Bytové semináře pod dohledem Státní bezpečnosti
Sledování skupiny filozofů v období normalizace. Mnoha zejména mladým lidem bylo v průběhu tzv. normalizace upřeno právo se učit a svobodně vzdělávat. Ztráta naděje na akademické vzdělání přiměla skupinu filozofů z řad disidentů k organizování bytových seminářů, nazývaných také podzemní univerzity či antiuniverzity.
Jednalo se o neformální přednášky konané v bytech některých disidentů, na kterých se setkávali bývalí učitelé a studenti a diskutovali o fi lozofi ckých idejích i aktuálních tématech, která nebylo možno probírat veřejně. Semináře se začaly rozvíjet zejména po vzniku Charty 77. Mnoho jejích signatářů bylo zbaveno svého postavení, donuceno odejít ze zaměstnání či ze studií. Alternativa bytových seminářů nabídla mnohým z nich možnost, jak se i nadále vzdělávat a realizovat. Někteří začali přenášky sami organizovat, pořádat je ve svém bytě a také přednášet.
Článek si můžete přečíst v archivu časopisu Paměť a dějiny.
Související články
- Charta 77 a tzv. Anticharta (pracovní listy) (19.3.2012)
- Náběh, počátky a podoby normalizace (15.1.2012)
- DISIDENT - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (29.7.2011)
- Cesta k listopadu: komunistický režim, společnost a opozice v éře normalizace (22.5.2011)
- Československo a Ostrava v čase normalizace - sborník ze IV. ročníku studentské středoškoské konference na GOH (16.8.2009)
- Prohlášení Charty 77 (28.7.2009)