Bohatá nabídka prosincových akcí v ÚSTRu
Ústav pro studium totalitních režimů pořádá v prosinci zajímavé akce - mezinárodní konferenci Historie versus propaganda. Vztah k minulosti v současném Rusku, seminář Gulag v memoárech českých autorů, komponovaný filmový večer Filmování státu a panelovou diskuzi Politika dějin, politika paměti.
Stále je možnost hlásit se na mezinárodní konferenci Historie versus propaganda. Vztah k minulosti v současném Rusku, která se bude konat ve dnech 9. a 10. prosince 2015 ve Velkopřevorském paláci v Praze. Konference si klade za cíl ukázat, jak se současné Rusko staví ke své minulosti a na jakých základech buduje svoji současnou identitu. Svoji účast potvrdila již řada zajímavých hostů, mezi nimi například ruský historik Andrej Zubov, dokumentarista a novinář Simon Ostrovskij nebo bývalá ředitelka muzea Perm-36 Taťána Kursina.
Program konference a registrační formulář naleznete na webové adrese www.historyxpropaganda.eu. Registrace na konferenci přijímáme do 30. listopadu 2015.
Doprovodný program se uskuteční ve čtvrtek 10. prosince od 20 hodin v Centru Člověka v tísni Langhans, Vodičkova 37, Praha 1 a představí se během něj dva tematicky související projekty:
Ruský překlad knihy Josefa Pazderky „Invaze 1968. Ruský pohled“ (ÚSTR, Torst 2011)
Ruská verze knihy vyjde začátkem roku 2016 a nabízí pohled na události ze srpna 1968 očima ruských vojáků, novinářů i disidentů. O tom, jaký je dnes pohled Rusů na invazi do Československa, budou debatovat autor knihy Josef Pazderka a vědecký redaktor ruského vydání Alexandr Daniel ze sdružení Memorial.
Projekt „Na druhé straně války. Orální historie vojenských zajatců a ostarbeiterů“
Nový projekt ruského sdružení Memorial „Na druhé straně války. Orální historie vojenských zajatců a ostarbeiterů“ http://tastorona.su/ se věnuje výpovědím těch sovětských občanů, kteří se ocitli za druhé světové války v německém zajetí, případně byli v Německu nuceně nasazeni. Jedná se o nepříliš známou kapitolu ruských dějin, kterou nový portál přibližuje unikátním technologickým propojením nahraných výpovědí s archivními dokumenty a detailní mapou. Projekt představí jeho autor Nikita Lomakin ze sdružení Memorial.
V pondělí 14. prosince pořádáme společně s Knihovnou Václava Havla seminář Gulag v memoárech českých autorů. Během večera, kterým bude provázet Adam Hradilek, budou představeny životní osudy českých (resp. československých) autorů lágrové literatury a jejich často strastiplné úsilí podat svědectví o sovětských pracovních táborech. Seminář proběhne v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1 od 19 hodin. Na seminář není třeba registrace.
O den později, v úterý 15. prosince od 18 hodin proběhne ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci v rámci doprovodného programu k výstavě Budování státu komponovaný filmový večer Filmování státu - komentovaná projekce filmových obrazů české státnosti s následnou diskuzí. Více informací očekávejte na našich webových stránkách, o samotné výstavě naleznete informace zde: http://ngprague.cz/exposition-detail/budovani-statu-reprezentace-ceskoslovenska-v-umeni-architekture-a-designu/
Ve středu 16. prosince pak zveme na panelovou diskuzi Politika dějin, politika paměti, která se uskuteční od 16 hodin v knihovně Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR (Vlašská 9, Praha1).Aktuální migrační vlna z mimoevropských zemí opět oživuje úvahy o evropské identitě. Součástí tohoto vývoje je i debata o politice dějin, na celoevropské úrovni i na půdorysu jednotlivých národních států. Nejživěji do ní vstupují konzervativní politické proudy oživující velké vyprávění o národních dějinách. Je v této souvislosti možné formulovat a prosazovat alternativní politiku dějin, která nebude tak úzce vázána na národní narativ? Jaké je vlastně místo politiky dějin v liberální demokracii v postmoderní éře? K čemu ji potřebujeme?
Diskuze se zúčastní: Michal Kopeček (ÚSD), Muriel Blaive (ÚSTR), Françoise Mayer, Pavel Barša (FF UK), Ondřej Matějka (ÚSTR) a Mikuláš Kroupa (Post Bellum, o.p.s.). Moderuje Matěj Spurný (ÚSD).
Věříme, že si z bohaté prosincové nabídky vyberete.
Anna Macourková
Oddělení knihovny, výstav a konferencí
Odbor produkční
Ústav pro studium totalitních režimů
Siwiecova 2, 130 00 Praha 3
221 008 314