Moderní-Dějiny.cz

Bitva o rozhlas - rekonstrukce po 60 letech

Publikováno: 8.2.2011, Aktualizováno: 25.2.2014 10:57

Volání Českého rozhlasu o pomoc Praze a dramatické boje o rozhlasovou budovu na Vinohradech 5. května 1945 jsou symbolem Pražského povstání proti nacistům. Svobodné české vysílání poskytovalo strategické informace pro povstalce nejen v Praze, ale vůbec v českých zemích. Po šesti letech tvrdých represí dával svobodný Český rozhlas velkou satisfakci a morální vzpruhu celému národu.

Bitva o rozhlas - rekonstrukce po 60 letech

Cesta od nápadu k realizaci Rekonstrukce bitvy o Český rozhlas byla velmi náročným projektem, který by nebylo možné realizovat bez spolupráce a podpory mnoha institucí, organizací a jednotlivců. Bylo ale až neuvěřitelné, kolik lidí bez většího vysvětlování pochopilo, jak je důležité připomenout část naší historie, na kterou můžeme být hrdí. To postupně lámalo ledy administrativy i snižovalo obávané finanční náklady. A na konci toho všeho byla akce, ze které byli dojati návštěvníci i dosud žijící přímí pamětníci bojů o Český rozhlas.

Účinkující historické kluby a technika

Do akce bylo zapojeno:
- na 120 účinkujících z několika historických klubů
- historická osobní auta a nákladní Praga N ze sbírky Auto muzeum Praga ve Zbuzanech
- autentická historická tramvaj, kterou zapůjčil Dopravní podnik Praha
- historický polopásový transportér Sd.Kfz 251/1C (přestavba z poválečného čs. OT-810, kterou provedl KVH Gardekorps Praha)
-  obrněný vůz Sd.Kfz 222 (náhrada za původně plánovaný Hetzer; věrná replika, kterou postavil svépomocí klub Garda města Hradec Králové)
- další dobové zbraně, technika a rekvizity.

Rozhodují roli při přípravě a provedení bojové ukázky měla historická skupina Četnická pátrací stanice Praha (dále ČPS). Její velitelé, profesionální policisté kpt. Radek Galaš a npor. František Soukup vypracovali bojový scénář do detailu podle historické reality. Některé dílčí podněty vnesl do scénáře Alexandr Pícha z ČRo. Mladí z policisté z ČPS jsou zároveň nadšenými dobrovolnými historiky a z nejrůznějších materiálů a výpovědí žijících svědků objevili řadu zatím neznámých historických skutečností. Samotnou bojovou ukázku řídil 5. května kpt. Radek Galaš a 7. května npor. František Soukup.

Při výběru představitelů Wehrmachtu a SS byli obezřetní, protože se někteří jejich fanoušci dostávají na hranu nacistické ideologie, o čemž svědčí i jejich webové stránky. Proto vybírali klub německé vojenské historie velice opatrně. Na dobrozdání ředitele Vojenského historického ústavu ppkl. Aleše Knížka jsme nakonec zvolili KVH Gardekorps Praha, který je dlouhodobým korektním partnerem pro podobné akce. Pavel Kmoch z Gardekorpsu zajistil obrněný transportér Sd.Kfz 251/1C, vojáky Waffen-SS vybavené autentickými zbraněmi i koly a účastníky dalšího historického klubu Garda města Hradec Králové s replikou obrněného vozu Sd.Kfz 222.


stopáž: 8:07

Historické reálie bitvy o rozhlas mapuje stránka ČRo:
Čtyři dny bitvy o Český rozhlas

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

29.5.

České národní povstání v květnu 1945

Studie líčí přípravy a průběh českého květnového povstání v roce 1945, podává základní přehled povstaleckých a...
8.5.

Květnové národní povstání v roce 1945

Podrobná výuková prezentace, která sleduje přípravu, průběh a důsledky českého květnového povstání v roce 1945...
7.10.

České národní povstání v roce 1945

Výuková prezentace podává základní informace k dějinám českého národního povstání v květnu roku 1945. Popisuje...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT