Moderní-Dějiny.cz

Dějiny jako plastelína a kladivo - výzva učitelům, neziskovkám, historikům, publicistům a médiím

Publikováno: 28.1.2013, Aktualizováno: 9.2.2013 09:25
Rubrika(y): Aktuality

Pokud si mnozí mysleli, že po bez mála dvaceti pěti letech od pádu komunismu bude česká společnost na dobré cestě, tabuizovaná témata moderních dějin budou otevírána a široce diskutována, způsob zacházení s dějinnými fakty nás v posledních dnech přesvědčil o opaku... Celý text výzvy si přečtěte v článku.

Dějiny jako plastelína a kladivo - výzva učitelům, neziskovkám, historikům, publicistům a médiím

Průběh a gradace volební kampaně je dokladem ne příliš překvapivé skutečnosti, že vyrovnávání se s vlastní minulostí je procesem nekončícím a stále potřebným.
 
Pokud si mnozí mysleli, že po bezmála dvaceti pěti letech od pádu komunismu bude česká společnost na dobré cestě, tabuizovaná témata moderních dějin budou otevírána, široce diskutována, historici či učitelé dějepisu se jim budou intenzivně věnovat a přispívat tak ke kultivaci obecného historického povědomí, způsob zacházení s dějinnými fakty nás v posledních dnech přesvědčil o opaku.

Místo seriózní debaty o traumatických momentech našich národních dějin jsme sledovali jejich účelové překrucování, dezinterpretaci v duchu schematického nacionalismu a černobílé nahlížení složitých vztahů a souvislostí. Nebylo to v naší minulosti poprvé, kdy se s vybranými dějinnými událostmi či fenomény zacházelo jako s plastelínou – kde něco chybí, je možné to přilepit, kde přebývá, zase odervat, ve výsledku dějiny tvarovat do žádoucí formy. Zde nemůžeme nevzpomenout na přikrášlování národní historie, záměrnou mystifikaci a falzifikaci v dobách národního "probuzení" nebo na propagandisticky retušované výklady protektorátních či komunistických učebnic dějepisu.

Svérázná interpretace dějinných událostí se bohužel znovu stala nástrojem politického boje, úderným kladivem, kterým je možno zatlouci protivníka do země. Místo argumentů a hlubšího zamyšlení, apel na národní mindráky všeho možného druhu, na zažrané stereotypy, sice dávno odhalené a pojmenované, ale stále slušně zabírající u podstatné části veřejnosti. Nabízí se otázka, proč tomu tak je a zda je možno z těchto bludných kruhů konečně někdy vykročit. Jako členové občanského sdružení, které se věnuje popularizaci a výuce moderních dějin a provozuje tento internetový portál, si myslíme, že zásadní význam v tomto úsilí mají školy, které mohou vychovat mladou generaci bez předsudků.

Vyzýváme proto seriózní média, publicisty a historiky, aby pomohli otevřít celospolečenskou debatu a usilovali o to, aby kontroverzní události našich dějin přestaly být zneužívány a nepřípustně zjednodušovány. Zejména však apelujeme na učitele, ale také na neziskové organizace, aby svými aktivitami na poli vzdělávání vybízeli ke kritickému přístupu k faktům, přemýšlení nad historií, udržování historické paměti, odmítání „tlustých čar“ za minulostí či pojmenování tragických chyb a omylů v našich dějinách. V kontextu posledních dnů je velmi žádoucí podpora aktivit v oblasti rozšiřování historického povědomí společnosti, školní výuky moderních dějin, vzdělávání nejen mladých, ale také jejich učitelů.

Máme za to, že jedině touto cestou máme možnost být v budoucnu hrdými, zdravě sebevědomými a nezakomplexovanými občany této země a členy civilizovaného společenství, kteří nemají potřebu o své minulosti lhát.

Petr Pánek, Jiří Sovadina a Petr Šimíček
Občanské sdružení PANT

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT