"Cesta přátelství" - fotografie z oslavného cestopisu po SSSR (1960)
Digitální kopie fotografií z propagačního alba, které zachycovalo oficiální třináctidenní "cestu přátelství" představitelů KSČ a vlády do Sovětského svazu v červenci roku 1958. Publikace vydaná Státním pedagogickým nakladatelstvím měla mladým lidem představit SSSR v rozporu se skutečnou realitou země jako idylický "ráj na zemi" a vzor pro vývoj naší "socialistické vlasti".
Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
Československá oficiální delegace, vítaná davy sovětských občanů, projela třemi svazovými sovětskými republikami a pěti velkými městy. Textová část publikace je výrazem tehdy povinného obdivu k SSSR, jeho politickému režimu, ekonomickým úspěchům a sociálním "vymoženostem". Již úvod knihy napsaný Františkem Branislavem se nese v duchu lyrické adorace všeho sovětského a prohlubování československo-sovětského přátelství. Nekritické zbožňování sovětského státu či jeho představitelů tak přetrvalo v nové podobě i po úmrtích Stalina a Gottwalda, odsouzení kultu osobnosti na XX. sjezdu KSSS. Nabralo novou podobu (ne už extrémně patetickou z počátků 50. let) v mírně civilnějším "přátelském setkání" Antonína Novotného a Nikity Sergejeviče Chruščova či obou stranických delegací.
Album, vydané Státním pedagogickým nakladatelstvím, mělo ukázat především mladým lidem ve školách Sovětský svaz jako zemi budoucnosti, moderní a dynamicky se rozvíjející, jako vzor pro vývoj v naší vlastní zemi. Takovéto jednostranné opravdu idylické oslavné vykreslení bylo zjevně v rozporu se skutečnou realitou Sovětského svazu (hospodářskými výsledky, životní úrovní ve srovnání s nesocialistickými státy západní Evropy, existencí represivní mašinerie likvidující jakoukoli opozici, imperiální politikou vůči zemím "socialistického tábora" atd.). O pojetí této propagandistické publikace si můžete učinit představu již z úryvku předmluvy Františka Branislava:
Den za dnem v červenci 1958 probíhala třináctidenní cesta našich soudruhů, čelných představitelů naší komunistické strany a vlády, laskavou pohodou, probíhala třemi svazovými sovětskými republikami, pěti velkými městy. A všude upřímně promlouvalo srdce sovětského lidu. Příchylnost a oddanost a radost oživovaly ulice měst, pole kolchozů, byly potěchou námořníků a všech sovětských pracovníků.
Jak by nás nedojímal ten vroucí poměr sovětských lidí k nám, k naší vlasti! Ten živý zájem o všechno, co se u nás děje. Zájem vyvěrající z poznávání, z porozumění, ze společných snah a úsilí, z citového přilnutí.
Je milé a tak důležité připomenout si na přátelské cestě, že víme o československo-sovětské spojenecké smlouvě, prověřené věrností, zárukou naší bezpečnosti. Otevřela bohatou spolupráci na všech úsecích. Posílila mírové snahy, zdůrazňovala mezinárodní revoluční hnutí. Cesta přátelství nejnázorněji ukázala, jaké prostředí se vytvoří, když podávají si ruce zástupci lidu, tlumočníci jeho vůle...
...Rádi bychom chtěli, milý čtenáři, aby slova měla tolik světla a síly, aby nám ukázala velikost Sovětského svazu. Aby měla tolik vroucnosti a nadšení, aby nás poznovu tak živě zavedla do dnů, které zpevňovaly a prohlubovaly vzájemné přátelství. Nezapomenutelně!
Zadívejme se na ty pravdivé obrázky, které bohatě a poutavě zaplňují stránky. Zachytly důvěrnost chvíle, jsou svědectvím a důkazem, jak přibližují se lidé silné víry a společného boje. Jali za dobrými činy stojí věrnost, jak z věrnosti a spolupráce vyrůstá družba, která dává jistotu radostnějšího času, že pod křídly holubic uslyšíme mírovou píseň, nejkrásnější píseň o lidském štěstí.
Fotografie z dobové publikace mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků. Fotografie si můžete okamžitě prohlédnout ve fotogalerii pod článkem. Kompletní digitální kopie tematicky uspořádaných souborů fotografií najdete v příloze článku, přehledně a ve větším rozlišení vhodném pro tisk.
1. "Cesta přátelství - fotografie z Moskvy, sovětské metropole"
2. "Cesta přátelství - fotografie z Leningradu, města revoluce"
3. "Cesta přátelství - fotografie z dalších míst a měst v SSSR"
Cesta přátelství
Fotografoval a uspořádal Vilém Kropp.
Úvod a verše napsal laureát státní ceny František Branislav.
Poznámky napsal Josef Vávra.
Obálku a grafickou úpravu navrhl Vilém Kropp.
Vydalo Státní pedagogické nakladatelství, n. p., v Praze jako svou publikaci č. 03-501-1.
Edice Obrazové soubory.
Reprodukčně zpracovala a vytiskla Svoboda .
Náklad 5000 výtisků.
Státní pedagogické nakladatelství, n. p., 1960.
Cena výtisku Kčs 21,—
Přílohy
Fotografie
Související články
- Antonín Novotný - komunistický politik a prezident (18.3.2019)
- 30 vítězných let SSSR (1947) (7.4.2014)
- Za velkým příkladem (1954) (27.3.2014)
- "Cesta přátelství" - text oslavného cestopisu po SSSR (1960) (29.1.2014)
- SSSR v československé poesii (27.12.2013)
- Karikatury Dikobrazu se sovětskou tematikou (2.10.2013)
- Václav Černý na příkladu Československa o pauperizaci národů pod sovětským panstvím (9.8.2013)
- Václav Černý o povaze "komunistického sovětismu" a "rudého carismu" (8.8.2013)
- Sovětské propagandistické karikatury v českém vydání z roku 1952 (20.9.2012)
- Fotogalerie Sovětské karikatury v českém vydání z roku 1952 (20.9.2012)
- Byli jsme ve šťastné zemi... - deník ze zájezdu československých rolníků do SSSR (7.9.2012)
- Sovětský GULAG a československá zkušenost (26.6.2012)
- Cesty do země sovětů - ráj či šťastná země? (25.11.2011)
- Tajný projev N. S. Chruščova na XX. sjezdu KSSS o kultu osobnosti J. V. Stalina (25.2.1956) (31.1.2011)
- „Cesta do ráje – co viděli čeští dělníci a sedláci v sovětech“ - pracovní listy (26.3.2010)
- Proměny sovětských režimů - stalinismus a neostalinismus (20.11.2009)