Bitva o rozhlas - rekonstrukce po 60 letech
Volání Českého rozhlasu o pomoc Praze a dramatické boje o rozhlasovou budovu na Vinohradech 5. května 1945 jsou symbolem Pražského povstání proti nacistům. Svobodné české vysílání poskytovalo strategické informace pro povstalce nejen v Praze, ale vůbec v českých zemích. Po šesti letech tvrdých represí dával svobodný Český rozhlas velkou satisfakci a morální vzpruhu celému národu.
Cesta od nápadu k realizaci Rekonstrukce bitvy o Český rozhlas byla velmi náročným projektem, který by nebylo možné realizovat bez spolupráce a podpory mnoha institucí, organizací a jednotlivců. Bylo ale až neuvěřitelné, kolik lidí bez většího vysvětlování pochopilo, jak je důležité připomenout část naší historie, na kterou můžeme být hrdí. To postupně lámalo ledy administrativy i snižovalo obávané finanční náklady. A na konci toho všeho byla akce, ze které byli dojati návštěvníci i dosud žijící přímí pamětníci bojů o Český rozhlas.
Účinkující historické kluby a technika
Do akce bylo zapojeno:
- na 120 účinkujících z několika historických klubů
- historická osobní auta a nákladní Praga N ze sbírky Auto muzeum Praga ve Zbuzanech
- autentická historická tramvaj, kterou zapůjčil Dopravní podnik Praha
- historický polopásový transportér Sd.Kfz 251/1C (přestavba z poválečného čs. OT-810, kterou provedl KVH Gardekorps Praha)
- obrněný vůz Sd.Kfz 222 (náhrada za původně plánovaný Hetzer; věrná replika, kterou postavil svépomocí klub Garda města Hradec Králové)
- další dobové zbraně, technika a rekvizity.
Rozhodují roli při přípravě a provedení bojové ukázky měla historická skupina Četnická pátrací stanice Praha (dále ČPS). Její velitelé, profesionální policisté kpt. Radek Galaš a npor. František Soukup vypracovali bojový scénář do detailu podle historické reality. Některé dílčí podněty vnesl do scénáře Alexandr Pícha z ČRo. Mladí z policisté z ČPS jsou zároveň nadšenými dobrovolnými historiky a z nejrůznějších materiálů a výpovědí žijících svědků objevili řadu zatím neznámých historických skutečností. Samotnou bojovou ukázku řídil 5. května kpt. Radek Galaš a 7. května npor. František Soukup.
Při výběru představitelů Wehrmachtu a SS byli obezřetní, protože se někteří jejich fanoušci dostávají na hranu nacistické ideologie, o čemž svědčí i jejich webové stránky. Proto vybírali klub německé vojenské historie velice opatrně. Na dobrozdání ředitele Vojenského historického ústavu ppkl. Aleše Knížka jsme nakonec zvolili KVH Gardekorps Praha, který je dlouhodobým korektním partnerem pro podobné akce. Pavel Kmoch z Gardekorpsu zajistil obrněný transportér Sd.Kfz 251/1C, vojáky Waffen-SS vybavené autentickými zbraněmi i koly a účastníky dalšího historického klubu Garda města Hradec Králové s replikou obrněného vozu Sd.Kfz 222.
stopáž: 8:07
Historické reálie bitvy o rozhlas mapuje stránka ČRo:
Čtyři dny bitvy o Český rozhlas
Související články
- České národní povstání v květnu 1945 (29.5.2013)
- Květnové národní povstání v roce 1945 (8.5.2013)
- České národní povstání v roce 1945 (7.10.2011)