Moderní-Dějiny.cz

Dvoudenní seminář Moderních dějin.cz se uskutečnil v ostravském archivu

Publikováno: 23.10.2016, Aktualizováno: 1.11.2016 19:54
Autor: (red)

Spolek PANT a redaktoři portálu Moderní dějiny.cz zorganizovali pro učitele dějepisu dvoudenní seminář, který přinesl setkání se zajímavými hosty a erudovanými lektory nad aktuálním a nadčasovým tématem Okamžik rozhodnutí – životní volby ve zlomovém okamžiku dějin 20. století.

Dvoudenní seminář Moderních dějin.cz se uskutečnil v ostravském archivu

Dvoudenní seminář Moderních dějin byl jednou z aktivit projektu Okamžik rozhodnutí – životní volby ve zlomovém okamžiku dějin 20. století, který je financován z dotace MŠMT pro rok 2016.

Dvoudenní seminář se konal v pátek 21. října a v sobotu 22. října 2016 v Archivu města Ostravy. Dvoudenní akce byla záměrně věnována tématu rozhodování jednotlivce ve zlomových momentech dějin - na příkladech z historie Československa ve 20. století. Praktických a na jednom místě dostupných textů zamýšlejících se nad rozhodováním jednotlivce ve vypjatých, kritických okamžicích dějin či v časech společenské a politické krize, není pro učitele v současnosti k dispozici dost. Účastníci semináře se seznámili s texty a metodickými materiály z chystané publikace, prostřednictvím autorů textů a lektorů získali objektivní informace o chování lidí ve vypjatých historických situacích, v obdobích narůstající společenské (ekonomické) krize, obohatí své znalosti, rozšířili své dovednosti a schopnosti rozpoznat způsoby boje proti manipulaci, omezování lidských práv, ideologické propagandě či otevřené diskriminaci. Rozvinuli rovněž své schopnosti v oblasti práce s historickými prameny a jejich interpretacemi, obohatili své myšlení o nové metody a analytické postupy řešení úkolů, stali se kreativními v oblasti získávání informací a následné práce s nimi. Učitelům nabídnul dvoudenní seminář inspirace, praktické návody jak učit toto nelehké témata.

Za organizátory přivítal účastníky z řad učitelů dějepisu i zaměstanců archivu jeden z organizátorů akce Petr Šimíček z PANTU. V úvodu představil záměr, témata a strukturu chystané publikace PANTu, která vyjde do konce roku 2016 a k níž byl tento seminář přichystán. Po úvodu se ujal slova první host, historik Jiří Pernes, který se zamýšlel nad Okamžiky osudových rozhodnutí - zlomovými událostmi českých dějin ve 20. století. Po debatě a dotazech z publika následovala krátká přestávka, po níž se slova ujal politolog Josef Mlejnek a posluchačům na konkrétních osobnostech, jejich chování představil naše dějiny jako pyramidu polopravd. Závěrečné téma prvního dne semináře předestřel didaktik dějepisu a středoškolský učitel Milan Hes. Své metodické vystoupení pojal jako ukázku využití školního historického pramene ve výuce dějepisu a nazval jej Pro druhé! Praktická metodická inspirace o zachráncích Židů v podmínkách protektorátu. Po jeho vystoupení následovala živá diskuse a uzavření prvního dne semináře.

Druhý seminární den otevřel ráno opět Milan Hes, tentokráte jako autor literatury faktu, přednáškou Dny strachu - zamyšlení nad fenoménem ukrývaných, prchajících či v ilegalitě žijících Židů v časech holocaustu. Během ní seznámil účastníky s novými skutečnostmi a představil rovněž podnětné závěry ze své knihy. Po přestávce na kávu vystoupil poslední host semináře, novinář a pedagog Jan Urban, který se zamýšlel nad dobou normalizace, rozhodováních lidí a lámáním charakterů, přičemž částečně vycházel z textu, který napsal do chystané publikace a nazval jej Do nebíčka, nebo do peklíčka? Osobní rozhodování o veřejném přijetí okupace v roce 1968 jako „bratrské pomoci“. Po debatě pak následovalo loučení a oficiální zakončení semináře předsedou spolku PANT Petrem Pánkem.

Naším cílem je v chystané publikaci s pomocí psychologického, sociologického, historického náhledu a s využitím svědectví konkrétních pamětníků popsat a osvětlit rozhodování jednotlivce ve vypjatých momentech dějin, v situaci, kdy je doba „vymknutá z kloubů“, kdy nekontrolovaně narůstá společenské napětí. Na příkladě konkrétních osobností, jejichž životy výrazně poznamenaly a proměnily zásadní události dějin 20. století, vysvětlíme mechanismy rozhodování a životní volby ve zlomovém okamžiku. Představíme materiály, které nezachycují popis historických událostí pohledem „velkých“ často neosobních dějin, ale jsou cíleně zaměřeny na lidský rozměr prožívání dějinných událostí a jejich následků.

Zde je přehled autorů publikace i s uvedením témat, na kterých pracovali:
Petr Pithart - … když je zle. Babo raď… Rozhodování v Čechách. Za ztížených podmínek (společenský socio-historický rozměr zlomových událostí čs. a českých dějin)
Jiří Pernes - Okamžiky osudových rozhodnutí (zlomové události českých dějin ve 20. století)
Josef Mlejnek - Dějiny jako pyramida polopravd (osobní, psychologický rozměr zlomových událostí čs. a českých dějin)
Ivan Binar - Kočka mezi dveřmi (rozhodování o odchodu do exilu)
Dalibor Vácha
- Kdyby při tom nešlo o kejhák - Čechoslováci a vstup do čs. dobrovolnických oddílů na Rusi za Světové války (rozhodování o dezerci a vstupu do legií)
Jiří Padevět - Anthropoid (rozhodování o vstupu do odboje za druhé světové války)
Milan Hes - Pro druhé! (rozhodování o pomoci Židům v období protektorátu)
Jan Urban - Do nebíčka, nebo do peklíčka? (rozhodování o přijetí okupace v roce 1968 jako „bratrské pomoci“)


Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT