Dějiny novoročních řečí: Hitler i Husák na Nový rok shodně hanili kapitalisty
TÝDEN - Prvním prezidentem, který pronesl novoroční projev, byl až Klement Gottwald. Za protektorátu si Češi četli novoroční poselství Adolfa Hitlera. Masaryk a Beneš ctili tradici štědrovečerních projevů.
Kdyby Adolf Hitler v roce 1941 zákeřně nenapadl svého spojence Stalina, mohla se slova z jeho novoročního projevu z 1. ledna 1941 možná vyplnit. „Představitelé světa, který se hroutí, se domnívají, že v roce 1941 snad přece jenom mohou dosáhnouti toho, co se jim nezdařilo v minulosti. Jsme připraveni," napsal Hitler v novoročním poselství, které otiskly všechny deníky v okupovaných zemích, včetně pražských Lidových novin. „Vyzbrojeni jako nikdy, stojíme na prahu nového roku. Rok 1941 přinese dovršení největšího vítězství našich dějin. Podepsán Adolf Hitler," chvástal se diktátor. Červnovým atakem na Sovětský svaz však především začal pracovat na zkáze svých armád.
Hácha v Lánech, Beneš na Hradě
Protektorátní prezident Emil Hácha strávil Nový rok 1941 v Lánech. Dopoledne přijal předsedu vlády Aloise Eliáše (popraven v červnu 1942) i všechny ostatní členy kabinetu. „Při gratulacích nebylo oficiálních řečí a projevů," informoval o schůzce velmi stroze dobový tisk. Protektorátní prezident Emil Hácha už totiž pronesl v rozhlase tradiční štědrovečerní projev. V promluvě upozornil na kontrast, že na Čechy je dopad války „jen nepřímý a daleko ne tak citelný jako na jiné národy". Čímž v podstatě doporučil další plodné soužití s okupanty...
Přečtěte si celý článek