Dokument Běž domů, Ivane
Na začátku devadesátých let odjely z Československa desítky tisíc sovětských vojáků. Pro obyvatele mnoha měst znamenal tento odchod opravdový začátek svobodných časů. Připravili: J. Albrecht, L. Navara a M. Petrov
Při okupaci 21. srpna 1968 vstoupilo na naše území okolo 20 divizí sovětské armády. Další byly připraveny v blízkosti hranic a měly přijít ve druhé vlně. Byly to tři polské divize, jedna maďarská a dva bulharské pluky.
Hodinový dokument Centra publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava se s odstupem dvaceti let ohlíží za odchodem sovětských vojsk. V průběhu let 1990–1991 opustily Československo v 925 transportech 73,5 tisíce vojáků, vedle toho i 39 tisíc jejich rodinných příslušníků. Prvním městem v zemi, které na jaře 1990 okupanty vyprovodilo, byl Frenštát pod Radhoštěm, poslední adresa bývalého pobytu Sovětské armády se vylidnila v roce 1991 v Milovicích.
Dokument nabízí výpovědi pamětníků, historiků, zástupců tehdejších samospráv a dalších odborníků. Nevyhýbá se stručné rekapitulaci události roku 1968. Neformálním průvodcem mozaikou soukromých osudů, poznamenaných „šedesátým osmým“ je Karel Petržílka z Milovic, který za zpěv písně Běž domů, Ivane skončil ve vězení a později prakticky na okraji společnosti.
Prostřednictvím osobních vzpomínek i archivních záznamů se ale především přeneseme do roku 1990 až k odchodu ruských vojsk i ke všemu, co tomuto dějinnému okamžiku předcházelo. Nejde přitom jen o jednání na nejvyšší úrovni, která připravovala nebývalý transport vojenské techniky, soukromých majetků a osob, ale i o emoce, které tyto kroky doprovázely na všech úrovních až směrem k řadovým občanům zasažených míst. Stranou zájmu nezůstávají ani ekologické škody a rozsah poničených objektů či památek, které po odchodu ruských vojáků zůstaly.
Celý dokument si můžete prohlédnout ZDE:
Dokument jsme představili v předpremiéře během Dnů NATO v Ostravě 2010. Zúčastnili se jí Michael Kocáb, předseda komise Federálního shromáždění pro odsun Sovětské armády z Československa z roku 1990, Josef Jařab, polistopadový rektor Univerzity Palackého a představitelé samospráv měst Vysoké Mýto a Frenštát pod Radhoštěm – tedy ti, kteří byli aktéry vyjednávání o odchodu Sovětské armády.
Související články
- Normalizace v dobových textech - pracovní list (16.3.2012)
- Náběh, počátky a podoby normalizace (15.1.2012)
- Podklady pro tvorbu prezentace: 1969 - první výročí okupace (31.8.2010)