Alex - boj za svobodu (1945)
Seznamte se s kvalitní digitální kopií publikace Alex, která byla vydána jako památka na bojovníky podřízené velitelství Alex během povstání v květnu 1945. Výnos z prodeje knihy byl určen obětem bojů v Praze. Obsahuje texty s přehlednou historií odbojové činnosti a hlubotiskové fotografie zachycující průběh bojů v ulicích.
Nyní, kdy se skončil úkol velitelství Alex vojenským obsazením severního pohraničí Čech, seznamujeme stručně veřejnost s tím, co bylo a co dělalo velitelství Alex. Památka nepřehledné řady mrtvých nás zavazuje, obychom my, kteří jsme se dožili svobody, vydali svědectví o hrdinství a síle těch, kteří za příprav a bojů položili životy za lepší budoucnost našeho národa, byvše popraveni a umučeni Gestapem. Stejně nás k tomu zavazuje vznešená vzpomínka na ty naše hrdiny, kteří v konečném boji ve dnech 5.—9. května 1945 padli slavnou smrtí na barikádách.
Ministr Národní obrany generál Svoboda přijal generála Zd. Nováka, generála Alex-Slunečka a podpluk. gen. štábu Mrázka, aby vyslechl jejich zprávu o organisaci podzemního zápasu v době okupace a o průběhu bojů samých. Po vyslechnutí jejich referátu nařídil, aby tato zpráva byla rozšířena tiskem. Referát byl upraven v tuto knížku, celý čistý zisk je věnován obětem bojů ALEX.
Alex - boj za svobodu (1945)
O vzniku, organizaci a bojových akcích při osvobozenském boji skupiny generála Zdeňka Nováka a generála Fr. Slunečko (krycí jméno Alex)
K tisku upravil Fr. Kubka, Praha, 1945
Texty a fotografie z dobové publikace mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků.
Kompletní digitální kopie textů a fotografií najdete v příloze článku, můžete si je prohlédnout rovněž ve fotogalerii pod článkem.
Několik generálů bývalé československé armády hned po okupaci založilo ilegální organizaci, kterou v červenci 1939 nazvali Obrana národa. Její velení prakticky kopírovalo velitelskou strukturu bývalé československé armády. Gestapo Obranu národa několikrát téměř rozbilo, když postupně zatklo a popravilo mnoho jejích členů. Jednoho ze zakládajících velitelů, generála Josefa Bílého, dal zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich popravit hned po svém příchodu do Prahy v září 1941. Po sériích zatýkání se v říjnu 1944 ujal velení Obrany národa generál František Slunečko. Koncem dubna 1945 vytvořil velitelství Alex. Velitelství Alex si podřídilo uniformované protektorátní sbory: policii, četnictvo, vládní vojsko, protivzdušnou ochranu Luftschutz a zpravodajskou skupinu spolupracující se skupinou bývalých legionářů generála Karla Kutlvašra. Mělo pravomoc nad vojensky podchycenými povstaleckými jednotkami mimo Prahu a nad velitelstvím s krycím názvem Bartoš, které velelo obvodu Velké Prahy. Velitelství Bartoš v Bartolomějské ulici mělo k dispozici šest praporů Luftschutzu, 4026 uniformovaných policistů ze všech revírů, 425 zaměstnanců elektrických podniků, 400 četníků, 385 příslušníků vládního vojska a na 200 příslušníků bývalé finanční stráže. Na povstání v Praze se připravoval i český civilní odboj. Z iniciativy moravské odbojové organizace Rada tří, ilegální ústřední rady odborů a čtvrtého ilegálního vedení KSČ vznikla jako hlavní orgán Česká národní rada. V čele její vojenské komise stanul parašutista z Británie kapitán Jaromír Nechanský...
Alexandr Pícha, Pražské povstání a bitva o rozhlas, celý text dostupný ZDE
Přílohy
Fotografie
Související články
- Květnové povstání roku 1945 na stránkách normalizační učebnice dějepisu (25.11.2013)
- České národní povstání v květnu 1945 (29.5.2013)
- Květnové národní povstání v roce 1945 (8.5.2013)
- Pracovní listy k prezentaci o českém národním povstání 1945 (27.11.2011)
- České národní povstání v roce 1945 (7.10.2011)
- Česká národní rada v Pražském povstání (9. 5. 1945) (9.3.2010)
- Domácí a zahraniční odboj v letech 1939-45 (26.1.2010)