Moderní-Dějiny.cz

Historie střední Evropy žije na webu

Publikováno: 15.4.2011, Aktualizováno: 30.3.2012 14:05
Rubrika(y): Aktuality

Letos oslavíme dvacáté výročí událostí, které završily proces sametové revoluce, odchod okupačních vojsk z Československa a zrušení vojenského paktu Varšavská smlouva. U této příležitosti vznikl mezinárodní projekt V4 ROK ZA ROKEM rekapitulující totalitní historii zemí Visegradské čtyři a její vliv na současný stav demokracie v těchto státech. V tomto týdnu byla spuštěna jeho první - internetová část.

Historie střední Evropy žije na webu

Webové stránky www.rokzarokem.cz s texty  v češtině, angličtině, polštině a maďarštině zatím nabízí koláž politických, společenských a kulturních událostí zemí V4 - České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska - od konce druhé světové války do pádu totalitních režimů. Na začátku léta je doplní eseje o vývoji demokracie na přelomu tisíciletí a putovní výstava.

V období od konce druhé světové války do pádu komunistických režimů v roce 1989 byla střední Evropa neznámým resp. nepoužívaným pojmem, existoval pouze východ a západ. Po pádu totalitních režimů znovu získala svůj význam a nyní je opět vnímána jako jeden z významných územních celků, který spojuje více než geografická poloha. V4 ROK ZA ROKEM pomáhá uvědomit si společné kořeny a vyplnit mezery v popisu historického vývoje států středu Evropy.

Totalitní historii V4 popsali historikové Jan Adamec, Libor Jůn a Rudolf Vévoda. Esej o České republice připravuje Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt, o Slovensku spisovatel a publicista Michal Hvorecký, o Maďarsku spisovatel Márton Gerlóczy. Eseje se zároveň stanou výchozím bodem pro přípravu výstavy, které se po Praze uskuteční také v Bratislavě, Budapešti a Krakově.

Projekt realizuje obecně prospěšná společnost OPONA, o.p.s. v rámci interaktivního webového portálu Nezapomeňte.cz za podpory Mezinárodního visegradského fondu. Výstava v Praze se uskuteční v době konání projektu Týden svobody k výročí zrušení Varšavské smlouvy a odsunu sovětských vojáků poslední červnový týden.

Projekt V4 ROK ZA ROKEM je určen široké veřejnosti a zároveň má ambice stát se hodnotným doplňkem výuky dějepisu, základů společenských věd a výchovy k občanství.


Kontakt:
Pavla Kantnerová, pavla.kantnerova@oponaops.eu, +420 777 149 313
Jana Kubátová, jana.kubatova@oponaops.eu, +420 776 764 285

 

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

21.11.

Europeana: evropská digitální knihovna

Europeana je internetový projekt souboru evropských digitálních knihoven s naskenovanými obrazy, knihami, film...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT