Abeceda komunismu aneb Poučné sondy do nitra komunistického režimu
Přečtěte si recenzi historika Jana Kalouse na knihu Abeceda komunismu, která vychází z projektu Občanského sdružení Pant a portálu Moderní dějiny.cz. Knihu, která vyšla letos na jaře a která obsahuje i dvd s pěti krátkými dokumentárními filmy, je možné využít i ve výuce. Recenze vyšla v MF DNES.
Abeceda představuje něco zásadního pro chápání jednotlivostí, od nichž vede cesta k pochopení významnějšího celku. Kniha Luďka Navary a Josefa Albrechta postupuje tímto směrem, zaměřuje se na důležité atributy i na reprezentativní jevy komunistické totality v Československu.
Abeceda komunismu představuje 26 hesel. Jde o dvacet šest typologií, o dvacet šest dílčích sond zasazených do širšího kontextu. Najdeme zde důkazy lidské statečnosti, víry a odhodlání postavit se totalitní moci i se zbraní v ruce, i příběhy lidských selhání a nezměrných tragédií.
Autoři se kriticky dívají jak na hrdiny, tak na vyvrhele této doby a přitom zasvěcují své čtenáře do základů fungování represivního aparátu. Představují komunistické kriminály, ukazují na zločiny strany a odhalují také komunistické zločince, kteří v řadě případů nejrozmanitějším způsobem unikli pozemské spravedlnosti. Jeden příklad za všechny - Ludvík Hlavačka. To nejcennější hlavně pro mladší čtenáře, kteří už totalitu nezažili, je však pojmenování zločinů, odhalení jejich pachatelů a odmaskování komunismu jako zločinného systému.
Délka knihy autory omezila
K výběru a způsobu zpracování jednotlivých hesel lze vznášet námitky či doplnění. Existují samozřejmě další reprezentativní kategorie, které kniha bohužel vzhledem k omezenému formátu nenabízí.
Její tvůrci v podstatě přistoupili k jednotnému modelu při zpracování dílčího hesla. Snažili se o obecnější východisko, do něhož více či méně vydařeně zasadili konkrétní lidský osud. Celkově vznikla působivá mozaika lidských osudů, které dobře vykreslují definovaný problém. Vše pak z nadhledu komentují historici. Na závěr každé drobné sondy se vyskytuje důležité sdělení - v podobě upřesnění či popření tradovaných mýtů. I proto by tato kniha byla vhodná pro pedagogické využití.
Publikaci však neřadím mezi klasické odborné statě. Ani sami autoři takové ambice zjevně nemají. Spíše bych v souvislosti s tímto titulem hovořil o poctivě vytvořené sérii publicistických sond do problematiky komunistického režimu. Všechny popisované jevy jsou bohatě podloženy, zejména s rozsáhlým využitím obrazového materiálu. I přes drobné výhrady k podobě některých hesel považuji Abecedu komunismu za dílko zdařilé, působivé a velmi potřebné. Populárně naučnou formou usiluje o charakteristiku totalitního režimu z různých pohledů, z různých rovin časových a obsahových. Takové sondy potřebuje česká veřejnost i dvacet let po pádu komunismu.
Přílohy
Související články
- ÚTĚK - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (30.11.2011)
- JÁCHYMOV - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (8.11.2011)
- CHARTA - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (24.10.2011)
- ŽELEZNÁ OPONA - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (6.10.2011)
- WONKA - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (4.10.2011)
- VÝJEZDNÍ DOLOŽKA - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (2.10.2011)
- FINGOVANÁ SVATBA - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (9.8.2011)
- Cenzura! (11.1.2011)
- PANT: přehled realizovaných aktivit v roce 2010 (3.1.2011)
- Poslankyně KSČM: Na výuce dějin by se měl podílet i Fučíkův klub (4.11.2010)
- Hledáte způsob, jak učit o časech totality? Vyzkoušejte projekt Abeceda komunismu (16.3.2010)
- Multimediální projekt Abeceda komunistických zločinů (16.2.2010)
- Rozdělená rodina - Abeceda komunistických zločinů (15.2.2010)
- Příběhy železné opony na Dolnorakouské zemské výstavě 2009 (11.2.2010)
- Od androše k asanaci - Abeceda komunistických zločinů (19.11.2009)