Aktuální podoba výuky dějepisu
Sledování podoby současné výuky dějepisu na základních a středních školách v rámci výzkumného projektu Multikulturní aspekty vzdělávání v sociálně humanitních předmětech a jejich odraz v historickém vědomí studující mládeže, si kladlo za cíl postihnout míru, do jaké odpovídá aktuálním, kurikulárně zakotveným teoriím dějepisného vzdělávání.
Pokoušelo se však také postihnout učitelovo pojetí učiva. Má-li být školní dějepis kladením otázek, jimiž se současnost prostřednictvím minulosti ptá po svém vlastním charakteru a své možné budoucnosti (RVP ZV), nelze se obejít bez nasazení aktivizujících metod. Jen ty se po zvládnutí základní historické faktografie mohou stát prostředkem k získávání nezbytných kompetencí, potřebných pro dosažení vyšších úrovní historického poznání. Poodhalit situaci v tomto směru nám pomohlo několik dotazů na převládající styl výuky dějepisu. K jakým zjištěním autorky výzkumného projektu dospěly zjistíte ve shrnující studii v příloze tohoto článku.
Obsah:
Převládající styl výuky dějepisu
Práce s historickými prameny
Práce s učebnicí
Využívání odborné literatury
Využívání internetových zdrojů
Použitá literatura
Typ výzkumu: Smíšený (kvalitativní a kvantitativní)
Použité metody a techniky: Focus group, dotazník, in-depth interview
Typy otázek v dotazníku: Škálovací, otevřené, multiple-choice, grafické
Rozsah dotazníku: pět variant dotazníku pro pět skupin respondentů, rozsah dotazníku pro žáky základních škol: 14 položek, pro gymnazisty a žáky středních odborných škol: 33 položek, pro studenty učitelských oborů na vysokých školách: 46 položek, pro učitele dějepisu: 62 položek
Zkoumaný soubor: Celkem 2524 respondentů: žáci základních škol (14–15 let, n=710), žáci gymnázií (17–18 let, n=624), žáci středních odborných škol (17–18 let, n=586), vysokoškolští studenti učitelství dějepisu (n=347), učitelé dějepisu na základních a středních školách (n=257)
Místo výzkumu: deset regionů České republiky (vždy město i okolní menší obce): Praha, Ostrava, Opava, Brno, Olomouc, Plzeň, Ústí nad Labem, Český Těšín, České Budějovice, Hradec Králové
Realizace: březen – červen 2011 (focus groups I a dotazníkové šetření), srpen 2011 – říjen 2012 (focus groups II, in-depth interviews)
Software pro vytvoření databáze a analýzu dat: Remark Office OMR, Statistical Package for the Social Science
GRACOVÁ, B.: Možnosti a meze multiperspektivního přístupu ve výuce dějepisu. (Výsledky empirického šetření) In: X. sjezd českých historiků 14.-16.9. 2011. Svazek III. Ostrava 2013, s. 49-73.
ISBN 978-80-7464-351-4