Moderní-Dějiny.cz

Miroslava Ludvíková

Miroslava Ludvíková

Absolvovala historii a filozofii na Universitě Palackého v Olomouci. Po skončení studií pracovala jako lektorka a od roku 2008 jako vedoucí Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze. Od září 2011 do července 2012 absolvuje stáž v L'Istituto per la storia della Resistenza e della società contemporanea di Modena v Itálii. Specializuje se na metodiku výuky o šoa a na postoje nežidovského obyvatelstva k Židům za druhé světové války, především na pomoc židovským osobám.

Články tohoto autora


Proces emancipace Židů v Českých zemích a v Nizozemsku: komparační studie

Aktualizováno: 10.2.2015 20:13 | Rubrika: Židé ve 20. století, Napříč stoletím
Proces emancipace Židů v Českých zemích a v Nizozemsku: komparační studie

V hledáčku předkládané studie jsou dvě geografické oblasti – Nizozemsko a České země, tvořící součást habsburského impéria. Je známo, že vzorce emancipace židovstva se v rámci evropských států lišily, a tak je tomu i v případě těchto dvou zemí. 

Porovnání právního statutu Židů v Protektorátu Čechy a Morava a v Nizozemí v letech 1939-1942

Aktualizováno: 27.1.2015 23:12 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Porovnání právního statutu Židů v Protektorátu Čechy a Morava a v Nizozemí v letech 1939-1942

Studie porovnává situace v Nizozemsku a v Protektorátu Čechy a Morava během první etapy druhé světové války, tedy v letech 1939–1942, respektive do poloviny roku 1942, kdy v Nizozemsku začaly deportace a nebylo již potřeba dalších protižidovských nařízení. Studie se také věnuje míře spolupráce vlád těchto zemí s nacistickými okupanty a zp...

Fašistická propaganda

Aktualizováno: 26.1.2015 12:27 | Rubrika: Propaganda, Evropa a svět mezi válkami
Fašistická propaganda

Prezentace analyzuje fungování fašistické propagandy v Itálii, a to jak obecně, tak i na konkrétních případech. Pozornost je věnována propagandě ve volném čase, v rozhlase, časopisech, denním tisku a v kinematografii, zejména v dokumentech a filmových týdenících. Příslušná kategorie je doplněna dobovým obrazovým a fotografickým materiálem...

Povstání ve varšavském ghettu - pracovní list

Aktualizováno: 15.1.2015 14:47 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Povstání ve varšavském ghettu - pracovní list

Povstání ve varšavském ghettu bylo jedním největších konfliktů mezi Židy a německou armádou a je považováno za jeden z nejvýznamnějších projevů protinacistického odboje během druhé světové války. Pracovní list navazuje na stejnojmennou výukovou prezentaci, kterou je možno použít pro výklad v hodině.

Westerbork a Terezín: porovnání tranzitního tábora a ghetta

Aktualizováno: 1.1.2015 16:46 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Westerbork a Terezín: porovnání tranzitního tábora a ghetta

Studie je věnována porovnání dvou míst úzce spojených s „konečným řešením židovské otázky“, a to Terezínu a Westerborku. Obě místa fungovala jako místo, kde byli Židé shromážděni před odtransportováním na východ, do vyhlazovacích táborů. Ačkoliv tedy jejich účel byl velmi podobný, v mnohém se tábory lišily.

Holocaust Židů během druhé světové války (šoa)

Aktualizováno: 3.12.2014 07:23 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Holocaust Židů během druhé světové války (šoa)

Výuková prezentace popisuje holocaust Židů v Evropě a se zvláštním zřetelem na Protektorát Čechy a Morava. V úvodu je zmíněna terminologie a je také vysvětleno, v čem je holocaust jedinečný. Dále je pozornost věnována nástupu nacismu a prvním protižidovským opatřením v Německu. Pozornost je věnována Norimberským zákonům a celkové genezi v...

Peripetie soužití Čechů a Němců v českých zemích II. - pracovní list

Aktualizováno: 8.5.2014 20:32 | Rubrika: Čeští Němci, Československo v letech 1918-1938
Peripetie soužití Čechů a Němců v českých zemích II. - pracovní list

Pracovní list navazuje na stejnojmennou prezentaci, mapující česko-německé soužití v období první Československé republiky. Materiál pro žáky a studenty je tvořen pěti úkoly, zaměřenými na práci s texty či obrazovými prameny a prověřujícími rovněž základní znalosti tématu.

Peripetie soužití Čechů a Němců v českých zemích I. - pracovní list

Aktualizováno: 5.5.2014 12:29 | Rubrika: Čeští Němci, Počátek století a první světová válka
Peripetie soužití Čechů a Němců v českých zemích I. - pracovní list

Pracovní list navazuje na stejnojmennou prezentaci, mapující česko-německé soužití od středověku po první světovou válku. Materiál pro žáky a studenty je tvořen osmi úkoly, zaměřenými na práci s texty či obrazovými prameny a prověřujícími rovněž  základní znalosti tématu.

Protokoly sionských mudrců

Aktualizováno: 19.1.2014 17:39 | Rubrika: Propaganda, Napříč stoletím
Protokoly sionských mudrců

Studie je věnována jednomu z nejznámějších antisemitských pamfletů, Protokolům sionských mudrců. V centru pozornosti je jejich vznik, šíření, stálá popularita a také jejich využití v dnešní době, především v muslimském světě. Jedna z kapitol se zabývá vztahem nacistické ideologie a Protokolů.

Státní převrat v Íránu v roce 1953

Aktualizováno: 17.11.2021 18:16 | Rubrika: Padesátá léta 20. století, Evropa a svět po roce 1945
Státní převrat v Íránu v roce 1953

Operace Ajax byla tajnou operací zorganizovanou americkou tajnou službou CIA s cílem svržení Mosaddekova režimu v Íránu. Oblast Íránu, do roku 1935 Persie, byla strategickou oblastí, o níž mocnosti usilovaly a jež hrála významnou roli i ve světové ekonomice. Po druhé světové válce se v oblasti stupňovalo nebezpečí sovětského vlivu.

Anne Franková - pracovní list

Aktualizováno: 14.6.2013 06:52 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Anne Franková - pracovní list

Pracovní list shrnuje tvůrčí úkoly pro žáky a studenty, které jim umožní poznat příběh Anny Frankové a zasadit jej do dobového kontextu i časových souvislostí. Zároveň je věnován deníku jako historickému prameni a médiu pro záznam paměti.

Povstání ve Varšavském ghettu v roce 1943

Aktualizováno: 10.6.2013 17:02 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Povstání ve Varšavském ghettu v roce 1943

Výuková prezentace se věnuje jednomu z největších konfliktů mezi Židy a německou armádou – povstání ve varšavském ghettu. Povstání je považováno za jeden z nejvýznamnějších projevů protinacistického odboje během druhé světové války.

Antisemitismus v dějinách - pracovní list

Aktualizováno: 29.5.2013 19:10 | Rubrika: Židé ve 20. století, Napříč stoletím
Antisemitismus v dějinách - pracovní list

Ačkoliv ústřední událostí 20. století je v souvislosti s Židy šoa, je třeba věnovat pozornost i jiným tématům, které šoa předchází či naopak následují. Sada materiálů „Antisemitismus v dějinách“ se skládá z výukové prezentace a z tohoto pracovního materiálu, který na prezentaci volně navazuje.

Dějiny pražského ghetta a židovská Praha dnes

Aktualizováno: 12.2.2013 10:30 | Rubrika: Židé ve 20. století, Napříč stoletím
Dějiny pražského ghetta a židovská Praha dnes

Výuková prezentace popisuje historii židovského osídlení v Praze od prvních zmínek až po dnešek. Pozornost je věnována důležitým historickým mezníkům a významným osobám židovské komunity. Prezentace je doplněna historickými i soudobými fotografiemi židovské Prahy.

Historie pevnosti Terezín

Aktualizováno: 31.1.2013 17:37 | Rubrika: Židé ve 20. století, Československo v letech 1938-1945
Historie pevnosti Terezín

Přehledná prezentace vychází z historické studie Ludmily Chládkové Historie terezínského ghetta. Popisuje vznik terezínské pevnosti i jednotlivé etapy terezínského ghetta během druhé světové války. Prezentace je doplněna historickými i současnými fotografiemi Terezína.

Koncentrační tábor v Mauthausenu

Aktualizováno: 26.1.2013 09:27 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Koncentrační tábor v Mauthausenu

Studie charakterizuje koncentrační tábor v Mauthausenu, který patří mezi nejznámější neblaze proslulé koncentrační tábory založené nacisty. Tábor byl zařazen do skupiny III určené pro nepolepšitelné vězně, jejichž návrat byl nežádoucí a jenž měli být „vernichtung durch arbeit“, zlikvidováni prací. Byl to první koncentrační tábor založený ...

Antisemitismus v dějinách

Aktualizováno: 26.1.2013 09:25 | Rubrika: Židé ve 20. století, Napříč stoletím
Antisemitismus v dějinách

Výuková prezentace se věnuje fenoménu antisemitismu: v úvodu je antisemitismus definován, následují jeho jednotlivé formy a historický přehled jeho jednotlivých etap od antiky, přes středověký a nacistický antisemitismus až po dnešní – nový - antisemitismus.  Pozornost je věnována také procesu se Slánským a popíračům holocaustu.

Nacistický koncentrační tábor Ravensbrück

Aktualizováno: 21.1.2013 20:04 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Nacistický koncentrační tábor Ravensbrück

Text charakterizuje nacistický koncentrační tábor Ravensbrück. Ten byl nejznámějším a největším lágrem určeným výhradně pro ženy, které zde byly vězněny především za odpor proti nacistickému režimu. Nacházel se v Meklenbursku, přibližně 90 km severně od Berlína, poblíž vesnice Füstenberg/Havel na břehu Schwedtsee. Nehostinné oblasti okolo...

Konference ve Wannsee

Aktualizováno: 4.9.2012 11:24 | Rubrika: Druhá světová válka, Židé ve 20. století
Konference ve Wannsee

Konference ve Wannsee byla dlouho považována za okamžik, kdy došlo k rozhodnutí o provedení “konečného řešení židovské otázky“. Dnes je historiky považována za setkání, které dalo závěrečný rámec celé aktivitě, kde byla dohodnuta hladká koordinace a spolupráce jednotlivých říšských úřadů v systému vyhlazování Židů. Studie zasazuje konfere...

Antisemitismus druhé republiky v českém denním tisku

Aktualizováno: 2.9.2012 20:12 | Rubrika: Československo v letech 1938-1945, Židovská Ostrava
Antisemitismus druhé republiky v českém denním tisku

Článek se věnuje vybraným druhorepublikovým periodikům a jejich vztahu k antisemitismu, resp. k Židům. Načrtnuta je situace denního tisku po Mnichovu a změny, které nastaly po září 1938. Na vybraných příspěvcích vybraných klíčových novin je ukázán přístup jednotlivých deníků k židovské otázce.

_Spolupráce a projekty

Česko - polské fórumJana a Tony ŠvehloviZáštita České komise pro UNESCODějiny a současnost
Více...

_Úvodník

 „...Dvacáté století je stoletím úžasných hrůz i úžasných vědeckých vymožeností. Podle mne je nemožné být pesimistou tváří v tvář tomu, co dokázal rozum a věda. A právě tak je nemožné být naivně optimistický, když člověk žije ve století Hitlerů, Stalinů a genocid...“
Raymond Aron

PRŮVODCE PORTÁLEM PRO UŽIVATELE
A NÁVŠTĚVNÍKY

Počet registrovaných čtenářů: 67 596

WEBOVÝ ROZCESTNÍK

Počty publikovaných materiálů na portále:

Prezentace: 397
Pracovní listy: 388
Studie historiků: 461
Soubory pramenů: 826
Svědectví pamětníků na kanálu Youtube: 191

Počet členů facebookové skupiny MD: 5 563

_Nejnovější články

22.9.

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTOR...
6.9.

Slavnostní vyhlášení 10 nejlepších prací soutěže Eustory

"Tento rok české verze celoevropské soutěže EUSTORY byl zcela mimořádný, a to nejen díky rekordnímu počtu před...
5.2.

Přihlaste se do XIV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, vyhlašujeme XIV. ročník mezinárodní soutěže Eustory pro středoškoláky. Téma le...
17.1.

Přihlaste se do literární a výtvarné soutěže Památníku Terezín v roce 2023

Památník Terezín vyhlašuje na rok 2023 XXIX. ročník literární a XXVII. ročník výtvarné soutěže Memoriálu Hany ...
20.12.

Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorb...

_Nejčtenější články

26.4.

Letecké mapy celé ČR z padesátých let

Chcete vědět jak vypadalo vaše město či vesnice z ptačího pohledu před šedesáti lety? Hledáte zaniklé obce a s...
2.6.

Mnichovská dohoda (29. 9. 1938 )

Dohoda o odstoupení pohraničních území ČSR obývaných německou menšinou Německu; podepsána 29. 9. 1938 na konfe...
11.3.

První světová válka 1914 - 1918

Shrnující rozsáhlá výuková prezentace rekapitulující příčiny, průběh a důsledky I. světové války. Je vhodně do...
28.10.

Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii...
23.4.

Podíl rumunské armády na osvobozování Československa v roce 1945

Málo se ví, že při osvobozování Československa padlo nebo bylo raněno přes šedesát tisíc Rumunů, což je druhý ...
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT