Dvoudenní seminář Moderních dějin.cz se uskutečnil v ostravském archivu
Spolek PANT a redaktoři portálu Moderní dějiny.cz zorganizovali pro učitele dějepisu dvoudenní seminář, který přinesl setkání se zajímavými hosty a erudovanými lektory nad aktuálním a nadčasovým tématem Okamžik rozhodnutí – životní volby ve zlomovém okamžiku dějin 20. století.
Dvoudenní seminář Moderních dějin byl jednou z aktivit projektu Okamžik rozhodnutí – životní volby ve zlomovém okamžiku dějin 20. století, který je financován z dotace MŠMT pro rok 2016.
Dvoudenní seminář se konal v pátek 21. října a v sobotu 22. října 2016 v Archivu města Ostravy. Dvoudenní akce byla záměrně věnována tématu rozhodování jednotlivce ve zlomových momentech dějin - na příkladech z historie Československa ve 20. století. Praktických a na jednom místě dostupných textů zamýšlejících se nad rozhodováním jednotlivce ve vypjatých, kritických okamžicích dějin či v časech společenské a politické krize, není pro učitele v současnosti k dispozici dost. Účastníci semináře se seznámili s texty a metodickými materiály z chystané publikace, prostřednictvím autorů textů a lektorů získali objektivní informace o chování lidí ve vypjatých historických situacích, v obdobích narůstající společenské (ekonomické) krize, obohatí své znalosti, rozšířili své dovednosti a schopnosti rozpoznat způsoby boje proti manipulaci, omezování lidských práv, ideologické propagandě či otevřené diskriminaci. Rozvinuli rovněž své schopnosti v oblasti práce s historickými prameny a jejich interpretacemi, obohatili své myšlení o nové metody a analytické postupy řešení úkolů, stali se kreativními v oblasti získávání informací a následné práce s nimi. Učitelům nabídnul dvoudenní seminář inspirace, praktické návody jak učit toto nelehké témata.
Za organizátory přivítal účastníky z řad učitelů dějepisu i zaměstanců archivu jeden z organizátorů akce Petr Šimíček z PANTU. V úvodu představil záměr, témata a strukturu chystané publikace PANTu, která vyjde do konce roku 2016 a k níž byl tento seminář přichystán. Po úvodu se ujal slova první host, historik Jiří Pernes, který se zamýšlel nad Okamžiky osudových rozhodnutí - zlomovými událostmi českých dějin ve 20. století. Po debatě a dotazech z publika následovala krátká přestávka, po níž se slova ujal politolog Josef Mlejnek a posluchačům na konkrétních osobnostech, jejich chování představil naše dějiny jako pyramidu polopravd. Závěrečné téma prvního dne semináře předestřel didaktik dějepisu a středoškolský učitel Milan Hes. Své metodické vystoupení pojal jako ukázku využití školního historického pramene ve výuce dějepisu a nazval jej Pro druhé! Praktická metodická inspirace o zachráncích Židů v podmínkách protektorátu. Po jeho vystoupení následovala živá diskuse a uzavření prvního dne semináře.
Druhý seminární den otevřel ráno opět Milan Hes, tentokráte jako autor literatury faktu, přednáškou Dny strachu - zamyšlení nad fenoménem ukrývaných, prchajících či v ilegalitě žijících Židů v časech holocaustu. Během ní seznámil účastníky s novými skutečnostmi a představil rovněž podnětné závěry ze své knihy. Po přestávce na kávu vystoupil poslední host semináře, novinář a pedagog Jan Urban, který se zamýšlel nad dobou normalizace, rozhodováních lidí a lámáním charakterů, přičemž částečně vycházel z textu, který napsal do chystané publikace a nazval jej Do nebíčka, nebo do peklíčka? Osobní rozhodování o veřejném přijetí okupace v roce 1968 jako „bratrské pomoci“. Po debatě pak následovalo loučení a oficiální zakončení semináře předsedou spolku PANT Petrem Pánkem.
Naším cílem je v chystané publikaci s pomocí psychologického, sociologického, historického náhledu a s využitím svědectví konkrétních pamětníků popsat a osvětlit rozhodování jednotlivce ve vypjatých momentech dějin, v situaci, kdy je doba „vymknutá z kloubů“, kdy nekontrolovaně narůstá společenské napětí. Na příkladě konkrétních osobností, jejichž životy výrazně poznamenaly a proměnily zásadní události dějin 20. století, vysvětlíme mechanismy rozhodování a životní volby ve zlomovém okamžiku. Představíme materiály, které nezachycují popis historických událostí pohledem „velkých“ často neosobních dějin, ale jsou cíleně zaměřeny na lidský rozměr prožívání dějinných událostí a jejich následků.
Zde je přehled autorů publikace i s uvedením témat, na kterých pracovali:
Petr Pithart - … když je zle. Babo raď… Rozhodování v Čechách. Za ztížených podmínek (společenský socio-historický rozměr zlomových událostí čs. a českých dějin)
Jiří Pernes - Okamžiky osudových rozhodnutí (zlomové události českých dějin ve 20. století)
Josef Mlejnek - Dějiny jako pyramida polopravd (osobní, psychologický rozměr zlomových událostí čs. a českých dějin)
Ivan Binar - Kočka mezi dveřmi (rozhodování o odchodu do exilu)
Dalibor Vácha - Kdyby při tom nešlo o kejhák - Čechoslováci a vstup do čs. dobrovolnických oddílů na Rusi za Světové války (rozhodování o dezerci a vstupu do legií)
Jiří Padevět - Anthropoid (rozhodování o vstupu do odboje za druhé světové války)
Milan Hes - Pro druhé! (rozhodování o pomoci Židům v období protektorátu)
Jan Urban - Do nebíčka, nebo do peklíčka? (rozhodování o přijetí okupace v roce 1968 jako „bratrské pomoci“)