
Byla to prvotřídní zpravodajská esa. Ožívají neznámé příběhy předválečných špionů Československa
Aktualne.cz - Albrecht Spiess. Manfred Cammerer. Hugo Zappe. Jména těchto Němců nebo Rakušanů, stejně jako stovek dalších, většině Čechů dodnes nic neříkají. Těsně před vypuknutím druhé světové války šlo ale přitom o tajná esa československé rozvědky, jejichž exkluzivní informace o nacistických vojenských plánech vysoce oceňovali i západní spojenci. Příběhy, jména a osudy stovek těchto agentů, kteří za svoji práci ve prospěch Československa často zaplatili životem, teď poprvé přináší v obsáhlé studii "Rekonstrukce čs. agenturní sítě a jejich výsledků z let 1933 - 1939" historik Karel Straka. "Byli to nefalšovaní hrdinové," dodává bez váhání.
Dozvědí se totiž, že některé známé předválečné osobnosti Německa nebo Rakouska - například známý novinář Artur Ernst Rurtra s blízkými kontakty na tehdejší nejvyšší rakouské vládní činitele - pracovaly léta pro československou špionáž.
"Fakt, že se z těchto lidí stali agenti československé rozvědky, může někomu připadat jako poklesek. Většina z nich jsou ale pro mě hrdinové, vlastenci, kteří v boji proti nastupujícímu a poté i vládnoucímu nacismu nasazovali vědomě své životy," říká Karel Straka z Vojenského historického ústavu, který příběhy doposud neznámých spolupracovníků čs. rozvědky zpracoval.
Někteří z velmi cenných agentů nejprve dlouho váhali, než kývli na spolupráci.
"Sílící nacismus je ale přesvědčil, co jejich vlast ve skutečnosti ohrožuje, takže počáteční vlažná spolupráce přerostla postupně v intenzivní úkolování těchto agentů," dodává Straka…pokračování