
Film: Řek Zorba z Rejvízu
Publikováno: 25.1.2015, Aktualizováno: 16.6.2015 20:01
Autor: Monika Horsáková
Krátký dokumentární snímek je zpovědí Sotirise Joanidise, jednoho z mnoha řeckých dětí, které byly roku 1948 po řecké občanské válce vyslány do zemí s lidově demokratickými režimy. Joanidis v dokumentu líčí nejen svízelnou cestu, ale také své další osudy v nové vlasti. Vzpomíná na dobu strávenou v dětských domovech i jeho zakotvení v oblasti Jesenicka. Líčí strasti a každodenní život řecké menšiny v Československu i pohnutky, které ho nakonec donutily zůstat na Rejvízu, přestože se někteří Řekové v devadesátých letech vraceli do své původní vlasti.
Tento film vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
Stopáž
12 minut 5 sekund
Tvůrci
Připravili: Petra Sasínová, Tomáš Netočný, Tomáš Pchálek, Viktor Pokorný, Monika Horsáková a Klára Řezníčková.
Životopisný medailon pamětníka
Sotiris Joanidis se narodil 1. ledna 1939 v Řecku. Vyrostl ve vesnici Glikoneri, která leží vysoko v horách Gramos nedaleko albánských hranic. Po občanské válce v Řecku, která skončila v roce 1948, byl spolu s tisíci dalšími řeckými dětmi vyslán na strastiplnou cestu do zemí s lidově demokratickými režimy. Sotiris Joanidis se, stejně jako další čtyři tisíce jeho vrstevníků, dostal do Československa. Mezi lety 1948 a 1955 pobýval v různých dětských domovech vyčleněných pro řecké děti, navštěvoval jen 6.–8. třídu základní školy. V roce 1955 se poprvé dostal na Rejvíz, kde nastoupil do práce jako lesní dělník. V roce 1963 absolvoval Lesnickou mistrovskou školu ve Strážnici. Později externě absolvoval jesenické gymnázium, kde v roce 1969 ve svých třiceti letech maturoval. Pracoval jako frézař, dřevorubec, lesník na polesí Rejvíz, vedoucí výroby u soukromé lesní firmy a vedoucí pily. Od roku 1999 je v důchodu. Je autorem několika knih věnujících se především Rejvízu a jeho okolí. (Zdroj Paměť národa)
Klíčová slova
Řecko, občanská válka v Řecku – Rejvíz – pohraničí – řecká menšina – dětské domovy –imigrant – uprchlíci
Součástí toho filmu jsou metodické materiály, které obsahují přepis výpovědí pamětníků, náměty pro využití filmu ve vyučovací hodině a pracovní listy pro žáky. Vše najdete v příloze.
Související články
- Řecká menšina ve vzpomínkách pamětníků (3.2.2015)
- Seminář PANTu o dějinách migrací na severní Moravě a ve Slezsku (5.12.2014)
- Řecká menšina v Moravskoslezském kraji (30.4.2014)