Boj Aloise Rašína s následky atentátu na stránkách Národních listů (1923)
Národní listy pravidelně informovaly čtenáře o ministru Aloisi Rašínovi, který se stal 5. ledna 1923 obětí politicky motivovaného atentátu. Kvalitní kopie článků stranického tisku národní demokracie vám umožní sledovat tehdejší aktuální informace o ministrově zdravotním stavu, jeho následném skonu, pohřbu či pamětních tryznách.
Děkujeme Martinu Dolejskému z Městského muzea v Čelákovicích za poskytnutí digitalizovaných stránek dobového tisku z jejich fondů.
Dne 5. ledna roku 1923 kolem deváté hodiny ráno šel Alois Rašín Žitnou ulicí v Praze. Obyvatelé uslyšeli dva rychle po sobě následující výstřely a následně prchající osobu. Rašín se skácel na zem, poté byl odvezen do nemocničního léčení a přes veškerou snahu lékařů atentát nakonec nepřežil. Vykonavatelem atentátu byl devatenáctiletý anarchokomunista Josef Šoupal. Po dlouhém zápase o život zemřel ministr 18. února 1923. Jeho nelehký a dlouhý boj s vážnými zraněními dokumentují stránky pravidelných i zvláštních vydání Národních listů. Tento list byl v letech 1918-1938 tiskovým orgánem Československé národní demokracie, jíž byl Alois Rašín členem. V reakci na atentát byl dotvořen a přijat Zákon na ochranu republiky (č. 50/1923 Sb. z. a n.), trestněprávní předpis který měl chránit základní instituce státu, jeho představitele a demokraticko-republikánskou formu československého státu.
Články a strany z Národních listů z období ledna až března 1923 mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků.
Kompletní digitální reprodukce článků a stran najdete v příloze článku ve formátu PDF, výběr z nich si můžete prohlédnout okamžitě ve fotogalerii pod článkem.
Přílohy
Fotografie
Související články
- Atentát na Aloise Rašína (24.12.2015)
- První československá vláda na stránkách pamětní knihy z roku 1919 (7.12.2013)
- První československý parlament na stránkách pamětní knihy z roku 1919 (7.12.2013)
- Československo 20. let – II. část (11.10.2009)
- Československo 20. let – I. část (7.10.2009)