomto prostředí najdou v budoucnu také materiály, které budou jakousi edukatvní nadstavbou této knihy i celého cyklu,“ uvedl Petr Pánek.


Autoři věří, že si kniha najde cestu nejen ke čtenářům, ale že s ní budou pracovat i pedagogové a studenti. „Knihu Abeceda komunismu mohu vřele doporučit učitelům českých škol, protože obsahuje krátké, výstižné a srozumitelné texty využitelné při práci v hodinách dějepisu nebo literatury,“ míní šéfredaktor portálu moderní-dějiny.cz a zkušený středoškolský učitel dějepisu Jiří Sovadina a dodává, že učitel tak může ve výuce s úspěchem kombinovat projekci dokumentárních snímků o krátké stopáži s texty jednotlivých kapitoly knihy.  „Právě konkrétní příběh totiž dokáže dokonale vykreslit brutalitu, absurditu ale i rafinovanost režimu a doby, v níž jsme žili a vyrostli,“ míní spoluautor Josef Albrecht.


Jeho pohled sdílí i historik Michal Stehlik: „Žádná abeceda nikdy není pouhým grafickým sledem znaků, měla by představovat především komunikační rámec jazyka, literatury, kultury. V případě této konkrétní Abecedy komunismu je tento rámec velmi citlivě, zajímavě i reprezentativně vymezen. Není náhodným shlukem písmen a z nich poskládaných textů, je zrcadlem doby a konkrétních osudů a skládá přitom věrný obraz čtyřiceti let dějin naší země.“

RECENZE: Abeceda komunismu aneb Poučné sondy do nitra komunistického režimu
Přečtěte si recenzi historika Jana Kalouse na knihu Abeceda komunismu, která vychází z projektu Občanského sdružení Pant a portálu Moderní dějiny.cz. Knihu, která vyšla letos na jaře a která obsahuje i dvd s pěti krátkými dokumentárními filmy, je možné využít i ve výuce. Recenze vyšla v MF DNES...

Ukázka z knihy

Máte zájem si knihu koupit?
Eshop: Nakladatelství Host, Kosmas

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

11.1.

Cenzura!

Historie.cs: Škrt, škrt, škrt? Cenzura! Mediální život v této zemi byl od vzniku státu v roce 1918 vždy nějaký...
13.12.

35 pracovních listů do dějepisu ve dvojjazyčné podobě

Gymnázium Olomouc – Hejčín připravuje celou řadu výukových materiálů v českém a anglickém jazyce. Jsou určeny ...
10.8.

Abeceda komunismu aneb Poučné sondy do nitra komunistického režimu

Přečtěte si recenzi historika Jana Kalouse na knihu Abeceda komunismu, která vychází z projektu Občanského sdr...
16.2.

Multimediální projekt Abeceda komunistických zločinů

Každý týden přinášela MF DNES a iDNES.cz ve spolupráci s občanským sdružením PANT jeden díl seriálu Abeceda ko...
19.11.

Disident - Abeceda komunistických zločinů

Disidentka Hana Jüptnerová žila i v komunistických 70. letech podle svého přesvědčení. Tajní ji za to vyslýcha...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT