Moderní-Dějiny.cz

72. výročí osvobození ženského koncentračního tábora v Holýšově polskou Svatokřížskou brigádou

Publikováno: 5.5.2017, Aktualizováno: 7.5.2017 07:16
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

V pátek 5. května si početná polská delegace včetně čestné stráže Armády Polské republiky připomene neznámou kapitolu z posledních dnů 2. světové války v západních Čechách. V květnu 1945 se s americkou 3. armádou generála Pattona osvobozující západní Čechy spojila polská partyzánská jednotka – Svatokřížská brigáda Národních ozbrojených sil – čítající kolem tisícovky vojáků.

72. výročí osvobození ženského koncentračního tábora v Holýšově polskou Svatokřížskou brigádou

Již předtím, než k tomu kontaktu došlo, se polští partyzáni zúčastnili bojů na Plzeňsku a 5. května 1945 osvobodili ženský koncentrační tábor v Holýšově. Německé velení plánovalo před příchodem spojeneckých vojsk tábor zničit a vězeňkyně povraždit; zabránil jim v tom právě nečekaný útok polské jednotky.

72. výročí těchto událostí připomene v pátek 5. května 2017 pietní akt v Holýšově připravený polským Úřadem pro válečné veterány a politické vězně a Svazem vojáků Národních ozbrojených sil. Slavnostního aktu se zúčastní veteráni bojů o nezávislost Polska, zástupci Parlamentu Polské republiky, orgánů státní správy a samosprávy Polské a České republiky a představitelé duchovenstva i armád obou zemí. Zazní zde také dopis od předsedkyně vlády Polské republiky Beaty Szydło. Slavnostní ráz ceremonie podtrhne přítomnost čestné stráže Armády Polské republiky, která se v zahraničí prezentuje jen ve výjimečných případech.

Skutečnost, že tábor v Holýšově osvobodila polská partyzánská jednotka postupující směrem k území kontrolovanému západními spojenci, nebyla dosud v Česku příliš známá. Národní ozbrojené síly totiž vystupovaly nejen proti německé, ale i sovětské armádě, a z tohoto důvodu nemohly být v dobách komunismu připomínány. Pietní akty v Holýšově s polskou účastí se konají teprve od roku 2015.

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Mám sen

Aktualizováno: 28.4.2021 22:34 | Rubrika: Evropa a svět po roce 1945, Napříč stoletím
Mám sen

Zadejte žáků elearningovou aktivitu vhodnou zejména pro distanční vzdělávání. V této aktivitě se žáci prostřednictvím filmových svědectví pamětníků seznámí s historií občanského boje proti rasové segregaci. Žákům aktivita zabere p...

_Aktuality

Přihlašte se na webinář o výuce holokaustu

Aktualizováno: 14.11.2021 20:08 | Rubrika: Vzdělávání
Přihlašte se na webinář o výuce holokaustu

Školení je zdarma a bude probíhat přes platformu ZOOM. V případě potřeby/dotazů organizátoři před webinářem poskytnou přihlášeným účastníkům konzultace ohledně technických otázek spojených s připojením.

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2021 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT