Debatami o fenoménu migrací dnes startuje scéna Moderních dějin na Colours of Ostrava
Diskusní scéna spolku PANT, portálu Moderní dějiny.cz a zastoupení Evropské komise v Praze se dnes zaměří na téma Migrace v životě člověka. V debatách moderovaných Liborem Dvořákem se seznámíte se s růzností pohledů na tento fenomén v životě lidské společnosti, pohled odborníků zkonfrontujeme s otázkami, které přináší aktuální současnost. Návštěvníky festivalu srdečně zveme!
Budeme se rovněž věnovat historickému vývoji migrací, jejich příčinám a proměnám, přiblížíme migrační vlny, které se v 2. polovině 20. století dotkly České republiky a Evropy. Odpovíme na otázku nakolik komunikační technologie, dopravní možnosti a další výdobytky moderní společnosti změnily charakter migrací. Zamyslíme se nad problémy spojenými s adaptaci migrantů v novém prostředí, riziky, ale také příležitostmi, které migrace přináší.
DNEŠNÍ PROGRAM:
12.15–12.30 projekce filmu Žirafa v nesnázích (Une girafe sous la pluie, Belgie)
12.30–14.00 Migrace jako globální fenomén
Igor Lukeš, Kryštof Kozák, Radko Hokovský, Tomáš Pojar
14.10–15.05 projekce filmu Můj džihád (My Jihad, Velká Británie)
15.15–16.45 Migrace v historii, její příčiny a proměny
Dušan Drbohlav, Vladislav Günter, Robert Stojanov, Vladimír Baar
16.55–17.15 projekce filmu Na kole za svobodou (Bristol bike project, Velká Británie)
17.30–19.00 Současná realita migrací a uprchlictví
Věra Roubalová, Martin Rozumek, Markéta Kutilová
Scéna se po loňské úspěšné premiéře letos na festival vrací a soustředí se na otázky nedávné minulosti, aktuální přítomnosti i nejisté budoucnosti, tentokráte v rámci mezinárodního fóra MELTINGPOT. Nabízí opět zajímavé debaty o fenoménu migrací, o životě lidí a údělu žen v zemích třetí světa, o stavu Evropy a její budoucnosti.
Partneři programu: Jeden svět na školách, Člověk v tísni, o.p.s. a Evropské hodnoty z.s.
DNEŠNÍ FILMY:
Žirafa v nesnázích (Une girafe sous la pluie, Ambiances asbl, Belgie, 12 minut), animovaný
Jednoho dne Žirafa zjistí, že jí místní samovládce odpojil vodu. Jakmile se vzepře jeho nespravedlivému činu, je ze své domoviny vyhoštěna. Život v nové zemi, jejímiž obyvateli jsou výhradně psi, ale pro ni není jednoduchý. Po nekonečném čekání na podání žádosti o azyl ji v novém podnájmu vítají pouze podezřívavé pohledy nevrlé paní domácí. Když ji navíc druhý den pro její cizí původ odmítají v jedné práci za druhou, začne Žirafa propadat zoufalství. Až když pozná přátelského psího zahradníka, svitne jí na lepší časy. Při úpravě stromů a živých plotů se totiž její dlouhý krk náramně hodí. K tomu, aby mohla být šťastná, jí však chybí oficiální povolení, že může v nové zemi zůstat… Hravý animovaný snímek s řadou vtipných momentů velmi výstižně ukazuje typické překážky, s nimiž se musí v nové zemi vypořádat téměř každý uprchlík, Žirafu nevyjímaje.
Můj džihád (My Jihad, Journeyman Pictures Ltd., Velká Británie, 52 minut)
Tisíce muslimů žijících v Evropě se nechalo zlákat radikální ideologií takzvaného Islámského státu a odjelo na východ bojovat svou „svatou válku". Jen Belgii loni opustilo přes 400 mladíků. V regionu Vilvoorde snad „každý zná někoho, kdo odešel bojovat", a místní muslimská komunita se na tuto situaci snaží reagovat. Její výraznou osobností je imám Sulyaman, který srozumitelně vysvětluje příčiny této radikalizace a svým výchovným působením ukazuje, jak jí lze předcházet. Klíčem je podle něj využít energie mladých lidí k jejich osobnímu rozvoji a k pozitivním změnám ve svém okolí – vrátit tak slovu džihád jeho původní význam.
Na kole za svobodou (Bristol bike project, University of the West of England, Velká Británie, 18 min)
V anglickém Bristolu evidují na čtyři stovky žadatelů o azyl. Pětatřicet liber týdně, které dostávají od britské vlády, stačí každému z nich nanejvýš na levné jídlo. Na drahou městskou dopravu mohou zapomenout, a tak chodí po městě pěšky. Od prosince 2008 to už ale pro mnoho z nich neplatí - díky partě místních nadšenců, kteří odstartovali ojedinělý projekt. Sbírají po městě stará a odložená kola a s pomocí zájemců z řad uprchlíků je dávají dohromady. Lidem, kteří kvůli svému statusu nemohou být oficiálně zaměstnáni, nabízejí kromě možnosti využití svého času při opravě kol ještě něco navíc: vlastní bicykl.