Evropský institut odkazu Šoa na internetu
Evropský institut odkazu Šoa, o.p.s. byl založen Ministerstvem zahraničních věcí České republiky k 20. lednu 2010 v návaznosti na Terezínskou deklaraci podpořenou zástupci 47 států, kteří se sešli v červnu 2009 v Praze a v Terezíně na konferenci nazvané „K osudu majetku obětí holokaustu", zorganizované předsednictvím České republiky v Radě Evropské unie.
Institut je obecně prospěšnou společností, jež v součinnosti s vládami, nevládními organizacemi i nezávislými experty usiluje o systémová opatření na mezinárodní úrovni směřující k restitucím nemovitého majetku, umění, Judaik a židovských kulturních statků uloupených nacisty, k zajištění sociálních potřeb lidí, kteří holocaust (šoa) přežili, a dalších obětí nacistické perzekuce, a dále také k podpoře vzdělávání, výzkumu a připomínky holocaustu.
Institut je jednak dobrovolným fórem pro výměnu názorů a zkušeností, jakož i pro artikulaci potřeb a priorit v rámci této agendy, a také nástrojem, který má partnerům již působícím na tomto poli pomáhat vypracovávat a sdílet nejvhodnější postupy a zásady činnosti.
Cílem institutu je působit mezinárodně, v rámci Evropské unie i v evropských zemích, které nejsou členy EU, a úzce spolupracovat také s mimoevropskými státy, především s USA a Izraelem.