Moderní-Dějiny.cz

Evropská identita po 100 letech

Publikováno: 7.4.2014, Aktualizováno: 7.4.2014 22:21
Rubrika(y): Česko

Pražská konference Ackermann-Gemeinde věnovaná hledání evropské identity v souvislosti s letošním stým výročím začátku první světové války ukázala jednu základní věc: lidé z různých států, různých vyznání stejně jako lidé dobré vůle si přejí žít v demokratickém světě zaručujícím svobodu, toleranci a dialog.

Evropská identita po 100 letech

Příčinou byl vypjatý nacionalismus zdůrazňujícím nadřazenost jednoho národa nad druhým. Vůči tomu nebyli imunní ani mnozí křesťané v žádném z nástupnických států habsburské monarchie. To během konference připomněl jak historik Jaroslav Šebek z Historického ústavu AV ČR, tak Peter Morée z Evangelické teologické fakulty UK Praha. Po první světové válce se církve často přímo ztotožňovaly s konkrétním národem. V Československu definovaném jako národní stát Čechů a Slováků byla katolická církev v hluboké defenzivě vzhledem k velkému počtu výstupů jejích členů a protikatolickým postojům řady vedoucích státních představitelů: „Proto také čeští katolíci v této fázi stavěli loajalitu vůči národu výše než hledání styčných bodů s německými věřícími...Signifikantní byl pro tehdejší postoje českého katolicismu názor spisovatele Jaroslava Durycha, který tvrdil, že spolupráce s německými katolíky by měla osudnější následky než habsburský protektorát,“ zdůraznil Jaroslav Šebek.
Petr Morée pak připomenul vděčnost českých evangelíků císaři Františku Josefovi I. poté, co je protestantským patentem z roku 1861 zrovnoprávnil s katolíky – byť se z jejich hlediska jednalo jen o polovičaté řešení. Po pádu monarchie u nich převážila loajalita k českému národu a vymezení vůči římskokatolické církvi. Po císaři zaujal místo spasitele T. G. Masaryk. Morée se rovněž zabýval minulostí německé evangelické církve v Československu. Ve třicátých letech byli někteří její členové předáky Sudetoněmecké strany. Na konferenci této církve v srpnu 1934 v přednášce „Národ Boží mezi národy“ zazněl výrok, že třetí říše je odleskem Božího království. Vedení této církve, například ústy církevního prezidenta Wehrena Fenniga, už v roce 1937 varovalo před ztotožněním víry a národa.
Vyrovnávat se s dědictvím minulosti lze různým způsobem. Norbert Axmann z velvyslanectví Spolkové republiky Německo při zahájení konference připomenul především postavu kancléře Konráda Adenauera a jeho úsilí o smíření po druhé světové válce na řesťanském základě.
Během česko-německé mše svaté sloužené v pražském chrámu Panny Marie Sněžné zazněla z úst P. Antona Otteho, rodáka ze slezské Vidnavy, následující slova: „Nepřátelství nekončí porážkou nepřítele, ale smířením. Tedy tím, že se z nepřítele stane přítel.“
   
Michal Šimek
Vyšlo v Perspektivách 5/2014 (příloha Katolického týdeníku 10/2014 s datem 4.-10. března 2014).     

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT