Moderní-Dějiny.cz

Zvláštní akce Studenti

Publikováno: 27.11.2013, Aktualizováno: 27.11.2013 12:41
Autor: (red)

Proč se slaví Mezinárodní den studenstva, připomenou v novém dokumentu České televize "Zvláštní akce Studenti" pamětníci, kteří demonstrovali proti potlačení československé státnosti v roce 1939.

Zvláštní akce Studenti

Tvůrci dokumentu Zvláštní akce Studenti akcentují dění ze 17. listopadu 1939 a opírají se při tom o výpovědi tehdejších vysokoškoláků, kteří organizovali protestní akce a pohřeb spolužáka. Přímým důsledkem bylo zatýkání a internace dvanácti set mladých lidí v koncentračním táboře Sachsenhausen. Některým se podařilo uniknout do Anglie. A byli to především oni, kteří posléze oslovili prezidenta v exilu Edvarda Beneše a iniciovali vyhlášení 17. listopadu Mezinárodním dnem studentstva.

„Ambicí autorů bylo narovnat povědomí o svátku, který připadá na 17. listopad. Většina Čechů si totiž myslí, že patří k roku 1989. To samozřejmě ano, ale jako studentský svátek, tedy přesně Mezinárodní den studenstva, připomíná události z roku 1939. V dokumentu na ně vzpomínají poslední žijící pamětníci,“ říká dramaturg dokumentu Josef Albrecht.

Významný prostor tak v dokumentu mají ti, kterým bylo v listopadu 1939 kolem dvaceti let. Spolu s dalšími vysokoškoláky i oni demonstrovali proti potlačení československé státnosti a následně pak uctili památku svého zastřeleného spolužáka. Za to si prošli utrpením v nacistických táborech a po skončení války doháněli zameškané studijní roky. Dodnes jsou živým důkazem historické pravdy o tom, že v listopadu 1939 šlo nejen o trest za jejich veřejné vystoupení, ale především o cílenou likvidaci mladé české inteligence. Tím spíš, že dalším bezprostředně následujícím aktem bylo uzavření vysokých škol. Karel Hýbek, Jiří Zapletal, Ladislav Bém, Lubor Zink, Jan Šabršula, Vojmír Srdečný a další pamětníci těchto dob usilují o rehabilitaci Mezinárodního dne studentstva, který byl jako reakce na popisované události vyhlášen ještě během války v roce 1941 a až později byl opatřen levicovým nátěrem.

Živá paměť ve spolupráci se společností Cinepoint a Českou televizí Ostrava dokončila práce na dokumentu po více jak tříletém natáčení.

Německá premiéra dokumentárního filmu se již uskutečnila v Památníku a muzeu Sachsenhausen 21. dubna 2013, u příležitosti 68. výročí osvobození koncentračního tábora Sachsenhausen.

Celý dokument si můžete prehlédnout ZDE


 

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

29.6.

Kolaborace v době Protektorátu Čechy a Morava - pracovní list

Pracovní list pro žáky a studenty se věnuje tématu kolaborace v době Protektorátu Čechy a Morava. Analyzuje sa...
22.2.

Okupační správa, autonomní správa a každodenní život v Protektorátu

Výuková prezentace je určena studentům středních škol a zabývá se jedním z nejsmutnějších období našich národn...
27.1.

Německá bezpečnostní opatření v Protektorátu Čechy a Morava na začátku války

Okupace českých zemí nacistickým Německem a vytvoření Protektorátu Čechy a Morava v březnu 1939 znamenaly pro ...
26.1.

Domácí a zahraniční odboj v letech 1939-45

Prezentace se věnuje dějinám druhého čs. odboje – domácího a zahraničního. Zaměřuje se na počátky, specifika, ...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT