Rostislav Sochorec byl zadržen již 23. února 1948. Nejméně rok byl sledován komunistickými zpravodajci. Důvodem, proč se dostal na seznam nepohodlných odpůrců komunistů byl zřejmě fakt, že byl lidoveckým kandidátem na post ministra zemědělství. Byl zvlášť nebezpečný pro tehdejšího ministra Ďuriše a jeho pravou ruku Smrkovského. Rostislav Sochor byl zemědělským inženýrem, hospodařil na statku na jižní Moravě a byl poslancem za lidovou stranu.
Během války na jeho majetek nacisté uvalili nucenou správu. Po válce se stal poslancem, později místopředsedou Zemského národního výboru v Brně. Zemřel za nevyjasněných okolností 13. května 1948. Posmrtně byl rehabilitován a vyznamenán. Záminkou k Sochorcovu zatčení byla údajná finanční zpronevěra. Hlavním důvodem byl pravděpodobně fakt, že Sochorec byl schopný politik s vlastním zemědělským zázemím.
Když se otec po několika dnech k rodině nevracel, jeho manželka začala pátrat. Jela do Prahy, zjistila, že je v Bartolomějské, a bezúspěšně se ho pokusila navštívit. Později jej navštěvovala. Domů vozila jen jeho krvavé košile. Zemřel 13. května 1948 za záhadných okolností v psychiatrické léčebně Brně Černošicích. Byl toho dne nalezen oběšený na mokrém ručníku. Podle oficiální zprávy měl spáchat sebevraždu. Ale v té léčebně nebyla tekoucí voda.
Pohřeb ve Starém městě se změnil v manifestaci proti komunistickému převratu. Pohřební průvod byl asi dva kilometry dlouhý. Jenže i po smrti otce dopadaly na rodinu další rány. Byly jí zabaveny pozemky i statek. Sochorec mladší měl zakázáno studium, jeho starší sestru z vysoké školy rovnou vyhodili. Sochorec mladší se však snažil opakovaně zjistit pravdu o osudném otcově úmrtí. Nejdřív v roce 1968, ale případ se skutečně začal vyšetřovat až po pádu komunismu tedy v roce 1992. Chyběly však všechny důležité dokumenty. Byly skartovány. Včetně soudního spisu a zdravotní dokumentace.
Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.
Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...
Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...