Moderní-Dějiny.cz

Fotodokumentace z publikace Lidice - Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv

Publikováno: 12.6.2013, Aktualizováno: 11.6.2017 07:03

Prohlédněte si kvalitní digitální kopie obrazové dokumentace v publikaci Ministerstva vnitra - Odboru pro politické zpravodajství "Lidice: Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv" z roku 1946.

Fotodokumentace z publikace Lidice - Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Níže publikovaný text a obrazovou dokumentaci jistě mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků.

Ministerstvo vnitra - Odbor pro politické zpravodajství vydalo tuto publikaci jako první v řadě tzv. "Dokumentů doby". Tento materiál obsahuje fotografie, mapy, náčrtky, plánky, dobové karikatury, fotokopie dokumentů gestapa i novinových článků, zkrátka veškerou obrazovou dokumentaci vztahující se k lidické tragédii.

V úvodu publikace se píše:
VĚNOVÁNO NEHYNOUCÍ PAMĚTI ZAVRAŽDĚNÝCH MUČEDNÍKŮ LIDICKÝCH, ŽENÁM A DÍVKÁM, KTERÉ BYLY V KONCENTRAČNÍM TÁBOŘE V RAVENSBRUCKU UMUČENY, DĚTEM, KTERÉ BYLY VYRVÁNY SVÝM MATKÁM, ZAVLEČENY NA NEZNÁMÁ MÍSTA A JEŠTĚ SE NEVRÁTILY, I TĚM HRDINNÝM LIDICKÝM ŽENÁM A DÍVKÁM, KTERÉ PŘEŽILY VELKOU TRAGÉDII SVÝCH RODIN A VRÁTILY SE DO VLASTI. NÁRODU PAK BUDIŽ TENTO DOKUMENT TRVALÝM POUČENÍM A VĚČNÝM VYKŘIČNÍKEM!

ÚVODEM
Přistupuje-li ministerstvo vnitra Československé republiky k vydání první knihy „Dokumentů doby“, činí tak proto, aby na věčné časy bylo zachyceno vše, co tvoří dlouhý řetěz utrpení českého a slovenského národa za doby německé okupace a jeho boje o svobodu a státní samostatnost v letech 1939 – 1945.

Tato sbírka dokumentárních publikací má býti jasným a doloženým důkazem, že od prvého dne okupace československého území a vytvoření tzv. „Protektorátu Čechy a Morava“, vlna odporu celého národa proti okupantům a. uchvatitelům státní moci nikdy neochabovala, ba naopak, i přes největší teror a násilí stále mohutněla. Že vlna za vlnou nastupovala do boje za lepší příští národa, nelekajíc se obětí na statcích ani na životech. Že to byli mužové i ženy bez rozdílu stranické příslušnosti, bez rozdílu náboženství, kteří, spojeni jedinečně silnou touhou po svobodě své i svého národa, využívali každého prostředku a každé příležitosti, aby znovu a znovu dali celému světu zřetelně najevo, že národ, který byl v Mnichově nespravedlivým rozhodnutím čtyř evropských velmocí hozen přes palubu a kterému byla vyražena z ruky zbraň, připravená k dokonalé a odhodlané obraně vlasti, je rozhodnut bojovati za svůj stát dále, byť s holýma rukama, a v tomto boji vytrvati až do konečného vítězství.

Podíl českého a slovenského národa na domácí frontě i v odboji zahraničním, v celkovém zápase spojených národů světa proti fašisticko-nacistickému násilí byl nemalý. Národ, zatlačený do passivity, ukázal, že není na světě moci, která by byla s to, potlačiti v něm touhu po svobodě a demokracii, a že ani nejbrutálnějši násilí nacistických tyranů a zavilá zášť německého národa a zvláště pak jeho větve, která se průběhem věků přistěhovala na území Čech a Moravy, nestačí, aby se, prese všechny sliby a prohlašování nejzuřivějšího nepřítele českého národa K. H. Franka, podařilo podati světu důkazy, že území Čech, Moravy a Slezska je životním prostorem národa německého.

Tisíce popravených, desetitisíce žalářovaných a statisíce zavlečených do novodobých otrokářských stanic — německých koncentračních táborů, brutální vystěhování českého obyvatelstva z českých krajů, konfiskace majetku, násilné vyhánění českých lidí na práce do Německa, falšováni českých dějin, plánovité prováděná germanisace ve všech odvětvích veřejného života národa — toť jsou znaky Kalvárie českého a slovenského národa — na níž, krví zkropené, ba prosáklé, vyrůstala jeho nová Svoboda.

Boj byl veden doma i za hranicemi proti nacistické zlovůli a germánské rozpínavosti. Nám i budoucím mají býti „Dokumenty doby“ povzbuzením, poučením i věcně volajícím vykřičníkem: že nejsvětějším statkem člověka i národa je svoboda, bez níž není ani života jednotlivce a tím méně života národa, že není oběti dostatečně veliké, které by si vyžadoval boj za dobytí státní a národní samostatnosti, a ze nemá býti jediného příslušníka národa, který by nebyl ochoten ji podstoupiti. Je proto zcela pochopitelné, že edice „Dokumentů doby“ byla zahájena z rozhodnutí odpovědných činitelů knihou, zachycující typický akt msty, bezohledného útisku a pošlapání veškeré lidskosti surovou botou germánského nacismu, knihou, pod jednoznačným názvem,

LIDICE.

Neboť Lidice, ta malá, prostá, česká, dělnická obec ve středních Čechách, v srdci hornického kraje, stala se po celém světě symbolem utrpení celého českého národa, symbolem jeho vytrvalého odporu proti germánskému útlaku a věcnou pochodní boje za lepší budoucnost lidové a demokratické Československé republiky.

Kapitoly:
Úvod
Motto
stručná historie a popis Lidic
Počátek roku 1942 v českých zemích
Atentát na Heydricha
Zločin Lidice a Ležáky
Lidické děti
Poznámky

Bibliografické údaje: MINISTERSTVO VNITRA, Odbor pro politické zpravodajství. Lidice: Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv. Praha, 1946.

Obrazové dokumenty z knihy si můžete v menším rozlišení okamžitě prohlédnout ve fotogalerii pod článkem. Pro další práci s nimi jsou v příloze článku přehledně ve větším rozlišení vhodném pro tisk.

Přílohy

pdf
Fotodokumentace z publikace Lidice - Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 222,16 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

20.1.

Malé genocidy - nacistický teror na polském venkově za války

Soubor materiálů je zamýšlen jako nabídka zajímavých doprovodných textů a soubor několika vybraných pramenů, k...
19.1.

Sochy - tragédie polské vesnice, jedné ze stovek polských Lidic…

Pracovní list českým žákům a učitelům nabízí úkoly vztahující se k tématu nacistických zločinů na polském venk...
18.12.

Práce za hradbami ghetta - Terezínská pracovní komanda

Text připomíná dodnes pozapomenutou kapitolu dějin holocaustu. Vedle obvykle připomínaných míst lidského poníž...
6.7.

Nikdy nezapomenu na ty prázdné lavice… Lidická tragédie očima dětí

Nelze snadno vážit míru bolesti a lidského utrpení. Smrt nevinných bytostí, vražda lidických dětí je mnohými p...
8.6.

Tatínka nebylo... dcera Vladimíra Petřka vzpomíná

Vzpomínka Jiřiny Julákové, dcery Vladimíra Petřka, kaplana pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje v Ressl...
21.9.

Krvavý Walter a tragédie obce Leskovice

Historická studie doplněna obrazovou prezentací zachycuje příběh obce Leskovice na Pelhřimovsku, kterou na úpl...
18.6.

Lidice: Čin krvavého teroru a porušení zákonů a základních lidských práv

Přečtěte si kvalitní digitální kopii publikace Ministerstva vnitra - Odboru pro politické zpravodajství "Lidic...
16.5.

Lidice - kniha o lidické tragédii

Kvalitní kopie knihy Cyrila Merhouta "Lidice", která dokumentuje stručné dějiny obce a průběh lidické tragédie...
12.5.

Šiktancovy "Heinovské noci". Básnická reflexe vypálení Ležáků a Lidic.

Materiály pro modelovou vyučovací hodinu, jejímž cílem je je přiblížit studentům tragické události po atentátu...
11.5.

Petr Nikolaev "Lidice". Pracovní list

Pracovní list k filmu Lidice nabízí základní informace k tomuto snímku i lidické tragédii, obsahuje základní d...
6.10.

Jedinečné svědectví pana Viktora Laše

Patnáctiminutový filmový úryvek z jedinečného svědectví pana Viktora Laše (1923-2004), který byl na základě ra...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Mám sen

Aktualizováno: 28.4.2021 22:34 | Rubrika: Evropa a svět po roce 1945, Napříč stoletím
Mám sen

Zadejte žáků elearningovou aktivitu vhodnou zejména pro distanční vzdělávání. V této aktivitě se žáci prostřednictvím filmových svědectví pamětníků seznámí s historií občanského boje proti rasové segregaci. Žákům aktivita zabere p...

_Aktuality

V ostravském Centru PANT se utkají finalisté EUSTORY 2021

Aktualizováno: 26.9.2021 22:56 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
V ostravském Centru PANT se utkají finalisté EUSTORY 2021

"Přes neblahé okolnosti letošního „covidového“ ročníku české soutěže EUSTORY se sešla celá řada velmi kvalitních prací. Vybrat proto 10 nejlepších nebylo vůbec jednoduché, rozhodovaly občas i malé detaily", říká o hodnocení prvníh...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2021 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT