Bolavá místa jižního Kavkazu
Petruška Šustrová je jednou z mála žurnalistů, kteří v této oblasti v posledních letech pobývali několikrát, a tak může vývoj a směřování zemí regionu nejen popsat, ale hlavně, což je její velké plus, také analyzovat. Vznikl zcela ojedinělý materiál, mapující dnešní situaci v této oblasti. V současné době co do rozsahu a hloubky poznání je tento cyklus objevný i v evropském měřítku.
Ázerbajdžán (1/3)
První díl ukazuje setkávání s uprchlíky, kteří byli vyhnáni ze svých domovů a zahnáni do cizí země. Jak žijí stovky tisíc uprchlíků po 17 letech v cizí zemi? Žijí nejen v hlavním městě Baku, ale také v malých vesnicích. V jedné z nich pro ně uvolnili například celou školu, aby měli aspoň nějakou střechu nad hlavou. Díl obsahuje také unikátní rozhovory nejen s uprchlíky, ale i s politiky, kteří vysvětlují princip konfliktu i možnosti jeho řešení.
Náhorní Karabach (2/3)
Druhý díl nás přivádí nejen do překrásné krajiny Karabachu, ale také do míst největších bojů, kde zahynuly stovky mladých lidí ze všech stran konfliktu. Uslyšíme politiky, kteří se snaží vysvětlit svou pozici při řešení otázky Náhorního Karabachu, ale také lidi, kteří důvěřují nově vzniklému státu (doposud nikým na světě neuznaného) a spojují s ním svou budoucnost. V tomto díle jsou unikátní záběry trosek města Agdam, kterému jeden americký autor dal název "Nová Hirošima".
Arménie (3/3)
Třetí, závěrečný díl ukazuje pohled na konflikt nahlížený z druhé strany válečného pole. Protože obě strany se obviňují z rozpoutání oné nesmyslné války, bude asi obtížné neuzavřený konflikt ukončit. Politici sice hledají cesty k usmíření, ale pro oba národy, dříve žijící ve velmi přátelských vztazích, je to velice těžké. A současné nejvyšší vedení státu, jak se zdá, nemá zájem na vyřešení konfliktu. Spíše to vypadá, že se snaží národy znesvářené válkou udržovat v nenávisti. Jak říkají někteří politologové: dokud nebude v našich zemích demokracie, nebude ani tento problém vyřešen. Ale demokracie by smetla současnou nejvyšší garnituru na smetiště dějin...
Související články
- Rozpad východního bloku (1.1.2014)
- Rozpad SSSR a vznik Ruské federace (1985 - 1991) (19.11.2011)