Diskusní scéna PANTu na Colours of Ostrava 2016 přilákala opět stovky diváků!
Diskusní scéna PANTu, Moderních dějin.cz a Evropské komise Voices of Freedom se po loňské úspěšné premiéře letos na festival vrátila, nabídla návštěvníkům opět pestrý program a návštěvností organizátory znovu mile překvapila. Poděkování patří všem, kteří se na této jedinečné akci podíleli!
Scénu Voices of Freedom jsme letos tematicky zaměřili dvěma směry - na problémy migrace či třetího světa a také na otázky nedávné minulosti, aktuální přítomnosti i nejisté budoucnosti Evropy. Nabídli jsme návštěvníkům festivalu opět zajímavé a inspirativní debaty a přivítali jsme vzácné hosty - odborníky, humanitární pracovníky, lékaře, diplomaty, reportéry, cizince žijící v Česku. Jednotlivým tématům jsme se věnovali z nejen optikou historie, ale zaměřili jsme se rovněž na přesah fenoménů a událostí minulosti do žhavé současnosti, problematiku migrací, třetího světa i proměn Evropy jsme proto záměrně pojali jako reflexi současných problémů a z nich vyplývajících otázek pro blízkou budoucnost. Hojně navštěvované debaty doprovázely po celé tři dny tematické filmové dokumenty, projekce fotografií a rovněž instalace čtyř výstav PANTu - Berlínská zeď, Rok po roce (1945-1989), Tomáš Baťa a Olga Havlová. Scéna se konala ve dnech 15.-17. července 2016 v rámci premiérového ročníku mezinárodního diskusního fóra MELTINGPOT. Mnozí návštěvníci využili rovněž možnosti zakoupit si na scéně knížky s historickou tematikou ze specializovaného e-shopu Moderních dějin.
Pátečním tématem Migrace v životě člověka provázel diváky Libor Dvořák z Českého rozhlasu. Během debat se otevřela různost pohledů na migraci, její historický vývoj, příčiny a proměny. Zároveň se diskutovalo o migračních vlnách, které se v 2. polovině 20. století dotkly České republiky a Evropy, a také o vlivu komunikačních technologií, dopravních možností a dalších výdobytků moderní společnosti na měnící se charakter migrací. Důležitým tématem v diskusi byly rovněž podoby adaptace migrantů v novém prostředí, rizika, ale také příležitosti, které migrace přináší. Program zahájila projekce dokumentárního filmu Žirafa, na kterou navázala debata Migrace jako globální fenomén, v níž se k tématu vyjádřili Igor Lukeš, Kryštof Kozák, Radko Hokovský a Tomáš Pojar. Následovala projekce filmu Můj džihád a následná diskuse odborníků Dušana Drbohlava, Vladislava Güntera, Roberta Stojanova a Vladimíra Baara Migrace v historii, její příčiny a proměny. Po třetím filmu Na kole byl páteční program uzavřen debatou o současné realitě migrací a uprchlictví, v níž své názory představili Věra Roubalová, Martin Rozumek a Markéta Kutilová.
Sobotní maraton diskusí jsme nazvali O lidech a s lidmi „zemí třetího světa, moderování se ujal novinář Tomáš Lindner z Respektu. Jednotlivé panely postupně přinésly odpovědi na zásadní otázky: Co vlastně víme o zemích tzv. třetího světa.? Co víme o lidech, kteří zde žijí, o jejich zvycích, kultuře, náboženství, problémech a konfliktech? Co prožívají a jaké jsou důvody, díky kterým se dávají „do pohybu“? Lze jim pomoci, aby neopouštěli své domovy, a jsme toho vůbec schopni? Program zahájila projekce filmu Ti druzí, následovala debata na téma Lidé v „zemích třetího světa“ s Tomášem Šebkem, Markétou Kutilovou, Olgou Šilhovou a Gulalai Ismail. Po projekci dalšího dokumentu Jsem tu nový následoval blok členek Femisphery Markéty Kutilové a Olgy Šilhové s názvem Nezlomené – stejné ženy, jiný svět, ne který navázala debata Třetí svět a formy rozvojové pomoci. V ní představili své pohledy Rastislav Maďar, Libor Jelen, Věra Roubalová a Pavel Přikryl. Sobotní program v podvečer uzavřela Debata s imigranty žijícími a působícími v Česku - Antoniem Cossou, Asadem Bakhtarym, Samírou Sibai a Muna Kayalem.
Nedělní program byl zasvěcen tématu Evropa a její perspektivy, moderovala jej Petruška Šustrová. Debatovalo se o zásadních otázkách posledních let a měsíců: V jaké Evropě dnes vlastně žijeme? Která rizika nás ohrožují a jaká budoucnost nás čeká? V názorovém souznění i občasných střetech se naši hosté zamýšleli nad problémem evropské a národní identity, úpadkem hodnot, vlivem migračních trendů a stárnutí populace, vztahem evropských zemí k Rusku a v neposlední řadě nad budoucností a směrem, kterým by se Evropa měla vydat. Zásadním tématem bylo rovněž utváření veřejného mínění vlivem moderních technologií, propagandy či šíření dezinformací a nenávisti na sociálních sítích. Program odstartovala projekce filmu Na sever od slunce, po níž se k tématu Evropa dnes vyjadřovali Václav Bělohradský, Tomáš Sedláček a Jan Hartl. V následujícím panelu se Andrej Zubov, Jaroslav Bašta, Petr Kolář a Libor Jelen zamýšleli nad historií a současností vztahů Evropy a Ruska. Na jejich rozpravu navázali Daniel Kroupa, Adam Černý a Tomáš Sedláček v bloku Perspektivy Evropy – má Evropa budoucnost? Posledním promítaným dokumentem na naší scéně se stal film Svět podle Russia Today, po kterém třídenní program uzavřela debata o šíření nenávisti po sociálních sítích, ve které vystoupili Christian Mihr, Kogershin Sagieva a Josef Šlerka.
O scéně v médiích:
iHNED
Hudební knihovna.cz
ČT 24
Poděkování PANTu a redakce Moderních dějin.cz patří všem, kteří ke zrodu diskusní scény Voices of Freedom jakýmkoliv dílem přispěli - Zlatě Holušové a celému týmu Colours of Ostrava, českému zastoupení Evropské komise, všem zúčastněným hostům, pomocníkům z organizačního týmu a všem divákům a posluchačům, kteří si k nám v konkurenci mnoha hudebních a kulturních zážitků našli cestu!
Partneři programu: Jeden svět na školách, Člověk v tísni, o.p.s. a Evropské hodnoty z.s.
Fotografie
Diskuse
Diskusní scéna PANTu na Colours of Ostrava 2016 přilákala opět stovky diváků!
Dobrý den, děkujeme Vám za zájem, z vybraných diskusí se pořizovaly filmové záznamy, nyní se zpracovávají pro vložení na You Tube kanál Moderních dějin. Záznamy budou pos...
Dobrý den, pořídil se záznam z diskusí, když ano, kde je možné se podívat ? Děkuji....