Byli jsme uprchlíky 1938
Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová aktivita zkoumající fenomén uprchlictví a migrace je věnována příběhu Britského výboru pro uprchlíky z Československa a jeho nejznámějšímu spolupracovníkovi, siru Nicholasi Wintonovi.
Studenti využijí svědectví a další primární zdroje informací k reflexi evropské uprchlické zkušenosti ve dvacátém století, včetně aktivit sira Nicholase Wintona.
Můžete zadat žákům e-learningovou aktivitu domů, nebo v počítačové učebně během výuky. Nebo ji ukažte studentům přímo v hodině přes dataprojektor.
Aktivita studenty seznámí s osudy židovských uprchlíků v předvečer druhé světové války. Prostřednictvím svědectví pamětníků jim pomůže prozkoumat postoje české společnosti k židovským uprchlíkům z okupovaného československého pohraničí, předloží k úvaze situaci rodičů posílajících své děti do Anglie takzvanými Kindertransporty.
Úvodní stránku aktivity Byli jsme uprchlíky 1938 naleznete ZDE
IWItness je e-learningová platforma jako každá jiná, učitelům a jejich žákům schopným komunikace v angličtině ale nabízí i možnost interaktivní střihové práce s více než 1000 filmových interview s plným minutovám indexem a databázemi fotografií a dokumentů. Jde o výborný nástroj k výuce mediální a digitální gramornosti. V anglickém prostředí platformy jsou ale k dispozici i aktivity v češtině. Umožňují práci s multimédii i využití digitálního prostoru ke komunikaci mezi studenty.
Jako pedagog si můžete aktivitu samozřejmě projít, můžete ji okopírovat a upravit. Své skupině studentů můžete aktivitu zadat přímo z její hlavní stránky, viz přiložený screenshot níže, a to použitím funkce Assign.
Učitel, který by měl zájem tuto aktivitu zadat svým žákům se musí do e-learningového systému přihlásit coby pedagog, jinak nebude mít k dispozici nástroje řízení průběhu aktivity či zadávání jejího zpracování za domácí úkol. Žáci se poté přihlásí do skupiny vytvořené pedagogem. Obsah platformy je dostupný pouze po registraci, která není pouhým formálním krokem. Proto je důležité vyplňovat při registraci pravdivé informace. V pravém horním rohu úvodní obrazovky na http://iwitness.usc.edu/SFI/ je červené tlačítko Register now. Po jeho zmáčknutí se nabízí registrace pedagogů a studentů. Pedagog po registraci může procházet seznamy existujících aktivit pod záložkou Activities či vytvořit si vlastní skupiny studentů pod záložkou Students and Groups.
Vytvoření vlastní skupiny studentů
Pod záložkou Students and Groups zmáčkněte tlačítko vpravo nahoře - Make a Group. Skupinu pojmenujte, můžete jí přiradit i obrázek - a poté vám IWitness vygeneruje přístupový kód, který každého studenta registrujícího se do platformy IWitness automaticky umístí do vaší skupiny. Tento kód rozešlete svým studentům a požádejte je o registraci do platformy - jako studenty, tedy tlačítkem Students - a použití tohoto kódu. Kód se zadává do vůbec prvního políčka. Pro překlad termínů, kterým nerozumíte, použijte Google translator. Nezapomeňte, že součástí registrace je i souhlas s podmínkami - i zde se může Google translator hodit.
Aktivita vznikla ve spolupráci s OpenEye a byla podpořena fondem Isabel & Alfred Bader Fund, součástí Bader Philanthropies.