Filmový minifestival českých a polských filmů startuje v polském Opole
Filmový minifestival PANTu je součásti projektu Dialog přes hranici – setkávejme se a naslouchejme si! podpořeného z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra. V jeho rámci se uskuteční pět komentovaných projekcí českých filmů s historickou tematikou v Polsku a pět projekcí polských filmů v České republice.
Festival je realizován v rámci projektu Dialog přes hranici – setkávejme se a naslouchejme si! (Dialog ponad granicami – Spotykajmy się i wzajemnie się słuchajmy!), který je podpořen Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra.
Filmový minifestival českých a polských filmů zahrnuje 10 filmových večerů pro žáky, učitele i širokou veřejnost z obou zemí. V rámci minifestivalu se uskuteční komentované veřejné projekce vybraných filmových dokumentů či hraných filmů doplněné o besedy s autory/režiséry, historiky, publicisty, politology nebo pamětníky historických událostí, ke kterým se jednotlivé filmy tematicky vztahují. Vybrali jsme filmy českých a polských režisérů (5 + 5), které reflektují události 20. století a souvisejí rovněž s aktuálními mezinárodními problémy, ochranou lidských práv či vyrovnání s minulostí.
Festival bude zahájen prvním promítáním 18. června 2015 v sále Vojvodské veřejné knihovny (Wojewódzka Biblioteka Publiczna) v Opole, kde polští diváci zhlédnou dokumentární film známé české dokumentaristky Jany Chytilové „The Plastic People of the Universe“ o legendární české undergroundové skupině, která je neodmyslitelnou součástí historie české nezávislé kultury doby normalizace. Po projekci bude následovat diskuse s disidentkou a překladatelkou Petruškou Šustrovou, hudebním publicistou Josefem Rauvolfem i zástupci PANTu Petrem Pánkem a Petrem Šimíčkem. Informace o akci na stránkách knihovny v Opole ZDE
Náš projekt pro rok 2015 navazuje na grantové projekty PANTu realizované v rámci Česko-polského fóra v roce 2011, 2012 a 2014 i další aktivity realizované mimo Č-P fórum, v nichž ve spolupráci s polským partnerem vznikla polská rubrika na webovém portále Moderní dějiny.cz, která obsahuje množství historických, politologických a výukových příspěvků o nedávné historii našich sousedů. V minulých letech byla rovněž vytvořena jedna českojazyčná a jednu polskojazyčná putovní výstava, která mladým lidem přibližuje události roku 1968 v Polsku a tehdejším Československu. Obě výstavy putují samostatně po českých a polských středních školách a veřejných institucích. Pravidelnou součástí našich česko-polských projektů jsou také studentské výměnné pobyty s historickou náplní ve Varšavě a Ostravě.
Česko-polské projekty PANTu vycházejí ze skutečnosti, že vztahy Čechů a Poláků ve 20. století nebyly vždy harmonické. Z občasných konfliktů či projevů vzájemného nepřátelství pramení nejrůznější stereotypy a předsudky ve vnímání sousedů za hranicí. V dějinách obou národů však najdeme také významné chvíle souznění, solidarity a oboustranného pozitivního ovlivňování. PANT chce svými česko-polskými projekty přispět ke sblížení zejména mladých lidí na české a polské straně prostřednictvím nahlížení na nedávné historické události, které výrazně poznamenaly dějiny obou národů, docílit poznání či pochopení našich sousedů, jejich historie a pohledů na ni. Toho je možné docílit především přeshraničními pohledy na dílčí dějinné události a pochopením proměn vzájemného ovlivňování. Je zcela zásadní, abychom byli schopni rozpoznat a pojmenovat, co máme společného, z čeho pramení naše rozdílnost, abychom byli schopni si naslouchat...