Co chystá ÚSTR na přelomu srpna a září?
Ústav pro studium totalitních režimů Vás zve zájemce na několik akcí, které pořádá nebo spolupořádá na přelomu srpna a září. Čeká vás beseda s ruskou disidentkou Olgou Jurijevnou Iofe Prochorovou, komponovaný večer Božena Němcová. Archeologie jednoho mýtu a beseda s československým válečným pilotem Petrem Artonem.
Již od roku 2008 představujeme na výročí srpnové okupace Československa osobnosti, které se s aktem vedeným vládami svých států nesmířily a proti invazi v roce 1968 protestovaly. Nejslavnějším protestem byla několikaminutová demonstrace na Rudém náměstí 25. srpna 1968, jejíž účastníci za svých pár minut svobody tvrdě zaplatili. Na mnoha místech SSSR, ale i dalších zemí Varšavské smlouvy však protestovaly další skupiny lidí i jednotlivci, jejichž jména často zůstala neznámá. V minulých letech jsme v Praze představili například Ilju Ripse, Aldise Cilinskise nebo Michase Kukobaku, informace o nich najdete ZDE
V úterý 23. srpna od 19 hodin bude naším hostem Olga Jurijevna Iofe Prochorova (1950), která už jako žákyně deváté třídy v roce 1966 šířila letáky proti ideologické rehabilitaci Stalina. V lednu 1969 pak proti invazi do Československa uspořádala společně s Irinou Kaplun demonstraci na legendárním Majakovského náměstí. Obě studentky držely plakáty s hesly: Na věčnou památku Janu Palachovi a Svobodu Československu. Tato akce ještě neměla vážnější následky, nicméně Olga Iofe pokračovala v aktivitách spojených se samizdatem a obranou politických vězňů, což jí vyneslo trest v podobě dvou let strávených v nechvalně známé kazaňské vězeňské psychiatrické léčebně, kde byla například vězněna i Natalia Gorbaněvskaja. Po propuštění v roce 1971 byla nadále aktivní jak v samizdatu, tak v ochraně lidských práv, za což byla nadále pronásledována. V roce 1978 po letech domovních prohlídek a domácího vězení emigrovala do Francie. V Paříži pracovala spolu se svým mužem v redakci ruskojazyčného exilového časopisu Ruská Mysl.
Beseda se uskuteční v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1. Do češtiny tlumočí Milan Dvořák, moderuje Michaela Stoilova.
Organizováno ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a sdružením Memorial.
Dále Vás zuveme na komponovaný večer Božena Němcová. Archeologie jednoho mýtu, který proběhne ve čtvrtek 25. srpna od 18 hodin v Centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7.
Komponovaný večer se zaměří na různorodost obrazů Boženy Němcové v české kulturní paměti. Archeologická sonda do vrstev vzpomínání nabídne k diskuzi různé výklady života a díla slavné české spisovatelky a představí současné pokusy o umělecké ztvárnění odkazu Boženy Němcové. Hosty budou tvůrci komiksu Ve stínu šumavských hvozdů (2012) a divadelního představení Jako břitva (Němcová), Národní divadlo (2016).
Vstupné 40,- Kč
Budete-li nám chtít dát vědět, že dorazíte, můžete to učinit prostřednictvím facebookové události ZDE
Společně se Židovským muzeem Praha pak zveme na besedu s Petrem Artonem, která se uskuteční v neděli 4. září 2016 od 19 hodin v Maiselově synagoze, Maiselova 10, Praha 1.
Petr Arton (*1922) pohovoří s moderátorem Adamem Hradilkem (ÚSTR) zejména o útěku z nacisty okupovaného Československa a následující anabázi vedoucí přes Polsko, Litvu, Sovětský Svaz, Japonsko, Šanghaj, Jižní Afriku, Kanadu, USA, Bahamy a Velkou Británii, kde se jako navigátor bombardéru 311. (československé) peruti královského letectva zúčastnil honů na nacistické ponorky. Vstup je volný.
Budeme se těšit na Vaši účast!
Anna Macourková
Oddělení knihovny, výstav a konferencí
Odbor produkční
Ústav pro studium totalitních režimů
Siwiecova 2, 130 00 Praha 3
221 008 314