Moderní-Dějiny.cz

Zapojte se do 5. ročníku dějepisné soutěže Šumná Ostrava

Publikováno: 2.9.2012, Aktualizováno: 13.9.2012 13:44
Rubrika(y): Aktuality

Wichterlovo gymnázium ve spolupráci se statutárním městem Ostravou a s podporou našeho portálu vyhlašují 5. ročník dějepisné soutěže Šumná Ostrava. Šumná Ostrava je určena pro ty z vás, kterým dějepisné učebnice nedostačují a chtějí se dozvědět víc. Otázky, které jsme pro vás připravili, jsou hodně obtížné. Odpovědi na ně budete hledat nápovědách, které jsme pro vás připravili, nebo ve spolupráci s vašimi vyučujícími a rodiči.

Zapojte se do 5. ročníku dějepisné soutěže Šumná Ostrava

Věříme, že vám Šumná Ostrava nabídne příležitost smysluplně strávit několik dní toulkami „černým“ městem. Součástí soutěžních úkolů je i práce s pamětníky.

Budeme zkoumat obraz Ostravy, jenž je uchován v paměti jejich obyvatel. Nejzajímavější příspěvky budou, stejně jako v loňském roce, publikovány v almanachu soutěže.
Soutěž bude probíhat ve dvou kategoriích, a to:
Kategorie 1 – žáci 6. až 9. tříd ZŠ a žáci nižších stupňů víceletých gymnázií (ve školním roce 2012/13)
Kategorie 2 - žáci 1. až 4. tříd středních škol, popřípadě kvint až oktáv víceletých gymnázií (ve školním roce 2012/13)

Svá řešení zasílejte 30. 9. 2012 na adresu:

Šumná Ostrava
Wichterlovo gymnázium
Čs. exilu 669
Ostrava-Poruba
708 00
nebo doručte osobně na vrátnici školy

Slovo k soutěžícím a zadání otázek

Pátý ročník Šumné Ostravy jsme se rozhodli věnovat ostravské židovské komunitě, která výrazně přispěla k přeměně málo významného poddanského města v industriální a obchodní centrum. Příliv Židů do Moravské Ostravy v 2. polovině 19. století, jejich podíl na vzestupu města a tragické osudy ve století následujícím, to jsou základní mezníky, kterých se dotýkají naše soutěžní otázky.

Pokusíme se společně vcítit do životního příběhu jednoho typického reprezentanta ostravské židovské komunity a jeho očima nahlížet dějiny velké i malé. Jmenoval se Eduard Graf a prozradíme, že jeho jméno nenajdete ve školních učebnicích, ani v reprezentativních encyklopediích. Přiznáme se, že ani nám, tvůrcům letošních soutěžních otázek, nebyla osobnost E. G. známa. Inspirovala nás studie ředitelky Archivu města Ostravy, PhDr. Blaženy Przybylové otištěná ve 22. čísle sborníku Ostrava. Budeme sledovat příběh člověka, který se, stejně jako mnoho miliónů dalších, dostal do soukolí obou totalitních ideologií 20. století: nacistické a komunistické. Je obětí holocaustu, nebo stalinismu? Tuto otázku jsme se vám neodvážili položit, ale vy si jistě zodpovíte sami.

Soutěžní otázky jsme formulovali tak, jako by jejich autorem byl samotný Eduard Graf. Protože životopisné údaje o jeho osobě jsou velmi útržkovité, museli jsme leccos domyslet. Snad nám pan Eduard i ostravští archiváři prominou. Smyslem našeho počínání je vtáhnout vás do jednoho typického, a přesto výjimečného životního příběhu.

Řešení letošních soutěžních otázek jsme se vám pro letošek rozhodli ulehčit odkazy na odbornou literaturu, bez níž se žádný mladý „historik“ neobejde. Vybranou literaturu publikujeme spolu se zadáním. Jde o studie ostravských archivářů publikované v časopise statutárního města Ostravy s názvem Ostravská radnice. (Archiv všech čísel časopisu najdete na zde.)

Při hledání odpovědí určitě oceníte vzdělávací portál pro učitele, studenty a žáky Moderní dějiny.cz. Moderní dějiny spravují naši kolegové z Občanského sdružení PANT. Abyste měli plný přístup ke všem materiálům publikovaných na MD, je nutné se registrovat. Registrace je bezplatná a okamžitá. Materiály z výukového setu Židovská Ostrava najdete ZDE.

Naše poděkování patří v neposlední řadě také Archivu města Ostravy, jmenovitě ředitelce PhDr. Blaženě Przybylové a panu Mgr. Jozefu Šerkovi. Bez jejich přispění bychom letošní soutěžní otázky nemohli připravit. Nyní již znáte vše potřebné a tvůrci „Šumné“ rádi předávají slovo panu Eduardu Grafovi.

Za realizační tým Šumné Ostravy Mgr. Pavel Měrka a PhDr. Petr Nezdařil.

V přílohách tohoto článku si STÁHNĚTE Zadání 1. kola 5. ročníku Šumné Ostravy a Studijní materiály pro Šumnou Ostravu 2012

Přílohy

pdf
Zadání 1. kola 5. ročníku Šumné Ostravy
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 1,99 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.
zip
Studijní materiály pro Šumnou Ostravu 2012
Typ souboru: *.zip | Velikost: 5,43 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Prameny

Genocida Romů a Sintů

Aktualizováno: 8.10.2019 01:17 | Rubrika: Druhá světová válka
Genocida Romů a Sintů

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na pochopení rozsahu genocidy Romů a Sintů za druhé světové války. 

_Metodika

"Kdo si dnes vzpomene na Armény?"

Aktualizováno: 8.10.2019 01:17 | Rubrika: Počátek století a první světová válka, Napříč stoletím
"Kdo si dnes vzpomene na Armény?"

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na historii genocidy Arménů za první světové války. Název vychází z dochovaného textu projevu Adolfa Hitlera v Obersalzberg...

_Aktuality

Ocenění vítězů XI. ročníku mezinárodní dějepisné soutěže EUSTORY

Aktualizováno: 15.10.2019 14:42 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Ocenění vítězů XI. ročníku mezinárodní dějepisné soutěže EUSTORY

V Centru PANT v Ostravě proběhlo v pátek 11. 10. 2019 slavnostní vyhlášení cen XI. ročníku EUSTORY. Ceny předal herec Ondřej Malý, režisérka Marta Nováková a předseda spolku PANT Petr Pánek. Za Ostravskou univerzitu promluvila Nin...

_Dějiny v médiích

Festival svobody Na školách

Aktualizováno: 7.10.2019 20:13 | Rubrika: Česko
Festival svobody Na školách

Projekt několika neziskových organizací působících na poli vzdělávání, které na jednom místě středním školám nabízejí soubor aktivit a materiálů připomínajících 30. výročí sametové revoluce. Tento soubor má studentům představit ne...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2019 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT