Aktuální akce a aktivity ÚSTRu
Ústav pro studium totalitních režimů pořádá v posledních listopadových dnech dvě zajímavé akce: filmový seminář Partyzáni ve filmu. Proměna obrazu partyzánského hnutí (1939–1945) v kinematografii a celodenní kolokvium Možnosti a perspektivy interdisciplinárního zkoumání dějin vězeňství v Československu v 70. a 80. letech 20. století.
Na úterý 24. listopadu od 17 hodin chystáme v Ústavu pro studium totalitních režimů filmový seminář Partyzáni ve filmu. Proměna obrazu partyzánského hnutí (1939–1945) v kinematografii.
Druhá světová válka byla obdobím velkého rozmachu partyzánských forem války, především (ale nikoliv výlučně) na územích dobytých a okupovaných vojsky Osy. Partyzánské formy boje se tradičně pohybují na hranici nebo mimo hranice dohodnutých pravidel války a jejich činnost bývá proto mnohdy značně kontroverzní. Díky vítězství nad mocnostmi Osy však bylo možné všechny, kdo se na tomto vítězství podíleli, oslavovat, což se projevilo také v kinematografii vznikem nového „žánru“ – partyzánského filmu. Jaké změny doznal „žánr“ partyzánského filmu v průběhu let, jak se měnil pohled filmových tvůrců na partyzány a do jaké míry tyto různé pohledy odrážejí realitu partyzánské války? Na tyto otázky se seminář pokusí odpovědět prostřednictvím komentovaných ukázek a v diskusi s pozvanými hosty (přislíbena např. účast historika Martina Vitka, který se specializuje na téma partyzánského protinacistického odboje). Moderují Jan Machala a Petr Kopal.
Ve čtvrtek 26. listopadu se uskuteční celodenní kolokvium Možnosti a perspektivy interdisciplinárního zkoumání dějin vězeňství v Československu v 70. a 80. letech 20. století, které Ústav pro studium totalitních režimů pořádá společně s Ústavem pro českou literaturu AV ČR, v.v.i., a občanským sdružením Političtí vězni.cz.
Kolokvium proběhne ve velké zasedací místnosti ÚSTR, Siwiecova 2, Praha 3 od 9 hodin. Podrobný program naleznete na http://www.ustrcr.cz/cs/moznosti-a-perspektivy-interdisciplinarniho-zkoumani-dejin-vezenstvi. O registraci prosíme na e-mailu: kamila.kozichova@ustrcr.cz
Program kolokvia o dějinách vězeňství pokračuje od 19 hodin literárně-historickým Večerem vězeňské korespondence z dob normalizace v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1). V průběhu večera bude představena nová publikace Perzekuce Václava Havla. Dopisy a dokumenty z let 1968–1989. Editor knihy Jan Hron, historikové Jiří Suk a Tomáš Bursík a literární historička Daniela Iwashita nahlédnou vězeňskou korespondenci perspektivou odborníků, přizvaní pamětníci – Petruška Šustrová a Jan Ruml – připomenou svou autentickou zkušenost pisatelů dopisů z vězení. Ukázky z dopisů přečte František Kreuzmann, pořadem bude provázet Pavel Ryjáček.
Pozvánky na akce si prohléeněte ve fotogalerii pod článkem.
Anna Macourková
Oddělení knihovny, výstav a konferencí
Odbor produkční
Ústav pro studium totalitních režimů
Siwiecova 2, 130 00 Praha 3
221 008 314